Tiranë: Banorët e Matit ngrenë padi ndaj institucioneve që dhanë leje për ndërtimin e...

0
Gjykata Administrative e Shkallës së Parë Tiranë ka pritur sot kërkesë-padinë e nëntë banorëve të Matit, të cilët kërkojnë që të anulohen lejet për ndërtimin e HEC-eve në lumin...

Matjanët protestojnë edhe në Angli: ” Ndal shkatërrimit të parkut kombëtar Zall-Gjoçaj”

0
"Grupimi i të rinjve matjanë se bashku me patriotë/e qe ndodhen në Britaninë e Madhe u mblodhën në një protestë paqësore pranë ambasadës shqiptare në Londër për t'u dhënë...

Protesta e fermerëve zhvendoset para ministrisë: “Kërkojmë djersën tonë, asgjë më tepër”

0
Protesta e fermerëve të rrethit të Mallakastrës, Fierit dhe Lushnjës u zhvendos sot para Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. Në vazhdimësi të protestave të njëpasnjëshme, fermerët kanë vendosur...

Të mallkuar në mes të fushave me “ar të zi”

1
Autore: Fatmira Bajrami/Citizens Channel  Në gusht të këtij viti, 68 vjeçarja N.K. nga fshati Zharrës humbi jetën. Sipas njoftimit të policisë ajo ishte duke ushqyer shpendët dhe nga pakujdesia ka...

Matjanët organizojnë protestën e radhës: “Ky ujë është i pijshëm, jo për HEC-e. Do...

0
Matjanët do të protestojnë ditën e shtunë kundra ndërtimit të HEC-eve në lumenjtë e zonës. Ata kanë filluar mobilizimin disa ditë para, duke përdorur rrjetet sociale dhe informimin derë...

10 fakte që duhet të dini për ndotjen plastike

0
Nga Seneo Mwamba / Global Citizen Ne duhet që të bëjmë me patjetër dicka për ndotjen plastike. Plastika është e tmerrshme për mjedisin. David Attenborough dhe ekipi i Blue Planet...

Terminali i ri boshatis autobusët, shoferët: “Harxhojmë më shumë karburant dhe kohë, klientë më...

0
Prej datës 12 janar të këtij viti, autobusët dhe fugonat e veriut, jugut dhe qytetit të Durrësit kanë lëvizur nga ish-Dogana dhe janë pozicionuar tek kthesa e Kamzës.  Procedura e...
Parku Kombetar Divjake-Karavasta. Foto: Amarildo Topi/Citizens Channel

Parku Divjakë-Karavasta/Mrekullia e rrezikuar

0
Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta javët e fundit ka qenë në qendër të vëmendjes për rrezikun që i kanoset nga ndërtimi i mundshëm i një resorti turistik. Por çfarë ndodh atje sot?

Ekspertët: Të nisë urgjentisht trajtimi i ujrave të zeza që derdhen në Lanë

0
Atë që banorët e kryeqytetit e konsiderojnë si lumin e Tiranës, për ekspertët e mjedisit është vetëm një kanal primitiv i ujërave të zeza. Ndotja, që shkaktohet kryesisht nga derdhja e ujërave të zeza të patrajtuara, shkon deri në dhjetëra herë më e lartë se sa normat e lejuara.

Biçikleta, zgjidhja për një qytet më të jetueshëm

0
Të lëvizësh me biçikletë në Tiranë të shkurton kohë dhe kosto, por njëkohësisht mund të shkurtojë jetën për shkak të mungesës së korsive të dedikuara dhe makinave që zënë çdo hapësirë.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
514SubscribersSubscribe