“Një tjetër fitore për banorët e Zall-Gjoçajt”, Gjykata e Lartë lë në fuqi heqjen...

0
Gjykata e Lartë la sot në fuqi vendimin e Gjykatës së Apelit që i ka hequr firmës private “Seka hydropower” licencën për prodhim energjie nga hidrocentrali “Zais”. “Ne i kishim...

Studim: Niveli i ndotjes së ajrit në Tiranë dyfish mbi vlerën standarde të BE-së

2
Niveli i ndotjes së ajrit në Tiranë është mbi normën e përcaktuar nga Bashkimi Evropian. Sektori që luan rol të rëndësishëm në ndotjen e ajrit është ai i transportit,...

Lojërat e fjalëve me statusin ligjor të Vjosës ngrenë dyshime se HEC-et do të...

0
Organizata mjedisore “EcoAlbania” reagoi sot përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me deklaratën e ditës së djeshme të Ministrit të Turizmit Blendi Klosi rreth shpalljes së lumit Vjosë...

Raporti: Veprimtari njerëzore ka shkaktuar dëme të jashtëzakonshme në biodiversitet

0
Raporti “Living Planet 2020”, i përgatitur nga Fondi Mbarëbotëror për Natyrën (WWF), tregon se veprimtaria njerëzore nga viti 1970 deri në vitin 2016 ka shkaktuar dëme të jashtëzakonshme në...

Shqipëria, një ndër vendet që do të preket më së shumti nga ndryshimet klimatike

0
Instituti i Politikave Mjedisore (IPM) ka realizuar disa vëzhgime mbi rritjen e nivelit të detit dhe avancimit në drejtim të tokës në Shqipëri, shkaktuar nga ngrohja klimatike. Ngrohja klimatike shkakton...

Banorët e Madheshit mblidhen kundër digave që do t’i heqin ujin për vaditje

0
Komuniteti i Madheshit, i angazhuar në mbrojtje të lumit të Lunresë në Mat nga ndërtimi i hidrocentralit “HEC Madhesh” u mblodh një javë më parë për të diskutuar ndikimet...

Raporti i KLSH: Bashkitë harrojnë politikat mjedisore, mungojnë strukturat dhe buxheti

0
Bashkive në Shqipëri u mungojnë fondet dhe strukturat e dedikuara për hartimin e politikave mjedisore, ka zbuluar auditimi i Kontrollit të Lartë të Shtetit (KLSH).  Vetëm një përqindje e vogël...

“Të dëmshme dhe të padobishme”, rreth 1,100 hidrocentrale mbi lumenjtë e Shqipërisë dhe Bosnje...

0
Nga: Arbjona Cibuku | Citizens Channel |  Shqipëri Semira DEGIRMENDŽIĆ | Focus.ba | Bosnje dhe Hercegovinë Komunitetet lokale të lidhura ngushtë me ujin dhe natyrën po vuajnë pasojat e hidrocentraleve të...

Mirditë: 87-vjeçari që u shoqërua në polici pasi kundërshtoi HEC-et: “Deri sa të vdes,...

0
Katër banorë të Mirditës janë shoqëruar në polici ditën e djeshme pasi janë paditur për pengim të punimeve nga përfaqësues të firmës private "Shpërdhaza Energji", që po ndërton HEC-et...

23% e vdekjeve në Shqipëri shkaktohen nga ndotja mjedisore

0
23% e vdekjeve në Shqipëri kanë si arsye faktorët mjedisorë që lidhen me ndotjen e ajrit, zhurmën, kimikatet dhe mungesën e hapësirave të gjelbra. Studimi i publikuar nga Agjencia...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
423SubscribersSubscribe