“Llogaria juaj është bosh”, fraza që i pret studentët kur shkojnë të tërheqin bursën...

0
Autore: Theodhora Muçollari | Citizens Channel Bursat financiare që iu jepen studentëve për arsye merite apo ndihmë ekonomike kanë një afat kohor se kur dhe si duhen shpërndarë. Këtë e...

Reklama me protestën studentore; reagojnë aktivistët: “Palaçollëk në favor të kompanive private”

0
Një kompani private e telekomunikacionit ka shpërndarë një reklamë ku ironizohet protesta e studentëve.  “Çfarë duan studentët?”; “Me kartën e studentit +3GB falas”, shkruhet në posterin e shpërndarë në...

Kopshti Botanik: Universiteti fiton betejën e parë gjyqësore

0
Seanca gjyqësore e radhës mes Universitetit të Tiranës si palë paditëse dhe qeverisë u zhvillua ditën e sotme në orën 12:00 dhe u përmbyll me vendimin se padia është...

“Eja mbështet një shok për kokë”, protestuesit kërkojnë shërbime institucionale për PAK

0
Nën moton "Eja mbështet një shok për kokë" fondacioni Down Syndrome Albania (DSA) së bashku me 9 organizata të tjera të shoqërisë civile Pro PAK organizuan marshim-protestën e cila...

Në gjyq me bashkinë, studentët dhe pedagogët protestojnë për Kopshtin Botanik

0
Ditën e sotme pranë Gjykatës Administrative të Apelit u zhvillua protesta nga studentë dhe pedagogë të Universitetit të Tiranës, të cilët kundërshtuan planin e bashkisë për të kaluar nën...

INSTAT: Sa janë të rinjtë shqiptarë që braktisin shkollën? Të fundit në Evropë për...

0
Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT 17.4% e të rinjve nga mosha 18-24 vjec e kanë braktisur pjesëmarrjen në shkollë gjatë vitit 2018. Kjo rënie e pjesëmarrjes së...

Bashkia “rrëmben” pronësinë e Kopshtit Botanik, Dekanati kundër këtij vendimi

0
“Përvojat e hidhura të deritanishme të Fakultetit tonë me Muzeun e Shkencave të Natyrës, Departamentin e Bioteknologjisë, “ngrënien” e parakohshme të një cope nga Kopshti në fjalë së bashku...

Kaos me sigurimet dhe shkarkimet nga detyra, mësuesit e Durrësit përballë padrejtësive të DAR

0
Autore: Elvina Garo | Citizens Channel  Sistemi arsimor parauniversitar në vendin tonë mbetet thembra e Akilit. Militantizmi, nepotizmi, paaftësia, largimet e pamotivuara nga puna, mosderdhja e sigurimeve shoqërore janë hallka...

Artan Fuga përballë Akademisë së (pa)reformuar të Shkencave

0
“Nuk kam asnjë interes personal dhe kam thënë që nëse unë do të konsideroj veten që nuk jam në përputhje me disa vendimmarrje, kam deklaruar se që nga ai...

Durrës: Karta e Studentit, premtimi i pambajtur që mbetet peng i burokracive mes institucioneve

0
Autor: Mila Ballhysa | Citizens Channel Pajisja e studentëve të Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës (UAMD) me Kartën e Studentit duket jo shumë e afërt në kohë. Studentët e të...

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...