Ideatori i Ready4Work Aris Alikaj me skuaden e tij - ICT Youth Camp

Ready4Work, aplikacioni që do tu vijë në ndihmë të rinjve shqiptarë

Një nga asetet më të rëndësishmë të Shqipërisë është rinia, por shumë studime tregojnë se ata zgjedhin të largohen nga Shqipëria sepse nuk gjejnë një punë. Apikacioni i krijuar nga vetë të rinjtë Ready4Work do tu vijë në ndihmë atyre që janë në kërkim të një vendi pune.

A është problem ngacmimi seksual në administratën publike?

Ngacmimi seksual dhe moral në ambjentet e punës më së shumti është një temë kafenesh, sepse viktimat nuk denoncojnë pothuajse asnjëherë në organet e drejtësisë. Aktualisht është duke u bërë një studim për të parë sa i pranishëm është ky fenomen në administratën publike.

Mjekët: Tani është vonë për të bërë vaksinën anti-grip

Jemi ende në pikun e epidemisë së gripit AH3N2 dhe shumë prej nesh kemi nevojë të dimë se ku të drejtohemi, si ta prandalojmë apo kurojmë.

Matovska: Rinia duhet të kontribuojë në zgjidhjen e problemeve sociale

Social Impact Award, programi që mbështet idetë e të rinjve për biznese sociale, nis këtë vit edhe në Shqipëri. Si dhe çfarë mund të përfitojnë të rinjtë shqiptarë nga ky program?

Biçikleta, zgjidhja për një qytet më të jetueshëm

Të lëvizësh me biçikletë në Tiranë të shkurton kohë dhe kosto, por njëkohësisht mund të shkurtojë jetën për shkak të mungesës së korsive të dedikuara dhe makinave që zënë çdo hapësirë.

Shqipja pa TOEFL

Ligji u kërkon studentëve shqiptarë që për të ndjekur studimet, duhet të paraqesin dëshminë e gjuhës së huaj, pavarësisht se nuk bëjnë as edhe një orë të vetme anglisht, përveç ndonjë libri apo materiali që mund të jepet nga pedagogët si literaturë.

Të rinjtë e arsimuar, me sytë përtej kufijve

Përse të rinjtë duan të largohen nga Shqipëria? Citizens Channel ka biseduar me disa studentë që jetojne në kryeqytet, të cilët të ardhmen e tyre e shohin në Gjermani.

Feilcke:Temat sociale zenë pak hapësirë në mediat shqiptare

Kur gazetarja e re gjermane, Adelheid Feilcke, vizitoi për herë të parë Shqipërinë në vitin 1988 kishte vetëm një stacion televiziv, një stacion radiofonik dhe një gazetë. Të gjitha të kontrolluara nga shteti.

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...