Durrës: Trashëgimia Kulturore viktimë e urbanizimit dhe neglizhencës, në pritje të “rimëkëmbjes” pas tërmetit

0
"Nga të gjitha qytetet e botës, të galaksive po deshët, zgjedh vetëm një, Durrësin...” kështu shprehet akademiku Artan Fuga në një nga shkrimet e tij referuar qytetit bregdetar. Historia e...

Pedaluesit rrezikojnë jetën; Eksperti: “50 % e ndërtimeve në Tiranë të gabuara”

0
Autore: Sabina Veizaj | Citizens Channel Ferdi Bregu, sipërmarrësi në prodhimin e akullores në Tiranë, do ditë më parë u gjobit me 1000 lekë pasi po ngiste biçikletën jashtë korsisë. “Në...

“Citizens Urban Stories” – Eksplorim në vilat e harruara të Tiranës…

0
Vizito platformën: Citizens Urban Stories -Oj e zonja e shtëpisë…! Një heshtje disa sekondëshe... e më pas, nga përtej avllisë, dëgjohet një përdredhje e shulit të derës me endje, për t'i...

Raport: Në Shqipëri u pastruan 1.6 mld. euro përmes ndërtimit, 60% e kompanive nuk...

0
Një raport i publikuar sot tregon se 1.6 miliardë euro para të pista janë pastruar përmes sektorit të ndërtimeve në tre vitet e fundit në Shqipëri. "Një ekspert i pastrimit...

Pas 4 muajsh rikthehen autobusët, probleme me zbatimin e protokollit të sigurisë

0
Transporti urban ka rinisur sot punën në qytetin e Tiranës pas afro 4 muajsh pezullim për shkak të pandemisë, me një protokoll sigurie të posaçëm. 16 linjat urbane filluan punën...

Njoftimi i qeverisë për rihapje nuk gjen mbështetjen e shoqatave të transportit publik

0
Pas 3 muajsh pezullim, transporti publik u njoftua sot për të rifilluar punën, por akoma pa një datë të përcaktuar. Në një dalje publike, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes...

Transporti publik në protestë; Procedime në polici në vend të rihapjes së shërbimit

1
Shqipëria hyri sot në ditën e 98-të pa transport publik. Vendi jonë është i vetmi në rajon që vijon të mbajë të mbyllur këtë shërbim, si pasojë e masave parandaluese...

Durrësi pushtohet nga plehrat – “Në pritje të inceneratorit të Tiranës”

0
Prej disa ditësh mbetjet urbane notojnë në çdo lagje të Durrësit, që nga zonat më periferike deri në bulevardin kryesor e shëtitoren “Taulantia”. Situata u krijua pas vendimit për...

Monitorimi: Bashkia e Tiranës “harron” ligjin për transparencën dhe konsultimet publike

0
Vendimet e Këshillit Bashkiak të Tiranës në muajt Mars-Maj 2020 u morën në shkelje të ligjit për vetëqeverisjen vendore dhe në mungesë të transparencës e pjesëmarrjes qytetare. Raporti i publikuar...

Shqiptarët ende në pritje të autobusit; Rajoni hap transportin publik

0
Gjashtë qytetare nga Bullgaria, Maqedonia e Veriut, Serbia, Kroacia, Greqia dhe Kosova tregojnë për Citizens Channel se si kanë vepruar qeveritë e vendeve të tyre në lidhje me hapjen...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
655SubscribersSubscribe