Pedagogët bojkotojnë mësimin, vijojnë protestën për rritjen e pagave

0
Në ditën e katër të protestës dhe bojkotit të procesit mësimor, pedagogë, përfaqësues të sindikatës së arsimit si dhe studentë u mblodhën përballë Universitetit Politeknik të Tiranës. Ata i qëndrojnë...

Nis zbatimi i “Tri lëndë në 6 orë”, mësuesit e nxënësit pro dhe kundra...

0
Mësuesit nuk e kanë marrë shumë seriozisht nismën "Tri lëndë në 6 orë", ndonëse u prezantua dhe u vendos në mënyrë rrufe nga Kryeministri dhe Ministria e Arsimit. Të...

Akademia e Albanologjisë padit qeverinë për vendimin e shkrirjes

0
Akademia e Studimeve Albanologjike ka paditur në Gjykatën Administrative të Shkallës së Parë, Këshillin e Ministrave dhe Ministrinë e Arsimit dhe Sportit. “Objekt i kësaj kërkesë-padie është shfuqizimi i vendimit...

Studentët i rikthehen protestës, bojkot masiv universiteteve

0
Studentët e universiteteve publike janë rikthyer në protestë. Muaji dhjetori i vitit të kaluar u shënua nga një sërë protestash studentore që nisën me kundërshtimin e një Vendim të Këshillit...

EUPH: “28 vite më pas studentët ende thërrasin: ‘E duam Shqipërinë si gjithë Europa'”

0
Forumi i Politikave të Integrimit/EU Policy Hub (EUPH) përmes një reagimi ka shprehur mbështetjen për protestat studentore që po zhvillohen prej pesë ditësh në Tiranë dhe qytete të tjera...

Qytetarët kundër shkrirjes së Akademisë së Studimeve Albanologjike

0
Një grup qytetarësh dhe aktivistësh vizituan sot Akademinë e Studimeve Albanologjike (ASA) në formë solidarizimi me tentativën e qeverisë për të shkrirë këtë institucion. Vizita nisi fillimisht me një...

Kostot e shkollimit / Sa real është arsimi falas në Shqipëri?

0
Ndërsa thuajse në të gjithë vendet e rajonit tekstet shkollore janë falas, në vendin tonë shiten me çmime të kripura. Vetëm librat e klasës së shtatë kushtojnë plot 7500 lekë të reja, duke vënë në krizë buxhetet familjare të mijëra familjeve shqiptare.

“Memet” e rrjeteve sociale zbresin në rrugë gjatë protestave studentore

0
Studentët kanë hyrë sot në ditën e katërt të protestës. Edhe sot ata marshuan nga ambientet Universitare për tu mbledhur përpara Ministrisë së Arsimit. Prej tre ditësh protestës i janë...

Rezistencë nga studentët dhe padi në gjykatë, Ministria tërheq vendimin për zgjedhjet në universitet

0
Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini, njoftoi se zgjedhjet për organet drejtuese në Institucionet e Arsimit të Lartë (IAL) do të shtyhen, deri në momentin kur të...

Qëndresa Qytetare kërkon pezullimin nga detyra të rektorit Arben Gjata pas vendimit nga Gjykata

0
Për Rektorin e Universitetit të Mjekësisë Arben Gjata u dha masa detyrim paraqitje nga Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.  Ai është akuzohet për veprat ...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
715SubscribersSubscribe