atja e ndotjes akustike në Tiranë. Burimi: AKM agjencia kombetare e mjedisit Citizens Channel

Tirana, aty ku banorët jetojnë nën terrorin e zhurmave dhe thithin pluhurin vrasës

0
Tirana vazhdon të jetë qyteti me ajrin më të ndotur në Shqipëri. Sipas një raporti të Agjencisë Kombëtare të Mjedisit kryeqytetasit thithin ajër të ndotur disa herë më të lartë se normat e BE-së. Ndërkohë mjaft problematike paraqitet edhe situata e ndotjes akustike.
Trafiku, nje nga ndotesit kryesore te mjedisit ne Tirane. Citizens Channel

Pneumologët: Ndotja e ajrit po ‘ha’ mushkëritë e shqiptarëve

1
Të marrësh frymë në Shqipëri të kushton vite jetë humbje. Trafiku i rënduar, djegia e mbeturinave, përqëndrimi i industrisë afër qendrave të banuara, janë disa faktorë të ndotjes së...
Lumi Gjanicë. Foto: Xhentiana Muskaj Citizens Channel Fier Ndotja e lumenjve

Gjanica, dikur mund të freskoheshe në ujrat e pastra, sot lumi më i ndotur...

1
“Gjanica ka qenë pastërtia e Fierit.” Kështu e nis rrëfimin për lumin që e ndan qytetin mes për mes plaku i urtë 82 vjeçar Llazar Petani. I menduar ai...

Guroret vazhdojnë të kërcënojnë banorët e Urës Vajgurore (Video)

0
Guroret vazhdojnë të ‘hanë’ mushkëritë e banorëve të Urës Vajgurore. Për shkak të pluhrit që krijojnë, banorët në afërsi të tyre vuajne nga sëmundjet e mushkërive.

Studimi/Banorët e Gjirit të Vlorës ende të rrezikuar nga prania e lartë e mërkurit

0
Shëndeti i banorëve të Gjirit të Vlorës por edhe atyre që konusmojnë peshkun nga kjo zonë, vazhdojnë të jenë rrezik nga prania e lartë e mërkurit në ambjent.
Lugina e Valbones. mosmaprekvalbonen. Citizens Channel

HEC-et / Shkatërruesit e biodiversitetit të lumenjve, nuk duhet të shihen si burimi i...

0
Nga Prof.Aleko Miho/Burimet tona natyrore janë 'jetime', çdo ditë të ekspozuara ndaj rrezikut prej shfrytëzimit të etur! Kjo është arsyeja që qeveritë e fundit gjatë periudhës 2005-2017 kanë dhënë leje për të ndërtuar më shumë se 500 HEC-e, një pjesë e mirë e tyre brenda Zonave të Mbrojtura.
Veteriner duke bërë analizat e mishit. Citizens Channel

Shqipëria pa laboratorë me standarte dhe gjurmueshmëri të produkteve

0
Mungesa e sigurisë së produkteve me origjinë shtazore nga Shqipëria është arsyeja e bllokimit 27 vjeçar të eksportit në vendet e Bashkimit Europian. Ekspertët thonë për Citizens Channel se siguria ushqimore do të jetë, ndër sfidat kryesore në procesin e integrimit të Shqipërisë në BE.
Lugina e Valbones. mosmaprekvalbonen. Citizens Channel

HEC-et në Valbonë / Gjykata Administrative rrëzon kërkesën për pezullimin e punimeve

1
Gjykata Administrative vendosi të rrëzojë sot, padinë e Shoqatës TOKA për të pezulluar punimet e HEC-it që është duke u ndërtuar në një nga segmentet më të Valbonës.
Donald Trump Climate Change Citizens Channel

Dalja nga Marrëveshja e Parisit/ E gjithë Bota kundër Trump

0
Vendimi i Presidentit Trump për të tërhequr Amerikën nga Marrëveshja e Parisit ka shkaktuar një valë zemërimi të liderve në mbarë globin. Citizens Channel sjell disa prej tyre.
Diga e Kalivacit. Foto: Roland Dorozhani Citizens Channel

Vjosa në rrezik – Rishqyrtohet projekti për HEC-in e Kalivaçit

1
Ministria e Energjisë dhe Industrisë ka ri-hapur procedurat për dhënien e një koncesioni të ri. Kompanitë e interesuara mund të aplikojnë për të ndërtuar këtë hidrocentral deri më 18 korrik 2017.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
514SubscribersSubscribe