Daniel, aventurieri amerikan i “ngecur” në Ksamil për shkak të koronavirusit

Prej dy javësh tashmë, Shqipëria është prekur nga virusi Covid-19. Për të ulur përhapjen e virusit Qeveria shqiptare ka ndërmarrë një sërë masash, ndër to edhe mbylljen e kufijve...

Teatri Kombëtar shpallet zyrtarisht një prej 7 monumenteve më të rrezikuara në Evropë

Teatri Kombëtar është përfshirë në listën e 7 vendodhjeve më të rrezikuara në Europë për vitin 2020. Ky njoftim erdhi sot nga Europa Nostra, zëri Evropian i shoqërisë civile...

Pas thirrjeve “kujdes nga mediat”, Kryeministri Rama kapet duke prodhuar lajme të rreme

Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, Kryeministri Edi Rama ka paraqitur dje një video ku shihen forca policore që ushtrojnë dhunë mbi qytetarët. Sipas tij, kjo ngjarje ka...

Ekonomia pas Covid19, ekspertët: ”familjet shqiptare i rezistojnë vetëm dy muaj bllokimit financiar”

"Në luftë të ardhurat gjithmonë bien, si për popullin si për shtetin. Luftërat nuk vijnë për të mos na dëmtuar ekonomikisht, por sjellin dhe rrezikun e vdekjes ekonomike”, kështu...

Harta e COVID-19, shkon në 70 numri i të prekurve në Shqipëri

!function(){"use strict";window.addEventListener("message",function(a){if(void 0!==a.data)for(var e in a.data){var t=document.getElementById("datawrapper-chart-"+e)||document.querySelector("iframe");t&&(t.style.height=a.data+"px")}})}(); Gjashtë rastet e reja të infektuara me virusin COVID-19 të publikuara të premten, e çuan në 70 numrin total të të prekurve. Dje,...

Qytetarët denoncojnë grumbullimet dhe rradhën e krijuar nga kufizimi i orareve

Vetëm para dy ditësh kryeministri Rama njoftoi ashpërsimin e masave për të kufizuar lëvizjen e qytetarëve në fasha orare të caktuara, duke e gjykuar si një mënyrë efikase në...

Komuniteti rom dhe egjiptian në kushte urie gjatë vetë-karantinimit

Prej më shumë se një jave Shqipëria është përfshirë në situatën e pazakontë për shkak të përhapjes së virusit Covid-19. Urdhërat dhe aktet e reja normative të miratuara nga...

Ilustrim: Pse koronavirusi u përhap vrullshëm dhe si ta frenojmë

Burimi: The Washington Post Pasi u njoftua rasti i parë me covid-19, raportimet për të tjerë të prekur në Shtetet e Bashkuara filluan të “pikojnë” ngadalë. Dy muaj më vonë,...

Alda Bardhyli: “Leximi i librave do të na ndihmojë ta kalojmë më lehtë këtë...

Në këto ditë të vështira, ku qytetarët janë vetë izoluar për tu mbrojtur nga shpërndarja e koronavirusit të vrasësh kohën mund të jetë më e vështirë se zakonisht. Edhe...

Shqiptarët i përgjigjen thirrjes për solidaritet, në ballkone për të duartrokitur mjekët dhe infermierët

“Në 17:30 duartrokasim së bashku”, ishte thirrja që ju bë shqiptarëve përmes një postimi në rrjetet sociale të emisionit dedikuar shëndetësisë në Top Channel “Hipokrati” . Ndërkohë që vendi po...

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...