“Eja mbështet një shok për kokë”, protestuesit kërkojnë shërbime institucionale për PAK

0
Nën moton "Eja mbështet një shok për kokë" fondacioni Down Syndrome Albania (DSA) së bashku me 9 organizata të tjera të shoqërisë civile Pro PAK organizuan marshim-protestën e cila...

Nxënësit e Rrajcës në bojkot prej 2 javësh; Bashkia:”Shkolla do të financohet në 2024″

0
Nxënësit e shkollës së mesme të bashkuar “Sali Halili” në fshatin Rrajcë të Përrenjasit kanë nisur javën e dytë të bojkotit. Ata u mblodhën bashkë me prindërit në ish-godinën e...

Studentët rifitojnë godinën e Fakultetit të Gjeologji-Minierave

0
Këshilli i Ministrave ka vendosur të anulojë vendimin për të kaluar ndërtesën ku ndodhet Fakulteti i Gjeologji Minierave në pronësi të Ministrisë së Drejtësisë. Ishte viti 2014, kur u vendos...

“Për Universitetin” i bën thirrje studentëve të refuzojnë tarifat për vitin akademik online

0
Studentët dhe aktivistët e Lëvizjes Për Universitetin kërkojnë anulimin e tarifave studimore për këtë vit akademik. Kushtet e vështira të mësimit online, diskriminimi i vazhdueshëm ekonomik duke i detyruar...

Përrenjas: Shkolla të pabanueshme, mësimi bëhet në lokale; Restaurimi mbetet premtim

0
Në nëntor të vitit 2020, ndërsa vendi ynë po përballej me pandeminë dhe mësimi zhvillohej online, ish-ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi vizitoi shkollën e mesme të bashkuar...

Ligji për studentët e mjekësisë “djeg etapat” drejt miratimit, pavarësisht kundërshtive

0
Pas një diskutimi prej më shumë se tre orësh, Komisioni i Punës, Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë miratoi me shumicë votash projektligjin, i cili detyron studentët e mjekësisë të punojnë...

“Rilindja shembullore” e shkollave të Durrësit ngjall pasiguri tek prindërit dhe nxënësit

0
Autore: Mila Ballhysa|Citizens Channel Gjatë 15 ditëshit të parë të muajit maj, rreth 6 muaj pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, në Durrës nisi operacioni për shembjen e shkollave, pas...

“Vit i ri, probleme të vjetra”, universiteti hap dyert mes bojkotit dhe protestave

0
Studentët i janë drejtuar sot auditoreve universitare për të nisur vitin e ri akademik 2022-2023. Edhe ky vit është shoqëruar me nje tkurrje të numrit të studentëve që kanë...
Protesta e sindikatave për 1 Majin. Citizens Channel

INSTAT, “gëzuar” 1 Majin me 208 mijë të papunë

0
Ndonëse kryeministri Edi Rama, premtoi në 2013-ën se do të hapte plot 300 mijë vende punë, Shqipëria, vazhdon të vuajë nga papunësia. Sipas INSTAT, vitin që lamë pas, plot 208 mijë persona nuk firmosën asnjëherë në bordero.

Studentët në protestë: “Qeveria ndryshoi kontratën për bursat e degëve prioritare”

0
“Kemi shpallur një listë të programeve prioritare në degët bujqësore e të mësuesisë etj, dhe të gjithë maturantët që kanë mesataren mbi 8.5 dhe zgjedhin një nga këto programe...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
715SubscribersSubscribe