Ligjet e reja që dënojnë me burg përhapjen e viruseve kalojnë në Kuvend pavarësisht...

Nesër, më 16 Prill Kuvendi i Shqipërisë do të votojë një sërë ndryshimesh në Kodin Penal, ndër të cilat edhe dënimi deri në 15 vite burg për çdo person...

Gjirokastër: Heronjtë e heshtur të luftës kundër COVID-19

Autor: Blerim Kore, Citizens Channel|Gjirokastër  Lufta kundër COVID-19 në Qarkun e Gjirokastrës ka edhe heronjtë e saj të heshtur. Mjekë, infermierë, farmacistë, vullnetarë të shpërndarjes së ndihmave humanitare, njerëz të...

Turizmi i gjunjëzuar nga koronavirusi, operatorët: “Nëse pandemia nuk ndal, rrezikojmë vitin”

Autore: Mila Ballhysa | Citizens Channel | Durrës Ora 17.30. Në kohë normale, shëtitorja bregdetare do të ishte vendi me përqendrimin më të madh të banorëve në Durrës. Megjithëse jemi...

Personat që nuk dëgjojnë të përjashtuar nga aksesi në informacionet për COVID-19

Prej 30 ditësh Shqipëria është bërë pjesë e vendeve të prekura nga epidemia e COVID-19. Me mbi 383 persona të prekur, vendi ynë ka shpallur gjendjen e fatkeqësisë natyrore...

Punonjësit e Call Center pezullohen nga puna pa pagë

Me anë të një njoftimi, kompania “Teleperformance” ka bërë me dije se do të shkëpusë përkohësisht marrëdhënien e punës me 18 operatorë të saj, pjesë e një fushate. Prej...

Pse gënjeshtrat janë më tërheqëse se e vërteta?

Përkthyer nga Byline Times Së fundmi ka nisur të qarkullojë një mesazh përmes WhatsApp-it që pretendon se acidi në stomak do të vrasë koronavirusin nëse pini ujë të mjaftueshëm për...

KShH: Autoritetet shqiptare, trajtim ndëshkues dhe i paligjshëm ndaj shqiptarëve të bllokuar në kufi

Prej disa ditësh, dhjetra shqiptarë gjenden të bllokuar në tokën neutrale mes Shqipërisë dhe Greqisë, në pikat kufitare të Kakavijës dhe Kapshticës. Shtetasit shqiptarë nuk lejohen të hyjnë në...

“Nëse shtypi kinez do të ishte i lirë, koronavirusi mund të mos ishte kthyer...

Përkthyer nga Reporters Without Borders Reporterët pa Kufij (RSF) tregojnë se, pa kontrollin dhe censurimin e imponuar nga autoritetet, mediat kineze do ta kishin informuar publikun shumë më herët për...

Situata e COVID-19 po menaxhohet përmes ERTV dhe “Facebook”; Ekspertët: “Është zhdukur koncepti i...

Situata e pandemisë së shkaktuar nga virusi Covid-19 ka ndryshuar mënyrën e jetesës së shoqërisë sonë. Bashkë me jetesën ndryshuan edhe diskurset politike të drejtuesve tanë kundrejt publikut. Informacioni tashmë...

”Më mirë së bashku” në shërbime dhe asistencë për përballimin e krizës nga Covid-19

Shqipëria ka rreth dy jave në karantinim dhe kjo ka sjellë që shumë qytetarë sidomos grupime të caktuara të përballen me vështirësi të shumta ekonomike, sociale dhe psikologjike. Si...

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...