“Bukuria e panjohur e Lurës nën kërcënimin e HEC-eve”

0
Grupimi “Mbro Parkun Zall-Gjoçaj” ka publikuar një FactSheet të quajtur “Bukuria e panjohur e Lurës nën kërcënimin e HEC-eve”, ku janë bërë të ditura disa fakte shkencore lidhur me...

Shëndetësia përballë COVID 19, heronjtë e vijës së parë në rrethe që sfidojnë çdo...

Autore: Bardha Nergjoni | Citizens Channel | Elbasan Qarku i Elbasanit konsiderohet ndër zonat me vatra aktive të COVID 19 në Shqipëri. Aktualisht janë 9 vatra ku vetëm 4 konsiderohen...

Studentët protestojnë kundër vendimit të MASR për të zhvilluar zgjedhjet universitare në kohë pandemie

8 maji i vitit 2020 ishtë data kur në universitetet  shqiptare do të mbaheshin zgjedhjet për organet drejtuese dhe këshillat studentore. Situata e pandemisë ndryshoi mënyrën e mësimdhënies, duke...

ISP: “5 arsye pse Parlamenti shkeli rregulloren gjatë votimit të ndryshimeve në Kodin Penal”

0
Kuvendi miratoi më 16 Prill një sërë ndryshimesh në Kodin Penal, që parashikojnë gjoba dhe dënime deri në tetë vite burg për këdo që thyen kufizime që lidhen me...

HIV/AIDS; Leja e lëvizjes për marrjen e mjekimeve vjen me koston e thyerjes së...

Denisi* udhëtoi drejt Tiranës në ditët e para të pandimisë. Masat e rrepta që lidhen me lëvizshmërinë dhe aktivitetin ekonomik ende nuk ishin në fuqi, kështu që mori lehtësisht...

“Në pritje të pagës së luftës…”

0
Shqipëria po hyn në përfundim të muajit të dytë të izolimit që nisi pas shfaqjes së rastit të parë pozitiv ndaj COVID-19 në 9 mars. Prej rreth dy muajsh...

Rikthimi në izolim pas “liri daljeve” të fundjavës shoqërohet me kritika për mungesë koherence...

0
Shqipëria sapo kaloi fundjavën e gjashtë në izolim për shkak të pandemisë së COVID-19. Qytetarët duhej të qëndronin të izoluar për më shumë se 55 orë, ndërkohë që një...

Zonat e gjelbra: Një propozim matematikor për daljen nga izolimi i COVID-19

Nga Miquel Oliu-Barton dhe Bary S. R. Pradelski /The Conversation  Pandemia e COVID-19 e ka vënë botën në provë. Asnjëherë më parë nuk kemi qenë kaq të vetëdijshëm për të...

“Të varfër dhe të harruar” punonjësit informal mbijetojnë prej 6 javësh pa asnjë ndihmë

Ndihma financiare nga qeveritë për të punësuarit në informalitet është jetësore, pohoi Guy Ryder, Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Ndërkombëtare të Punës në Kombet e Bashkuara. Ryden shpjegon se duhet...

Pezullimi i HEC-eve në Kosovë, si hap i parë për të rivlerësuar domosdoshmërinë e...

0
Pse e patë të arsyeshme të pezulloni ndërtimet gjatë periudhës së pandemisë? Që prej se kam ardhur në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Ambientit kam filluar të studioj intervenimet ndërtimore e...

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...