A është problem ngacmimi seksual në administratën publike?

Ngacmimi seksual dhe moral në ambjentet e punës më së shumti është një temë kafenesh, sepse viktimat nuk denoncojnë pothuajse asnjëherë në organet e drejtësisë. Aktualisht është duke u bërë një studim për të parë sa i pranishëm është ky fenomen në administratën publike.

Mjekët: Tani është vonë për të bërë vaksinën anti-grip

Jemi ende në pikun e epidemisë së gripit AH3N2 dhe shumë prej nesh kemi nevojë të dimë se ku të drejtohemi, si ta prandalojmë apo kurojmë.

Vrasësi i 8 mijë shqiptarëve

Pothuajse përditë në rrugët e Shqipërisë ndodhin aksidente me pasojë humbjen e jetës apo dëmtimin e rëndë të udhëtarëve. Ekspertët për këtë gjendje bëjnë me faj edhe Kodin Rrugor.

Gripi dhe e ftohta i vënë drynin shkollave

0
Shtimi i rasteve të personave të prekur nga gripi në të gjithë vendin ka detyruar Ministrinë e Shëndetësisë të marrë vendim për mbajtjen mbylluar të shkollave edhe javën e ardhshme.

Matovska: Rinia duhet të kontribuojë në zgjidhjen e problemeve sociale

Social Impact Award, programi që mbështet idetë e të rinjve për biznese sociale, nis këtë vit edhe në Shqipëri. Si dhe çfarë mund të përfitojnë të rinjtë shqiptarë nga ky program?

Biçikleta, zgjidhja për një qytet më të jetueshëm

Të lëvizësh me biçikletë në Tiranë të shkurton kohë dhe kosto, por njëkohësisht mund të shkurtojë jetën për shkak të mungesës së korsive të dedikuara dhe makinave që zënë çdo hapësirë.

Shqipja pa TOEFL

Ligji u kërkon studentëve shqiptarë që për të ndjekur studimet, duhet të paraqesin dëshminë e gjuhës së huaj, pavarësisht se nuk bëjnë as edhe një orë të vetme anglisht, përveç ndonjë libri apo materiali që mund të jepet nga pedagogët si literaturë.

Të rinjtë e arsimuar, me sytë përtej kufijve

0
Përse të rinjtë duan të largohen nga Shqipëria? Citizens Channel ka biseduar me disa studentë që jetojne në kryeqytet, të cilët të ardhmen e tyre e shohin në Gjermani.

Feilcke:Temat sociale zenë pak hapësirë në mediat shqiptare

0
Kur gazetarja e re gjermane, Adelheid Feilcke, vizitoi për herë të parë Shqipërinë në vitin 1988 kishte vetëm një stacion televiziv, një stacion radiofonik dhe një gazetë. Të gjitha të kontrolluara nga shteti.

Tradita ulet këmbëkryq në Tiranë

0
Artizanë nga qytete të ndryshme të Shqipërisë prezantuan punimet e tyre për kryeqytetasit në një panair të organizuar nga Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë.

RRJETET SOCIALE

6,540FansaPëlqeje
796NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...