Punimet për HEC-et në Mat vazhdojnë pavarësisht pezullimit të procesit gjyqësor dhe lirisë së...

0
Në datën 8 maj, punimet në Parkun Kombëtar të Zall-Gjoçaj, Mat rifilluan. Në këtë zonë pritet të ndërtohen hidrocentralet Sekë dhe Zais mbi rrjedhën e lumit Flim dhe Urakë. Banorët...

“Bukuria e panjohur e Lurës nën kërcënimin e HEC-eve”

0
Grupimi “Mbro Parkun Zall-Gjoçaj” ka publikuar një FactSheet të quajtur “Bukuria e panjohur e Lurës nën kërcënimin e HEC-eve”, ku janë bërë të ditura disa fakte shkencore lidhur me...

“Të varfër dhe të harruar” punonjësit informal mbijetojnë prej 6 javësh pa asnjë ndihmë

0
Ndihma financiare nga qeveritë për të punësuarit në informalitet është jetësore, pohoi Guy Ryder, Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Ndërkombëtare të Punës në Kombet e Bashkuara. Ryden shpjegon se duhet...

Pezullimi i HEC-eve në Kosovë, si hap i parë për të rivlerësuar domosdoshmërinë e...

0
Pse e patë të arsyeshme të pezulloni ndërtimet gjatë periudhës së pandemisë? Që prej se kam ardhur në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Ambientit kam filluar të studioj intervenimet ndërtimore e...

Covid-19 “shpëton” lumenjtë e Kosovës, pezullohet ndërtimi i hidrocentraleve dhe nis rivlerësimi

0
Qeveria e Kosovës ka pezulluar të gjitha ndërtimet dhe punimet në hidrocentrale gjatë pandemisë. Ky urdhër është lëshuar nga Ministri i Ekonomisë pasi një qytetar i zones së Bitisë...

Planet për tregun e ri për romët dhe egjiptianët vijnë bashkë me rrezikun për...

0
Ashtu si ishte paralajmëruar, tregu i rrobave të përdorura në zonën e Selitës u shemb ditën e djeshme. Masat shtrenguese që po kalon vendi për shkak të COVID-19 dhe...

Koronavirusi “mbyll” brenda një shtëpie viktimat e dhunës në familje dhe agresorët

0
“Botërisht, një në tre gra ka përjetuar dhunë fizike/seksuale nga një partner intim dhe dhunë seksuale nga persona të tjerë gjatë jetës së tyre. Dhuna kundrejt grave ka tendencë...

Monitorim: U deshën 5 ditë karantinë që ndotja në Tiranë të binte në normat...

0
Ulja e nivelit të ndotjes është ndoshta ndër të paktat pasoja pozitive që kanë sjellë rregullat e kufizimit të lëvizjes për shkak të pandemisë të shkaktuar nga virusi COVID-19. Sipas...

Shënohet i prekuri i parë me COVID-19 në sektorin call center, operatorët rrëfejnë ankthin...

0
Është konfirmuar operatori i pare i prekur nga virusi COVID-19 në sektorin "call center" në Shqipëri. Ky lajm bëhet i ditur nga sindikata "Solidariteti" të cilët i kanë konsideruar...

Mat: Digjen për të dytën herë makineritë e firmës që po ndërton HEC-et, shoqërohen...

0
Tre banorë të Matit janë shoqëruar dje në komisariatin e Burrelit, pasi për së dyti herë janë djegur makineritë e punimeve afër çadrës së rezistencës. Kjo çadër është ngritur...

RRJETET SOCIALE

6,713FansaPëlqeje
802NdjekësitNdjek
166NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Aleanca për Teatrin padit në SPAK Sandër Lleshajn, Ardi Veliun dhe Erion Veliajn

0
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) ka dërguar pranë SPAK-ut padi kundër ministrit të brendshëm Sandër Lleshaj, drejtorit të policisë Ardi Veliu dhe kryetarit...

Biseda online: “Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore”

0
Titulli: Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore Data: 9 dhe 11 qershor Ora: 18:00-19:30 Vendi: Online (Zoom) Afati i regjistrimit: 5 qershor Citizens Channel ofron hapësira online për të fuqizuar...

Protesta: Aktivistët i japin bashkisë Tiranë çmimin “Dhunuesi i vitit për të varfërit”

0
Aktivistë dhe pjesëtarë të komunitetit rom dhe egjiptian janë mbledhur sot para Bashkisë Tiranë për të dënuar dhunën e ushtruar nga policia bashkiake ndaj...