Raporti: Familjet shqiptare rritën me 28% shpenzimet për shëndetin gjatë vitit 2021

0
Gjatë vitit 2021 familjet shqiptare i rritën më 28% shpenzimet për shëndetësinë, ndërsa qytetarët evropianë shpenzuan 4% më pak. Një raport i shoqatës “Together for Life” mbi Monitorimin e Buxhetit...

“Rruga e gjatë drejt KEMP-it Epror”, qendërzimi i vlerësuesve në Tiranë sjell vonesa për...

0
“Jam mërzitur shumë. Si ti marr ilaçet? Unë marr pompat për azmën, antibiotikët për infeksionin. Si e shpjegon KEMP-i Epror këtë? “, tregon Urime Kipti për Citizens Channel. 51-vjeçarja nga...

“Vrapo për autobusin e fundit të Saukut”

0
Një grup të rinjsh kanë krijuar nismën “Vrapo të kapësh autobusin e fundit të Saukut”, nisur nga problematikat ekzistuese që kjo linjë e transportit publik qytetas ka. Klaudia Gjoka, banore...

Barometri i KSHH: Qeveria mohoi të drejtat dhe liritë e njeriut gjatë pandemisë

0
Komiteti Shqiptar i Helsinkit prezantoi sot gjetjet kryesore të një studimi të shtrirë në të gjithë Shqipërinë, në lidhje me liritë dhe të drejtat e njeriut gjatë pandemisë. Barometri përfshin...

Komiteti Teknik i Ekspertëve rekomandon vaksinimin dhe mbajtjen e maskës në ambiente te mbyllura

0
Në një konferencën për shtyp të mbajtur mesditën e sotme, Komiteti Teknik i Ekspertëve rekomandoi vaksinim të qytetarëve dhe mbajtjen e maskave në ambiente të mbyllura. "Personat e pa vaksinuar...

Raporti: “Shëndeti seksual dhe riprodhues i adoleshentëve në Shqipëri”

0
Edukimi seksual në shkolla, mungesa e komunikimit në familje si dhe burimet njerëzore të kufizuara në institucione publike, janë disa nga shkaqet kryesore që privojnë adoleshentët nga shëndeti seksual...

Raporti: Infermierët e rinj, eksportojmë po aq sa diplomojmë

0
Në vitin 2016 vetëm 67 infermierë ishin pajisur me dokumentacion për t'u larguar ndërsa në 2021, 1073 infermierë janë pajisur me një dokumentacion të tillë, thekson raporti i përpiluar...

“Lufta” për një vend pune, dërgon infermierët në Gjermani

0
Nga: Gentiana Ahmeti, Kosovë; Jona Koso dhe Xhoana Çollaku, Shqipëri  Ramize Salihaj këto ditë është duke qëndruar në shtëpinë e saj në Kosovë, pranë familjes për të kaluar pushimet e...

Shqipëria, shteti i katërt me vaksinimit më të ulët në Evropë

0
Shqipëria është ndër shtetet me numrin më të ulët të vaksinimit në Evropë. Me një përqindje prej 37.6%, Shqipëria vjen pas Bosnjës dhe Hercegovinës, Bullgarisë dhe Ukrainës. Shtetet e...

Analizë: Aplikimi i dozës së tretë, protokollet dhe strategjia e ndjekur nga autoritetet shqiptare

0
Autore: Sidorela Bakollari | Citizens Channel | Tiranë Duke nisur nga 1 nëntori, qytetarët që janë mbi 60 vjeç në Shqipëri mund të vaksinohen me një dozë të tretë të...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
514SubscribersSubscribe