“Llogaria juaj është bosh”, fraza që i pret studentët kur shkojnë të tërheqin bursën...

0
Autore: Theodhora Muçollari | Citizens Channel Bursat financiare që iu jepen studentëve për arsye merite apo ndihmë ekonomike kanë një afat kohor se kur dhe si duhen shpërndarë. Këtë e...
Mjekët shqiptarë largohen drejt Gjermanisë

Gjermania, “toka e premtuar” e mjekëve shqiptarë

0
Rrogat e ulëta, mungesa e kushteve në spitale dhe mundësitë e pakta për karrierë detyrojnë mjekët e rinj të largohen nga Shqipëria. 450 mjekë kanë braktisur vendin në tre vitet e fundit.

Serena Leka, shqiptarja që trajnon ekselentët nga Kolumbia e deri në Kore

3
Nuk i ka mbushur ende të 24-at, por ka udhëtuar në 15 shtete të botës, ka qenë drejtoreshë ekzekutive e rrjetit të studentëve ekselentë në Tiranë, senatore klase, presidente...

Kopshti Botanik: Universiteti fiton betejën e parë gjyqësore

0
Seanca gjyqësore e radhës mes Universitetit të Tiranës si palë paditëse dhe qeverisë u zhvillua ditën e sotme në orën 12:00 dhe u përmbyll me vendimin se padia është...

Nisma për libra “falas” nervozon fëmijët dhe prindërit

1
Geldi, nxënës në klasën e parë, sapo ka nisur të marrë konceptet bazë në lëndën e matematikës. Në faqen 11 të librit i kërkohet të ngjyrosin me blu objektin...

Shkolla e Iballës në gjendje kritike, rrezikohet jeta e 120 nxënësve

0
Shkolla e mesme e bashkuar e Iballës në Fushë-Arrëz është e amortizuar dhe rrezikon të shembet dita-ditës, duke rrezikuar jetën e 120 nxënësve që ndjekin arsimin në këtë institucion.

Studentët rifitojnë godinën e Fakultetit të Gjeologji-Minierave

0
Këshilli i Ministrave ka vendosur të anulojë vendimin për të kaluar ndërtesën ku ndodhet Fakulteti i Gjeologji Minierave në pronësi të Ministrisë së Drejtësisë. Ishte viti 2014, kur u vendos...

Durrës: Karta e Studentit, premtimi i pambajtur që mbetet peng i burokracive mes institucioneve

0
Autor: Mila Ballhysa | Citizens Channel Pajisja e studentëve të Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës (UAMD) me Kartën e Studentit duket jo shumë e afërt në kohë. Studentët e të...
Martesat ne moshe te hershme Citizens Channel

Mijëra martesa nën 18 vjeç / Gjykata i jep “Ok” se ngelin shtatzanë

0
Martesat në moshë të hershme vazhdojnë të jenë një plagë e shoqërisë shqiptare. Edhe gjykatat e kanë të pamundur të ndalojnë këtë fenomen që shkel të drejtat e fëmijëve.
Mësues Haziza Bala në laboratorin e tij. Citizens Channel arsimi ne Shqiperi mungojne laboratoret

Haziz Bala, mësuesi që ruajti me armë laboratorin e kimisë

0
Në qytetin e vogël të Klosit, por edhe në fshatrat përreth, Haziz Balën, të gjithë e njohin si "mësuesi i çmendur  i kimisë". Që prej vitit vitit 1986, çdo...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
176SubscribersSubscribe