Durrës, plehrat rrezikojnë të kolapsojnë sezonin turistik

0
Autore: Mila Ballhysa | Citizens Channel | Durrës “Do na zërë kolera!”, “Po qelbemi!” Këto ishin shprehjet më të përdorura nga qytetarët durrsakë gjatë ditëve përvëluese të fund qershorit. Si...
Lumi Gjanicë. Foto: Xhentiana Muskaj Citizens Channel Fier Ndotja e lumenjve

Gjanica, dikur mund të freskoheshe në ujrat e pastra, sot lumi më i ndotur...

1
“Gjanica ka qenë pastërtia e Fierit.” Kështu e nis rrëfimin për lumin që e ndan qytetin mes për mes plaku i urtë 82 vjeçar Llazar Petani. I menduar ai...

Ekspertët: Të nisë urgjentisht trajtimi i ujrave të zeza që derdhen në Lanë

0
Atë që banorët e kryeqytetit e konsiderojnë si lumin e Tiranës, për ekspertët e mjedisit është vetëm një kanal primitiv i ujërave të zeza. Ndotja, që shkaktohet kryesisht nga derdhja e ujërave të zeza të patrajtuara, shkon deri në dhjetëra herë më e lartë se sa normat e lejuara.

Elbasan: “Institucione në ri-organizim”, askush nuk është përgjegjës për ndotjen mjedisore

0
Autore: Bardha Nergjoni | Citizens Channel | Elbasan Elbasani përballet me sfida të mëdha sa i përket ndotjes së mjedisit. Ndotja nga industria e rëndë vazhdon të jetë shqetësim sidomos...

Gjykata Administrative shpall moskompetencë për padinë kundër HEC-eve në Parkun Kombëtar Zall-Gjoçaj

0
Gjykata Administrative e Shkallës së Parë, Tiranë ka vendosur rrëzimin e kërkesë-padisë së banorëve të Matit ndaj Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë si dhe...

Punimet për HEC-et kthejnë ujin e kaltër të Valbonës në një rrjedhë të zbardhur...

0
“S’asht ma ajo klimë, s’asht ma ajo bukuri e natyrës…”, pohon me dhimbje Ibrahim Demiraj, banor i Tropojës, duke iu referuar punimeve për ndërtimin e hidrocentraleve në Luginën e...

“Ti nuk je vetëm”, qytetarët në Shqipëri jehojnë mesazhe solidariteti me viktimat e abuzimit

0
Mijëra qytetarë iu bashkuan thirrjes për protestë nxitur nga rasti i bërë publik ditët e fundit, ku një i moshuar 65 vjeç, ka abuzuar me një të mitur. "Për...

90 kantiere ndërtimi në unazën e vogël; Kaosi urbanistik në Tiranë nxit qytetarët të...

0
“Më pikon zemra, nga ballkoni im shihja Dajtin, e admiroja me ëndje atë mal, tani pothuajse është e pamundur”, tregon për Citizens Channel fotografi Aurel Duka. Pandemia u bë shkak...

Banorët, ekspertët e mjedisit dhe aktivistët të vendosur për të mbrojtur Valbonën (Video)

1
Qindra qytetarë kanë protestuar paraditen e së dielës (17. 12. 2017) për ndalimin e ndërtimit të HEC-eve në Parkun Kombëtar të Valbonës. Nën moton #mosmaprekValbonën protestuesit mbajtën fjalime në...

HEC-i i Borjes, një tjetër digë në Parkun Kombëtar Lurë Mali i Dejës

0
Një tjetër hidrocentral pritet të fillojë ndërtimin pranë Parkut Kombëtar Lurë-Mali i Dejës. Projekti "Borie-Lurë 1" që do të zbatohet nga firma "Ageta" sh.p.k dhe "Bajrami N" sh.p.k do...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
422SubscribersSubscribe