“Shkëlqimi, dhe jo rënia e Teatrit Kombëtar”

Ishte viti 2018, kur kompania private "Fusha Sh.p.k" paraqiti propozimin në formë oferte të pakërkuar, për një projekt që parashikonte shembjen e Teatrit Kombëtar dhe disa kulla shumëkatëshe në...

Anketimi i TDH: Gjendja e familjeve në nevojë u përkeqësua ndjeshëm gjatë izolimit të...

Periudha e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, ka përqëndruar problemet e qytetarëve në gjendjen e tyre ekonomike të vështirë. Çështje si edukimi i fëmijëve, frika e zgjatjes së masave...

Shembja e Teatrit Kombëtar, reagojnë institucionet kombëtare dhe ndërkombëtare

Dje, Kryebashkiaku Erion Veliaj pohoi se të premten do të mblidhej Këshilli Bashkiak për të votuar vendimin mbi Teatrin Kombëtar. Por mbrëmjen e djeshme, një dokument i rrjedhur në...

Si do të bëjmë plazh këtë verë?

Tempretaurat e larta të muajit Maj e bëjnë të parezistueshëm frekuentimin e plazhit si çdo vit, por këtë sezon turistik kushtet nuk janë të njëjta dhe pikëpyetjet janë të...

Transporti urban, “i shëruari” i fundit i pandemisë?

Mëngjeset tanimë janë të pazakonta për Eljesa Kushtën, që në momentin kur u rikthye në punë në kohën e pandemisë. Tashmë përveç kujdesit ndaj higjenës dhe distancimit fizik, duhet...

Analizë: Fermerët, “heronjtë e harruar të COVID-19”

Autore: Sabina Veizaj | Citizes Channel Haki Busi ruan traditën e familjes për mbarështrimin e deleve të qumështit. Pas babait, në vitin 2000 e ka marrë ai në dorë fermën...

ISP: “5 arsye pse Parlamenti shkeli rregulloren gjatë votimit të ndryshimeve në Kodin Penal”

Kuvendi miratoi më 16 Prill një sërë ndryshimesh në Kodin Penal, që parashikojnë gjoba dhe dënime deri në tetë vite burg për këdo që thyen kufizime që lidhen me...

“Në pritje të pagës së luftës…”

Shqipëria po hyn në përfundim të muajit të dytë të izolimit që nisi pas shfaqjes së rastit të parë pozitiv ndaj COVID-19 në 9 mars. Prej rreth dy muajsh...

Rikthimi në izolim pas “liri daljeve” të fundjavës shoqërohet me kritika për mungesë koherence...

Shqipëria sapo kaloi fundjavën e gjashtë në izolim për shkak të pandemisë së COVID-19. Qytetarët duhej të qëndronin të izoluar për më shumë se 55 orë, ndërkohë që një...

Zonat e gjelbra: Një propozim matematikor për daljen nga izolimi i COVID-19

Nga Miquel Oliu-Barton dhe Bary S. R. Pradelski /The Conversation  Pandemia e COVID-19 e ka vënë botën në provë. Asnjëherë më parë nuk kemi qenë kaq të vetëdijshëm për të...

RRJETET SOCIALE

6,713FansaPëlqeje
802NdjekësitNdjek
166NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Aleanca për Teatrin padit në SPAK Sandër Lleshajn, Ardi Veliun dhe Erion Veliajn

0
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) ka dërguar pranë SPAK-ut padi kundër ministrit të brendshëm Sandër Lleshaj, drejtorit të policisë Ardi Veliu dhe kryetarit...

Biseda online: “Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore”

0
Titulli: Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore Data: 9 dhe 11 qershor Ora: 18:00-19:30 Vendi: Online (Zoom) Afati i regjistrimit: 5 qershor Citizens Channel ofron hapësira online për të fuqizuar...

Protesta: Aktivistët i japin bashkisë Tiranë çmimin “Dhunuesi i vitit për të varfërit”

0
Aktivistë dhe pjesëtarë të komunitetit rom dhe egjiptian janë mbledhur sot para Bashkisë Tiranë për të dënuar dhunën e ushtruar nga policia bashkiake ndaj...