Ministria e Arsimit bën një hap pas, mesatarja ulet në 6.5 pas rënies së...

0
Vitin e ardhshëm akademik, 2022-2023 do të ulet sërish mesatarja e pranimit në Universitete për disa degë të programit Bachelor. Kështu njoftoi të enjten ministrja e Arsimit Evis Kushi.  “Numri...

Përdorimi i aseteve publike në fushatë elektorale; KQZ gjobit kryebashkiaken e Durrësit

0
Kryetarja e Bashkisë Durrës, Emiriana Sako u gjobit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve me shumën prej 100 mijë lekësh pasi përdori burime publike gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet e...

Shqipëria e fundit në rajon për cilësinë e universiteteve bazuar në faqet e tyre...

0
Universiteti i Tiranës renditet i fundit në rajon nga një klasifikim botëror të cilësisë i kryer nga “Ranking Web of Universities”. Nga 31.246 universitete në më shumë se 200 vende...

“Tkurrja e sistemit arsimor”, 6,747 nxënës dhe studentë më pak këtë vit akademik

0
Numri i nxënësve dhe studentëve të regjistruar në vitin akademik 2021-2022 ka shënuar ulje. Sipas të dhënave të INSTAT, janë regjistruar 577.869 nxënës dhe studentë, me një ulje prej...

“Ngrohëse 3D”, protestë përballë Ministrisë së Arsimit

0
Ulja e temperatura dhe reshjet e dëborës në zonat malore janë bërë pothuajse çdo vit shkak për mbylljen e shkollave. Të enjten ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis...

“Pakti për Universitetin” i ndryshoi vetëm fasadën godinave të Qytetit Studenti

0
Një ndër kërkesat e artikuluara gjatë protestave masive studentore të vitit 2018, ishte shtimi i numrit të konvikteve dhe përmirësimi i kushteve në godinat ekzistuese. Një raport i Qëndresës Qytetare...

“Dhurata 3D” për studentët për premtimet e pa mbajtura në arsim

0
Tarifa, konvikte dinjitoze, mensa dhe biblioteka ishin disa nga dëshirat e vendosura në formë ironike në pako dhuratash për festat e fundvitit, të cilat iu shpërndanë studentëve të Universitetit...

“Korrupsioni ha edhe të zotin”, forum diskutimi për integritetin në sistemin arsimor shqiptar

0
Në Ditën Ndërkombëtare të Integritetit, aktivistë, pedagogë dhe studentë shtruan në diskutim një sërë çështjesh që shqetësojnë sot sistemin arsimor shqiptar. Korrupsioni, mungesa e transparencës, nepotizmi dhe mungesa e integritetit...

Aktivistët nisin peticionin kundër tarifave shtesë për listën e notave

0
Aktivistë të Lëvizjes studentore “Për Universitetin” kanë nisur peticionin në Fakultetin e Shkencave Sociale për heqjen e pagesës së listës të notave. Aktualisht, në pjesën dërrmuese të universiteteve publike,...

Edhe pse online, universitetet publike rritën shpenzimet për siguri godinash, honorare, ngrohje dhe transport

0
Viti akademik 2020-2021 është zhvilluar online për studentët e universiteteve në Shqipëri. Megjithëse me godina bosh, universitetet publike kanë shpenzuar 332 mijë euro për ngrohjen e tyre. Raporti i monitorimit...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
243SubscribersSubscribe