Durrës: “Streha për kafshët e harruar mes mbetjeve”

0
E vetmja strehë për qentë e braktisur në Durrës është e vendosur në Shkozet, përballë një fushe me mbeturina. “Ky problem ka nisur që në maj të 2020, përpara dy...

Në Zall-Gjoçaj, vendin e ujit e ka zënë etja

0
Bagëtitë e Ismet Kolecit u dynden dje në shtratin e lumit për të pirë ujë, por çka gjetën ishte një shtrat lumi i tharë, të cilit, si dëshmi ekzistence,...

Aeroporti i Vlorës: Qeveria mohon ekzistencën e biodiversitetit dhe statusit të mbrojtur të territorit...

0
Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku u shpreh të enjten se aeroporti i Vlorës nuk po ndërtohet në zonë të mbrojtur. Aeroporti prek zonën Vjosë-Nartë që sipas ligjit 81/2017...

Në Kutë të Mallakastrës, dielli sjell energji pa sakrifikuar lumenjtë

0
Rrugët e fshatit Kutë në Mallakastër dhe disa institucione shtetërore furnizohen pjesërisht me energji elektrike përmes paneleve diellore. Gjatë bisedave me banorët në qendër të fshatit, mësuam se ata nuk...

Banorët e Laknasit fitojnë gjyqin për “Plepat e Brukës” në Gjykatën Administrative

0
Pas tre vitesh rezistencë dhe përballje gjyqësore, banorët e Laknasit fituan sot betejën ligjore në Gjykatën Administrative të Shkallës së Parë. Gjykata pranoi padinë e banorëve duke i nxjerrë si...

Shushica, degë e lumit Vjosë, sërish nën kërcënimin e hidrocentraleve

0
Dritë Zahaj, banore në fshatin Brataj, Vlorë del në prag të derës, sapo merr vesh që në qendër të fshatit kanë ardhur disa gazetarë të cilët dëshirojnë të raportojnë...

Gjykata shtyn vendimin për pyllin e Laknasit; Banorët: “Do e mbrojmë me çdo kusht”

0
Gjykata Administrative e Shkallës së Parë në Tiranë e shtyu shpalljen e vendimit për pyllin e Laknasit për në datën 16 mars. Në seancën e sotme, u lexuan konkluzionet...

Krimet mbi jetën e egër, aktivistët: Organet e drejtësisë shpërfillin çështjen

0
Qendra për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror (PPNEA) në Shqipëri dënon mosreagimin e organeve të drejtësisë ndaj krimeve mbi jetën e egër. Përmes një njoftimi për shtyp, qendra shprehet...

Zall-Gjoçaj: ERE i heq licencën kompanisë private për një nga hidrocentralet

0
Enti Rregullator i Energjisë (ERE) i ka hequr licencën kompanisë “Seka Hydropower” për të prodhuar energji nga HEC-i "Zais" që prek lumin Flim në Mat. Me një vendim të datës...

Rekord i ri ndërtimi në Tiranë, në 2021 u shtuan dy m2 ndërtim për...

0
Tirana ka shënuar rekord për numrin e lejeve të ndërtimit gjatë vitit 2021, referuar të dhënave të INSTAT. Sipërfaqja e ndërtimeve të reja në Tiranë për vitin 2021 sipas INSTAT...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
291SubscribersSubscribe