“Vjosë-Narta, një pasuri evropianë që kërcënohet nga ndërtimi i aeroportit të Vlorës”

0
Organizata “Mbrojtja dhe Ruajtja e Mjedisit Natyror në Shqipëri” (PPNEA) organizoi një tryezë diskutimi me ekspertë të mjedisit dhe aktivistë, për të diskutuar rreth Vjosë-Nartës, si një ndër territoret...

Kuçovë: “Një vendim gjykate që i jep të drejtë banorëve, por nuk ndalon punën...

0
Gjykata e Vlorës ka dalë në përfundimin që vendimi i marrë nga Bashkia Kuçovë në muajin mars të vitit 2021, për mbylljen dhe gjobitjen e firmës “Terrastone Berat Sh.P.K”...

“Në gjyq për Vjosën”, 28 banorë kundërshtojnë ndërtimin e katër hidrocentraleve

0
28 banorë të fshatit Brataj të Vlorës, së bashku me organizatën mjedisore “EcoAlbania” dhe shoqatën “Impetus” kanë depozituar sot pranë Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë akt-padinë kundër katër...

Aktivistët e Shqipërisë dhe Kosovës bashkohen për të pastruar liqenin e Shkodrës

0
Dhjetëra aktivistë mjedisorë nga Shqipëria dhe Kosova u bënë bashkë për të pastruar Liqenin e Shkodrës. “Kemi ardhur nga Kosova një grup, edhe të pastrojmë, edhe të shoqërohemi, edhe kjo...

Skavica, hidrocentrali që “fundos nën ujë” Dibrën

0
Në ballë të protestës qëndron Ferzileta Gjika, e cila përsërit thirrjet kundër ndërtimit të hidrocentralit Skavica, mbi lumin Drin në Dibër. Ajo, së bashku me dhjetra banorë e aktivistë,...

“Hidrocentralet thajnë ujin për vaditje”, KLSH: Të rishikohen kushtet e lejeve

0
Ndërtimi i hidrocentraleve po than ujin e lumenjve, duke i lënë tokat bujqësore pa vaditje dhe duke ndikuar në biodiversitet. Raporti i Kontrollit të Lartë të Shtetit për dy HEC-et...

“Një monument natyor më pak”; Rrëzohet pisha 400 vjeçare e Divjakës

0
Më 11 Mars është rrëzuar Pisha e Madhe në Parkun Kombëtar Divjakë -  Karavasta. Edhe pse nuk ka një studim të mirëfilltë për këtë monument natyror mendohet se pisha...

Instalacion artistik për rezistencën katër-vjeçare të komunitetit të Zall-Gjoçaj në mbrojtje të lumenjve

0
Instalacioni artistik “Edhe ëndrrat i shoh atje” dokumentoi përmes simbolikës, imazheve, tingujve dhe materialeve filmike betejën katër-vjeçare të komunitetit të Zall-Gjoçaj për mbrojtjen e lumenjve nga hidrocentralet. “Edhe ëndrrat i...

Banorët e Klosit refuzojnë zhvillimin e dëgjesës për dhënien e një tjetër përroi për...

0
Javës së shkuar, banorët e pesë fshatrave të njësisë administrative Suç në Dibër, përzunë përfaqësues të firmës private “Idrolusa” Sh.p.k të cilët kishin ardhur për të zhvilluar dëgjesë publike...

Europa Nostra rendit ‘Urën e Zogut’ në listën e 7 monumenteve më të rrezikuara...

0
‘Ura e Zogut’, monument kulture që prej vitit 1999 në rrezik për t’u shembur, është shpallur një nga 7 monumentet më të rrezikuara për vitin 2022 nga Europa Nostra.  Lista...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
291SubscribersSubscribe