Fushat e mbeturinave në Durrës, gangrena e qytetarëve dhe sfida e institucioneve

1
Autor: Geri Emiri | Citizens Channel Vendgrumbullimi i Porto-Romanos gjendet në veri të qytetit të Durrësit dhe përbën sot shqetësimin më të madh mjedisor për banorët e qytetit, për shkak...
Lumi Vjose. Foto: Amarildo Topi Citizens Channel

Agjencia Kombëtare e Mjedisit: Rreziku i lumenjve, HEC-et dhe inertet

0
Gërryerja e shtretërve të lumenjve vijon të mbetet një rrezik potencial për përmbytjet në vend. Nxjerrja e zhavorrit lumor dhe ndërtimi i hidrocentraleve ka krijuar trysni të mëdha mbi...

Liqeni i Shkodrës; Rreziku nga mbetjet urbane dhe ujërat e zeza përballë harresës nga...

0
Liqeni i Shkodrës është shpallur zonë e mbrojtur në vitin 2005, por nuk është aspak i mbrojtur nga ndotja. Brigjet e tij janë të mbushura me mbetje urbane, të...

Banorët e Mirditës dhe Matit në protestë kundra HEC –eve: “Për ne jeni pushtues”

0
Gjatë ditës së djeshme banorët e komunës së Kaçinarit në Mirditë kanë bërë të mundur largimin e makinerive të ardhura për të filluar punimet për ndërtimin e  HEC-eve në...

Sensorët e lëvizshëm të ajrit, zgjidhja për të matur dhe luftuar ndotjen e ajrit...

1
Ndotja e ajrit mund të shkaktojë plakje më të shpejtë të trurit, ankth, dëmton zemrën e mushkëritë, mund të shkaktojë kancer dhe tani është një ndër rreziqet më të...

Investigim/ Ujërat e zeza kanë “pushtuar” qytetin dhe bregdetin e Durrësit (VIDEO)

0
Përgjatë periudhës së antikitetit, kur qytetet kryesore të Evropës vuanin nga derdhja e ujërave të zeza në rrugë dhe bashkë me to përhapjen e epidemive, qyteti i Durrësit ishte...

Kanioni i Holtës, monumenti natyror që rrezikon të kthehet në hidrocentral privat me pëlqimin...

0
Ministria e Energjetikes dhe Infrastrukturës ka miratuar lejen e ndërtimit të Hidrocentralit në Kanionin e Holtës. Në vendimin e firmosur nga Kryeministri Rama, është miratuar procedura për heqjen e...

Kalvari i çështjeve gjyqësore për ndërtimet e HEC-eve në Valbonë

0
Ditën e djeshme, u ankimua nga shoqata Toka, vendimi i Gjykatës së Tropojës në Gjykatën e Apelit në Shkodër,aktivistë dhe ambientalistë protestuan pranë Ministrisë së Drejtësisë duke dënuar vendimin...

Dita e Tokës : Thirrje për më shumë respekt ndaj natyrës

0
Ideja për të pasur një ditë kombëtare të fokusuar te mjedisi erdhi prej Gaylord Nelson, atëherë një Senator nga Wisconsin, pasi ishte dëshmitar i shkatërrimeve të shkaktuara nga derdhja masive...

Banorët rojtarë të pyllit në Bulqizë ‘fitojnë’ ndaj aferave privat-shtet, por sa do...

0
Banorët e tri fshatrave në Bulqizë prej disa vitesh janë duke rezistuar ndaj përpjekjeve të dy firmave private për të prerë pyllin. Ankesat e tyre në institucionet shtetërore kanë rënë në vesh të shurdhët, ndërkohë që firmat kanë gjetur rrugë të reja për të hyrë në pyll.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
423SubscribersSubscribe