Tirana e 2018: 80% më shumë sipërfaqe të lejeve të ndërtimit

0
Instat ka publikuar të dhënat e fundit për vitin 2018 të cilat bëjnë të ditur se numri i lejeve të ndërtimit në Tiranë është rritur ndjeshëm. Vetëm në vitin 2018,...

Analiza: Sa para shpenzohen për personat në situatë rruge në Tiranë?

0
Qendra T’REJA ka prezantuar dje analizën e kryer mbi buxhetin e Bashkisë Tiranë për fondin e parashikuar për qendrat sociale. Rezultatet e vëzhgimeve janë prezantuar në një takim në...

“11 arsye pse nuk duhet të ketë incenerator në Tiranë”

0
20 organizata me fokus mjedisin dhe riciklimin në Shqipëri kanë vendosur të kundërshtojnë kontratën e koncesionit për ndërtimin e inceneratorit në Tiranë me qëllim prodhimin e energjisë elektrike nga...

Dështimi i Tiranës në ndarjen e mbetjeve fundosi riciklimin dhe krijoi dëm ekonomik

0
Autor: Fatjona Mejdini * Ky artikull është botuar më parë nga Qendra Shqiptare për Gazetari Cilësore Iljaz Mehmeti, një biznesmen në Tiranë, gjatë vitit 2017 humbi biznesin e tij të riciklimit,...

Liqeni i Shkodrës; Rreziku nga mbetjet urbane dhe ujërat e zeza përballë harresës nga...

0
Liqeni i Shkodrës është shpallur zonë e mbrojtur në vitin 2005, por nuk është aspak i mbrojtur nga ndotja. Brigjet e tij janë të mbushura me mbetje urbane, të...

Protesta e Unazës së Re zhvendoset në Surrel; Avokati: Shtëpia e Kryeministrit, e barabartë...

0
Dje u shënua dita e 66 e protestës së banorëve të zonës së Astirit.  Prej rreth 2 muajsh e gjysmë ata kërkojnë anulimin e projektit të Unazës së Madhe...

Qindra qytetarë protestojnë para Kryeministrisë

0
Siç ishte paralajmëruar rreth një muaj më parë nëpërmjet rrjeteve sociale, sot në orën 17:00 u zhvillua protesta e shqiptarëve të diasporës para Kryeministrisë. Me moton “Nën një flamur”,...

10 premtimet për transportin publik në Tiranë përballë vëzhgimit në realitet

0
Në 30 dhjetor të vitit 2015 Bashkia Tiranë rriti çmimin e biletës së transportit publik me 10 lek. Ky vendim erdhi pasi Shoqata e Transportit Qytetas kishte kërkuar që...

Biçikletë, ecje, makinë apo transport publik? Mënyrat më të shëndetshme (dhe më të sigurta)...

0
Ka shumë mënyra për të lëvizur në qytet. Mund të drejtoni një makinë ose një motor, në shumë qytete keni mundësinë e transportit publik. Dhe natyrisht nëse jetoni mjaft...

Një murale në Tiranë në kujtim të rezistencës së Romëve ndaj holokaustit

0
Një pikturë murale që përkujton rezistencën e Romëve ndaj Holokaustit u inaugurua dje në Tiranë. Studentë dhe aktivistë Rom dhe Egjiptian, përkujtuan dje Ditën e Holokaustit ndaj Romëve duke...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
309SubscribersSubscribe