Covid-19 “shpëton” lumenjtë e Kosovës, pezullohet ndërtimi i hidrocentraleve dhe nis rivlerësimi

0
Qeveria e Kosovës ka pezulluar të gjitha ndërtimet dhe punimet në hidrocentrale gjatë pandemisë. Ky urdhër është lëshuar nga Ministri i Ekonomisë pasi një qytetar i zones së Bitisë...

Artistët e pavarur kërkojnë përfshirjen në ndihmën financiare; “Nuk mund të jetojmë pa punuar”

Artistët e pavarur i kanë drejtuar një letër të hapur Kryeministrit Edi Rama në lidhje me vështirësitë ekonomike që po hasin gjatë periudhës  COVID-19. Në njoftimet e deri tanishme...

Studentët kërkojnë përgjysmim të pagesës së konviktit dhe shtyrje të qirave për kohën e...

Anxhela Alliu është studente në vitin e dytë në fakultetin e Gjuhëve të Huaja. Në 9 mars ashtu si të gjithë studentët e tjerë, ajo u kthye në shtëpitë...

Planet për tregun e ri për romët dhe egjiptianët vijnë bashkë me rrezikun për...

Ashtu si ishte paralajmëruar, tregu i rrobave të përdorura në zonën e Selitës u shemb ditën e djeshme. Masat shtrenguese që po kalon vendi për shkak të COVID-19 dhe...

Studimi: Studentët mbetën të përjashtuar nga mësimi online dhe shtyrja e qirave gjatë krizës...

0
Studentët duket se kanë hasur jo pak vështirësi gjatë periudhës së izolimit për shkak të COVID-19. Në një pyetësor të zhvilluar nga Qëndresa Qytetare me 720 studentë nga 9...

Anketa: Mungesa e internetit kufizon mësimin online për 45% të studentëve

0
Rreth 60% e studentëve janë të pakënaqur me format e përdorura deri tani për zhvillimin e mësimit online. Ky është vetëm një nga rezultatet shqetësuese të një ankete të...

Emergjenca nga COVID-19 gjen 300 specialistë të shëndetit pa punë, nuk u “njihet” diploma

Autore: Esmeralda Keta | Citizens Channel  Ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon sa më shumë testime dhe gjurmimin e rasteve që mund të jenë të prekur nga COVID -19, si...

Ligjet e reja që dënojnë me burg përhapjen e viruseve kalojnë në Kuvend pavarësisht...

0
Nesër, më 16 Prill Kuvendi i Shqipërisë do të votojë një sërë ndryshimesh në Kodin Penal, ndër të cilat edhe dënimi deri në 15 vite burg për çdo person...

Koronavirusi “mbyll” brenda një shtëpie viktimat e dhunës në familje dhe agresorët

“Botërisht, një në tre gra ka përjetuar dhunë fizike/seksuale nga një partner intim dhe dhunë seksuale nga persona të tjerë gjatë jetës së tyre. Dhuna kundrejt grave ka tendencë...

Gjirokastër: Heronjtë e heshtur të luftës kundër COVID-19

Autor: Blerim Kore, Citizens Channel|Gjirokastër  Lufta kundër COVID-19 në Qarkun e Gjirokastrës ka edhe heronjtë e saj të heshtur. Mjekë, infermierë, farmacistë, vullnetarë të shpërndarjes së ndihmave humanitare, njerëz të...

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...