Komuniteti i fshatit Qukës kundërshton ndërtimin e një tjetër HEC-i në lumin Bushtricë

0
“Fshati Qukës, Shkumbin i përbërë nga rreth 2000 banorë, afërsisht 400 familje dhe me një sipërfaqe toke 250 hektarësh, e cila vaditet me ujin e lumit Bushtricë, jetik për...

Zall-Gjoçaj: ERE i heq licencën kompanisë private për një nga hidrocentralet

0
Enti Rregullator i Energjisë (ERE) i ka hequr licencën kompanisë “Seka Hydropower” për të prodhuar energji nga HEC-i "Zais" që prek lumin Flim në Mat. Me një vendim të datës...

20 organizata mjedisore i propozojnë qeverisë një plan për shpalljen e Vjosës Park Kombëtar

0
Eco Albania dhe 20 organizata mjedisore shqiptare paraqitën sot propozimin për krijimin e Parkut Kombëtar të Vjosës tek Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi. Sipas aktivistëve mjedisorë, Ministria e...

Energjia e përftuar nga djegia mbetjeve, zbardhet VKM-ja që vë në dyshim eficiencën e...

0
Qeveria shqiptare edhe pse është në dijeni se mbetjet e ngurta urbane të gjeneruara në Shqipëri nuk janë një burim i sigurtë energjie, sërish vazhdon të këmbëngulë në ndërtimin...

Kriza klimatike është kërcënimi më i madh për të drejtat e njeriut, paralajmëron Organizata...

0
Nga: The Guardian "Bota kurrë nuk ka parë një kërcënim të të drejtave të njeriut në këto përmasa" Ndryshimet klimatike nuk kanë vetëm një ndikim shkatërrues në mjediset ku ne jetojmë,...

“Një mijë pisha në malet e shpyllëzuara të Munellës”

0
Roland Lleshi, së bashku me organizatat mjedisore PPNEA dhe HBS (Heinrich Böll Foundation) ndërmorën në muajin nëntor fushatën për mbledhjen e dhurimeve në platformën “GoFundMe” për rigjenerimin një pjesë...

“Zëra nga Lumi”, dokumentar për rezistencën e banorëve të Zall-Gjoçaj kundër hidrocentraleve

0
Në mjediset e qendrës komunitare të grupit ATA në Kamëz, u shfaq dje video - dokumentari “Zëra nga lumi”, i realizuar nga Lorin Terezi. Ky dokumentar risolli rezistencën tre-vjeçare...

A do të ketë hidrocentrale në Valbonë? Sot gjykata jep vendimin (Video)

0
Gjykata Administrative e Shkallës së Parë në Tiranë do japë sot (3.11) vendimin për ndërtimin e HEC-ve në Valbonë. Kërkesa e 27 banorëve të Luginës së Valbonës dhe Shoqatës...

37 organizata mjedisore kundër ndërtimit të aeroportit të Vlorës në zonën e mbrojtur Vjosë-Nartë

0
37 organizata kombëtare dhe ndërkombëtare i dërguan dje një letër të hapur qeverisë shqiptare, ku kërkojnë ndalimin e ndërtimit të aeroportit të Vlorës, në zonën e mbrojtur Vjosë –...

Rivitalizimi i zonave të luftës mund të ndihmojë për të shëruar plagët e konfliktit

1
Atje ku Perdja e Hekurt dikur ndante Evropën me tela me gjemba, tani po lulëzon një masë me ujqër dhe rreqebuj. Duke përkujtuar 100 vjetorin e përfundimit të Luftës...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
715SubscribersSubscribe