KKT i hap rrugë “kullëzimit” pa kriter të qendrës së Tiranës në mungesë të...

0
Autore: Esmeralda Keta | Citizens Channel | Tiranë “Bëjmë edhe një Magelan” ishte shprehja e njohur mes të rinjve në Tiranën e viteve 70-80-të e që kishte parasysh një xhiro...

Tirana shënon rekordin e radhës në ndërtime; Po paratë nga vijnë?

0
Tirana shënoi një tjetër rekord ndërtimesh. Në tre-mujorin e parë të vitit 2022, Bashkia e kryeqytetit miratoi 112 leje të reja ndërtimi me një sipërfaqe prej 800,375 m2, thuajse...

Monitorimi: Bashkia e Tiranës “harron” ligjin për transparencën dhe konsultimet publike

0
Vendimet e Këshillit Bashkiak të Tiranës në muajt Mars-Maj 2020 u morën në shkelje të ligjit për vetëqeverisjen vendore dhe në mungesë të transparencës e pjesëmarrjes qytetare. Raporti i publikuar...

Vizatimi i kaosit në veprën “Vorbull” i jep arkitektit shqiptar çmimin në konkursin ndërkombëtar

0
Arkitekti Endrit Marku, autor i veprës “Vorbull” është vlerësuar me çmimin e parë në konkursin “One drawing 2021”, i organizuar nga platforma ndërkombëtare Architizer. “Është një lloj miksimi i së...

Analizë: Pse konfiskimi i pallateve pa leje nuk i shërben strehimit social?

0
Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë e nisi komunikimin e saj me mediat në datën 7 shtator duke veçuar një akt të miratuar nga Këshilli i Ministrave për konfiskimin e...

Në kërkim të një parkimi në Tiranë, falas vetëm për 1 përqind të shoferëve

0
Autor: Denis Tahiri | Qendra Shqiptare për Gazetari Cilësore Në Tiranë, mesatarisht çdo ditë, qarkullojnë rreth 120 mijë automjete. I njohur si qyteti me trafikun më të rënduar në vend,...

Plani vendor i hap rrugë ndërtimit mbi fushat sportive të kompleksit “Dajti”

0
Bashkia Trianë përmes një vendimi të datës 28 Dhjetor, ka  miratuar Planin e Detajuar Vendor, ku është ndryshuar përdorimi i truallit në zonën e fushave të futbollit të njohur...

Transporti urban kërkon paketë të re subvencionesh: “Jemi në emergjencë për shpenzimet”

0
Shoqata Kombëtare e Transportit Qytetas dhe Shoqata e Transportit Urban dhe Interurban kërkuan një paketë të tretë ndihmëse nga qeveria. Përmes një letre, shoqatat kërkojnë vazhdimin e subvencionit për...

Teatri Kombëtar shpallet zyrtarisht një prej 7 monumenteve më të rrezikuara në Evropë

0
Teatri Kombëtar është përfshirë në listën e 7 vendodhjeve më të rrezikuara në Europë për vitin 2020. Ky njoftim erdhi sot nga Europa Nostra, zëri Evropian i shoqërisë civile...

Institucionet dështojnë të japin informacion mbi shembjen e pritshme të Monumentit të Kulturës

0
*Ky është një investigim i kryer në bashkëpunim midis Exit.al dhe Citizens Channel Bashkia Tiranë dhe Instituti i Ndërtimit kanë dështuar të përgjigjen ndaj kërkesave për informacion të paraqitura nga...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
310SubscribersSubscribe