Mjekët shqiptarë largohen drejt Gjermanisë

Gjermania, “toka e premtuar” e mjekëve shqiptarë

0
Rrogat e ulëta, mungesa e kushteve në spitale dhe mundësitë e pakta për karrierë detyrojnë mjekët e rinj të largohen nga Shqipëria. 450 mjekë kanë braktisur vendin në tre vitet e fundit.

Shkolla e Iballës në gjendje kritike, rrezikohet jeta e 120 nxënësve

0
Shkolla e mesme e bashkuar e Iballës në Fushë-Arrëz është e amortizuar dhe rrezikon të shembet dita-ditës, duke rrezikuar jetën e 120 nxënësve që ndjekin arsimin në këtë institucion.

Çfarë po ndodh me zgjedhjet në Universitet?

0
Debati për zgjedhjet universitare gjithmonë e më shumë po i  përngjason “mish-mashit” të zgjedhjeve politike. Që prej fillimit të muajit maj, janë një sërë vendimesh e kundër vendimesh midis...

Ekspertët kundër zgjatjes së orëve të mësimit: Shkollat dhe mësuesit nuk janë gati, nxënësit...

0
Ndërsa Ministria e Arsimit konsideron se nisma e re "Tri lëndë në 6 orë", do të revolucionarizojë mënyrën tradicionale të mësimdhënies, ekspertët e arsimit, por edhe të shëndetit mendor...
Klase ne shkollen Emin Duraku. Ndotja e ajerit ne klasa. Citizens Channel

Klasat e mbipopulluara “helmojnë” nxënësit me dioksid karboni

1
Nivele të larta dioksidi karboni, të pa ajërosura mirë, klasa të ftohta, të mbushura me myk dhe lagështirë. Këto janë kushtet në të cilat mësojnë nxënësit në shkollat shqiptare.

Reklama me protestën studentore; reagojnë aktivistët: “Palaçollëk në favor të kompanive private”

0
Një kompani private e telekomunikacionit ka shpërndarë një reklamë ku ironizohet protesta e studentëve.  “Çfarë duan studentët?”; “Me kartën e studentit +3GB falas”, shkruhet në posterin e shpërndarë në...
Anil Kruti Citizens Channel veshtiresite e sakrificat e rritjes se nje femije me autizem

Gra që na frymëzojne/ Lufta e fituar e Anilës

0
Dita Ndërkombëtare e Gruas është më shumë se lule dhe dhurata. Është falenderim, respekt dhe përulje ndaj të gjitha atyre grave që nuk dorëzohen asnjëherë pavarësisht vështirësive që i përball jeta.

Shënim: Një Zv. Ministër i akuzuar për plagjiaturë dhe disa politika të Ministrisë së...

0
Zëvendësministri i Arsimit dhe i Sportit i akuzuar për plagjiaturë. Zëvendësministri i Arsimit dhe Sportit Ervin Demo, këtë javë është akuzuar për plagjiaturë nga studiuesi Taulant Muka. I kontaktuar nga Citizens...

Investimi gjerman do të përmirësojë jetën e studentëve që jetojnë në konvikt

0
Katër ose pesë studentë që jetojnë në 20 metra katëror, mungesa e ngrohjes, tualete dhe dushe të përbashkëta, mungesa e kuzhinës dhe sallave për të studiuar. Këto janë kushtet...

Studentët kundër pezullimit të pjesshëm të zgjedhjeve universitare, dërgojnë padi të dytë në Gjykatë

0
Pavarësisht vendimit të marrë nga Ministria e Arsimit për shtyrjen e zgjedhjeve në universitete, Komisioni Institucional i Zgjedhjeve (KIZ) ka shpallur listat e kandidatëve për pozicionin e Rektorit dhe...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
309SubscribersSubscribe