Podcast: Zëra nga Parku i Butrintit…

0
Kuvendi i Shqipërisë votoi të hënën miratimin e marrëveshjes për administrimin e nën zonave të trashëgimisë kulturore dhe peizazhit kulturor, pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit. Dëgjo podcastin e plotë:  Marrëveshja...

Konventa e Bernës kërkon pezullimin e punimeve për ndërtimin e aeroportit të Vlorës në...

0
Javës së shkuar u mbajt takimi vjetor i Komitetit të Bernës në Strasburg, ku iu kërkua qeverisë shqiptarë ndalimi i punimeve për ndërtimin e aeroportit të Vlorës në Vjosë-Nartë....

Greva e të rinjve për klimën do të zhvillohet në më shumë se 100...

0
Nga The Guardian Lëvizja e frymëzuar nga Greta Thunberg ka triumfuar, ndërsa punëtorët belgë bashkohen me grevën. Qindra mijëra fëmijë pritet të dalin nga klasa e tyre të premten për një...

Shqipëria, një ndër vendet që do të preket më së shumti nga ndryshimet klimatike

0
Instituti i Politikave Mjedisore (IPM) ka realizuar disa vëzhgime mbi rritjen e nivelit të detit dhe avancimit në drejtim të tokës në Shqipëri, shkaktuar nga ngrohja klimatike. Ngrohja klimatike shkakton...

Ndotja në Ballkan: Ajri i ndotur nuk njeh kufij shtetërorë

0
Problemi i ajrit të ndotur në Ballkan ka marrë përmasa alarmuese. Kjo evidentohet edhe në statistikat e fundit të publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Automjetet e vjetra ndër...

Pas Konventës së Bernës, 30 organizata mjedisore kërkojnë ndalimin e punimeve në aeroportin e...

0
30 organizata mjedisore nga “Aleanca e Mesdheut për Ligatina”, një rrjet ndërkombëtar nga 15 shtete kanë kërkuar të ndalohen punimet e aeroportit të Vlorës në Vjosë-Nartë, duke e konsideruar...

Elbasani prej një muaji në emergjencë mjedisore, banorët ankohen se nuk po merren masa

0
Elbasani ka më se një muaj që ka shpallur emergjencën mjedisore për shkak të ndotjes, por banorët thonë se gjendja nuk ka ndryshuar aspak. Ata kërkojnë ndihmë se po mbyten nga ajri i ndotur i industrisë së rëndë.

“Për herë të parë dolëm të buzëqeshur nga Gjykata”, banorët e Zall Gjoçajt fitojnë...

0
Gjykata Administrative e Shkallës së Parë, Tiranë ka vendosur në favor të banorëve të Zall-Gjoçaj, duke shfuqizuar lejen e dhënë nga Enti Rregulltor i Energjisë (ERE) ndaj firmës private...

“BirthStrikers”: Njihuni me gratë që refuzojnë të kenë fëmijë derisa të përfundojë ndryshimi i...

0
Nga Elle Hunt / The Guardian Një lëvizje e grave ka vendosur të mos riprodhojë në përgjigje të "shkatërrimit të klimës dhe kolapsit të qytetërimit" që po vjen. A do...

Raporti i OKB për ndryshimet klimatike: ”Alarm i kuq për njerëzimin”

0
Autor : Nina Chestney, Andrea Januta | Reuters Një paneli i Kombeve të Bashkuara për ndryshimin e klimës i tha botës të hënën se ngrohja globale është një rrezik që...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
660SubscribersSubscribe