Banorët rojtarë të pyllit në Bulqizë ‘fitojnë’ ndaj aferave privat-shtet, por sa do...

0
Banorët e tri fshatrave në Bulqizë prej disa vitesh janë duke rezistuar ndaj përpjekjeve të dy firmave private për të prerë pyllin. Ankesat e tyre në institucionet shtetërore kanë rënë në vesh të shurdhët, ndërkohë që firmat kanë gjetur rrugë të reja për të hyrë në pyll.

Agjencia Kombëtare e Mjedisit: Marinza, ajër kancerogjen

1
Grimcat kancerogjene të ajrit të ndotur në zonën naftë-nxjerrëse të Marinzës janë dyfish më të larta se norma e lejuar nga legjislacioni ynë.

Mbetjet pushtojnë Shqipërinë!

0
Nga Artan Rama dhe Andi Bora* Vetëm pesëmbëdhjetë kilometra nga qendra e kryeqytetit të Shqipërisë, Tiranës, rreth tre mijë familje janë rrethuar nga flakët. Ndonëse në një stinë të nxehtë me...
Lumi Vjose. Foto: Amarildo Topi Citizens Channel

Agjencia Kombëtare e Mjedisit: Rreziku i lumenjve, HEC-et dhe inertet

0
Gërryerja e shtretërve të lumenjve vijon të mbetet një rrezik potencial për përmbytjet në vend. Nxjerrja e zhavorrit lumor dhe ndërtimi i hidrocentraleve ka krijuar trysni të mëdha mbi...
Ujrat e bregdetit të Sarandës kanë rezultuar shumë të mira. Foto: Amarildo Topi Citizens Channel

Agjencia e Mjedisit: 15 plazhe tejet të ndotur, të merren masa urgjente

0
Ndërsa sezoni turistik është në kulmin e tij, Agjencia Kombëtare e Mjedisit ka bërë të ditur se 15 plazhe shqiptare janë të ndotura për shkak të derdhjes së ujrave të zeza në to. Ekspertët sugjerojnë marrjen e masave të menjëhershme, ku nuk përjashtojnë as mbylljen e tyre, deri në pastrimin e cilësisë së ujërave.
atja e ndotjes akustike në Tiranë. Burimi: AKM agjencia kombetare e mjedisit Citizens Channel

Tirana, aty ku banorët jetojnë nën terrorin e zhurmave dhe thithin pluhurin vrasës

0
Tirana vazhdon të jetë qyteti me ajrin më të ndotur në Shqipëri. Sipas një raporti të Agjencisë Kombëtare të Mjedisit kryeqytetasit thithin ajër të ndotur disa herë më të lartë se normat e BE-së. Ndërkohë mjaft problematike paraqitet edhe situata e ndotjes akustike.
Trafiku, nje nga ndotesit kryesore te mjedisit ne Tirane. Citizens Channel

Pneumologët: Ndotja e ajrit po ‘ha’ mushkëritë e shqiptarëve

1
Të marrësh frymë në Shqipëri të kushton vite jetë humbje. Trafiku i rënduar, djegia e mbeturinave, përqëndrimi i industrisë afër qendrave të banuara, janë disa faktorë të ndotjes së...
Lumi Gjanicë. Foto: Xhentiana Muskaj Citizens Channel Fier Ndotja e lumenjve

Gjanica, dikur mund të freskoheshe në ujrat e pastra, sot lumi më i ndotur...

1
“Gjanica ka qenë pastërtia e Fierit.” Kështu e nis rrëfimin për lumin që e ndan qytetin mes për mes plaku i urtë 82 vjeçar Llazar Petani. I menduar ai...

Guroret vazhdojnë të kërcënojnë banorët e Urës Vajgurore (Video)

0
Guroret vazhdojnë të ‘hanë’ mushkëritë e banorëve të Urës Vajgurore. Për shkak të pluhrit që krijojnë, banorët në afërsi të tyre vuajne nga sëmundjet e mushkërive.

Studimi/Banorët e Gjirit të Vlorës ende të rrezikuar nga prania e lartë e mërkurit

0
Shëndeti i banorëve të Gjirit të Vlorës por edhe atyre që konusmojnë peshkun nga kjo zonë, vazhdojnë të jenë rrezik nga prania e lartë e mërkurit në ambjent.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
715SubscribersSubscribe