“Të varfër dhe të harruar” punonjësit informal mbijetojnë prej 6 javësh pa asnjë ndihmë

0
Ndihma financiare nga qeveritë për të punësuarit në informalitet është jetësore, pohoi Guy Ryder, Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Ndërkombëtare të Punës në Kombet e Bashkuara. Ryden shpjegon se duhet...

Covid-19 “shpëton” lumenjtë e Kosovës, pezullohet ndërtimi i hidrocentraleve dhe nis rivlerësimi

0
Qeveria e Kosovës ka pezulluar të gjitha ndërtimet dhe punimet në hidrocentrale gjatë pandemisë. Ky urdhër është lëshuar nga Ministri i Ekonomisë pasi një qytetar i zones së Bitisë...

Planet për tregun e ri për romët dhe egjiptianët vijnë bashkë me rrezikun për...

0
Ashtu si ishte paralajmëruar, tregu i rrobave të përdorura në zonën e Selitës u shemb ditën e djeshme. Masat shtrenguese që po kalon vendi për shkak të COVID-19 dhe...

Emergjenca nga COVID-19 gjen 300 specialistë të shëndetit pa punë, nuk u “njihet” diploma

0
Autore: Esmeralda Keta | Citizens Channel  Ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon sa më shumë testime dhe gjurmimin e rasteve që mund të jenë të prekur nga COVID -19, si...

Koronavirusi “mbyll” brenda një shtëpie viktimat e dhunës në familje dhe agresorët

0
“Botërisht, një në tre gra ka përjetuar dhunë fizike/seksuale nga një partner intim dhe dhunë seksuale nga persona të tjerë gjatë jetës së tyre. Dhuna kundrejt grave ka tendencë...

31 organizata kundër ndryshimeve në Kodin Penal: “Cenojnë të drejtat dhe liritë themelore të...

0
Duke përdorur Facebook-un si mjet kryesor për të njoftuar masat e reja që përkojnë me menaxhimin e situatës pas pandemisë, Kryeministri Rama ka bërë me dije se do të...

COVID-19, e vërteta mbi testimet, rëndësia dhe llojet e tyre

0
“Testime, testime, testime. Testoni çdo rast të dyshimtë. Nëse ata rezultojnë pozitiv, izolojini dhe gjeni personat që kanë pasur kontakt më të afërt me ta, testojini dhe ata persona...

Përjashtimi nga ndihma e kthen në mjerim izolimin për komunitetin rom dhe egjiptian

Në zonën e Rrapishtës në Elbasan, familjet e komunitetit rom dhe egjiptian po përballen me vështirësitë që sa vijnë e rriten bashkë me ditët e izolimit, për shkak të...

“Të mirët janë larguar”, zëvendësimi i shpeshtë i infermierëve krijon probleme në spitalin e...

0
Autore: Anila Dushi | Citizens Channel | Shkodër Largimi i shqiptarëve drejt vendeve të tjera, kryesisht për arsye ekonomike është një fenomen në rritje që ka përfshirë edhe sistemin e...

Pse gënjeshtrat janë më tërheqëse se e vërteta?

Përkthyer nga Byline Times Së fundmi ka nisur të qarkullojë një mesazh përmes WhatsApp-it që pretendon se acidi në stomak do të vrasë koronavirusin nëse pini ujë të mjaftueshëm për...

RRJETET SOCIALE

6,614FansaPëlqeje
799NdjekësitNdjek
166NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Juristi Marash Logu: “Urdhrat e kryeministrit ligjërisht nuk ekzistojnë dhe nuk sjellin asnjë pasojë”

0
Nisur nga urdhëresat e kryeministrit për mbylljen e fundjavave juristi Marash Logu shpjegon bazën ligjore të mbështetjes së këtyre kufizimeve. Logu konfirmon për Citizens Channel...

Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore

0
Titulli: Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore Mbështetur nga: Women Deliver Small Grants 2020, si pjesë e programit për liderët e rinj. Kohëzgjatja: Mars 2020 –...

Mat: Pandemia ndalon protestat dhe i jep hov punimeve për HEC-et në Parkun Kombëtar

0
Një vendim i Këshillit Kombëtar të Territorit në 3 tetor 2018, i hapi rrugën ndërtimit të HEC-it Sekë dhe Zais mbi lumenjtë Flim dhe...