Parkimi në Tiranë: çdo minutë, dy gjoba

0
* Ky artikull është botuar më parë nga Qendra Shqiptare për Gazetari Cilësore Investigimi zbulon se gjatë vitit 2018 numri i gjobave të marra për shkak të parkimit të gabuar në...

10 premtimet për transportin publik në Tiranë përballë vëzhgimit në realitet

0
Në 30 dhjetor të vitit 2015 Bashkia Tiranë rriti çmimin e biletës së transportit publik me 10 lek. Ky vendim erdhi pasi Shoqata e Transportit Qytetas kishte kërkuar që...

Qiell-gërvishtëset prej qelqi: një budallallëk i madh mjedisor që mund të ishte shmangur

0
Nga Henrik Schoenefeldt /The Conversation  Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Bill de Blasio ka deklaruar se qiell gërvishtëset prej qelqi dhe çeliku "nuk kanë më vend në qytetin tonë ose...

Liqeni i Shkodrës; Rreziku nga mbetjet urbane dhe ujërat e zeza përballë harresës nga...

0
Liqeni i Shkodrës është shpallur zonë e mbrojtur në vitin 2005, por nuk është aspak i mbrojtur nga ndotja. Brigjet e tij janë të mbushura me mbetje urbane, të...
Ura në afërsi të banjave termale në Përmet. Foto: Amarildo Topi Citizens Channel

Përmet/Rritet numri i turistëve, mungojnë strukturat akomoduese (Video)

0
Përmeti prej kohësh është kthyer në një destinacion të preferuar për të kaluar fundjavat, por pavarësisht numrit në rritje të vizitorëve, infrastruktura vazhdon të mbetet problematike.

Shërbimet, sektori që mban në këmbë familjet shqiptare dhe ekonominë

0
“Merrem me tregti se nuk di çfarë të bëj tjetër. Edhe ndonjë gjë del, aq sa të jetoj. Në mos rrjedh, pikon”. Fatosi, 40 vjeç ka një dyqan të...

Trualli i Teatrit i kaloi Bashkisë; Çfarë u fol më pas? Reagime dhe kundër...

0
Me anë të një Vendimi të Këshillit të Ministrave, qeveria i transferoi të premten Bashkisë Tiranë pronësinë e truallit të Teatrit Kombëtar dhe hapësirën përreth. Ky është hapi i...

Çfarë po ndodh te Bregu i Lumit?

0
Prej dy ditësh familjet që jetojnë në zonën e njohur si Bregu i Lumit janë përballur me forcat policore, të cilët kërkojnë të shuajnë rezistencën e banorëve për prishjen...

Tiranë: “Street Art” mbyllet në qeli – Artistët kërkojnë liri nga censura institucionale

0
“Ne për momentin ekzistojmë, jemi brenda një qelie siç kemi qenë për shumë gjëra. Ajo çfarë kërkojmë është lirinë nga kjo qeli”, shprehet për Citizens Channel artisti Klodian Luca,...

Akses i (pa) kufizuar!

0
"Shumica e sporteleve në institucionet tona publike janë shumë të lartë dhe kjo jo vetëm që është një barrierë komunikimi por ti ndihesh dhe i fyer se duket sikur...

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...