Rezistencë nëpërmjet artit; aktorët Arben Bajraktari dhe Bob Berkey mbushin sallën e Teatrit Kombëtar

“E keni gjithë infrastrukturën teknike në dispozicion prej meje, dhe pastaj herë pas here vija, nuk mund të isha gjithmonë”, tregon me entuziazëm Edi Dingu, i cili edhe kësaj...

Martesat nën moshë, vajzat shqiptare ende peng i të drejtës zakonore

Plot 3827 vajza adoleshente u martuan gjatë 2017-ës, përkundër vetëm 120 bashkëmoshatarëve të tyre djem. Si pasojë shumica lënë shkollën, bëhen nëna kur janë ende fëmijë për vete dhe...

Organizatat ndërkombëtare kërkojnë lirimin e 3 luanëve që “mbahen peng” në Tiranë

Organizata ndërkombëtare për mbrojtjen e kafshëve "Four Paws" ka nisur një fushatë online në mbrojtje të 3 luanëve që "mbahen peng" në Kopshtin Zoologjik të Tiranës. Ajo kërkon reagim...

Liria e shtypit 2017 – 65 gazetarë të vrarë, 54 të rrëmbyer

"Kudo që të hedhësh sytë, ke mashtrues. Situata është e pashpresë" - ky ishte titulli i artikullit të fundit të gazetares Daphne Caruana Galizia. Menjëherë pas këtij, ajo u...

Fondet publike derdhen në llogaritë e kompanive të dënuara për krim dhe korrupsion

Fondet publike derdhen në llogaritë e kompanive të dënuara për krim dhe korrupsion Nëse për politikën dhe sistemin e drejtësisë ishte domosdoshmëri ligji i dekriminalizimit apo i Vettingut, një proces...

Ndryshimi i klimës: Po, veprimi juaj individual bën një ndryshim

0
Nga Steve Westlake / The Conversation  Çfarë mund të bëjmë përballë emergjencës klimatike? Shumë thonë se duhet të përdorim më pak makinën, të fluturojmë më pak, të hamë më pak...

Qeveria “Rama 2” përballë varfërisë

Përballë pamundësisë për të rritur më tej ndihmën ekonomike, qeveria ka bërë një plan tjetër. “Të varfërit do të integrohen në tregun e punës.” Por ekspertët e shohin me skepticizëm këtë plan.
mish me hormone shqiperi Citizens Channel

Fëmijët po humbasin fëmijërinë si pasojë e ushqimeve me hormone

0
Mjekët thonë se është ulur ndjeshëm mosha e pubertetit dhe një nga shkaqet kryesorë është ushqimi me hormone. Por ky nuk është rreziku i vetëm që u kanoset të miturve.

Lajme të mira për aktivistët e klimës: Marshimet mund të funksionojnë

*Nga Grist  A i bindin marshimet vëzhguesit që t’i  bashkohen një lëvizjeje, apo i shtyjnë ata më tej? Sigurisht, nëse shkoni në rrugë duke tundur një shenjë që thotë "Nuk...

Tradita ulet këmbëkryq në Tiranë

0
Artizanë nga qytete të ndryshme të Shqipërisë prezantuan punimet e tyre për kryeqytetasit në një panair të organizuar nga Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë.

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...