Transporti urban kërkon paketë të re subvencionesh: “Jemi në emergjencë për shpenzimet”

0
Shoqata Kombëtare e Transportit Qytetas dhe Shoqata e Transportit Urban dhe Interurban kërkuan një paketë të tretë ndihmëse nga qeveria. Përmes një letre, shoqatat kërkojnë vazhdimin e subvencionit për...

Kombinat: Banorët kërkojnë ndërtimin e pallateve të shembura aty ku ishin

0
Dhjetëra banorë të Kombinatit në Tiranë u mblodhën sot në shenjë proteste, pranë rrënojave të një prej pallateve të shembura pas tërmetit të 26 nëntorit 2019. Ndërsa kanë kaluar më...

Çfarë po ndodh te Bregu i Lumit?

0
Prej dy ditësh familjet që jetojnë në zonën e njohur si Bregu i Lumit janë përballur me forcat policore, të cilët kërkojnë të shuajnë rezistencën e banorëve për prishjen...

Personat me aftësi të kufizuara, të dënuar nga infrastruktura diskriminuese

0
Në Shqipëri ka rreth 164 mijë persona me aftësi të kufizuara, por ata i shohim shumë pak ne jetën e përditshme për shkak të infrastrukturës diskriminuese.

Shkodër: Shtëpia monument qe “nuk” mbrohet nga shteti

0
Rajmonda Vasa, një nga trashëgimtaret e familjes së Pashko Vasës, e cila jeton në banesën monumentale të atdhetarit në Shkodër, e ka modifikuar  tabelën në hyrje të godinës me...

Tiranë: Një pallat në vend të parkut mes banesave

0
Gazetare: Elira Kadriu dhe Erisa Kryeziu  Në hapësirën brenda një kompleksi banimi në zonën e Astirit është duke ngritur krye një tjetër pallat. E projektuar si një ndërtesë me tetë...
Protesta para Bashkisë së Tiranës. Foto: Amarildo Topi Citizens Channel

Pavarësisht kundërshtimit të qytetarëve, Këshilli Bashkiak miratoi rritjen e çmimit të ujit

0
Këshilli Bashkiak i Tiranës miratoi mbrëmjen e së mërkurës rritjen e çmimit të ujit me 44%. Çmimi i ujit të pijshëm tashmë do të shkojë nga 45 lek/ m3 në 65 lekë/m3 dhe tarifa fikse 200 lekë në muaj.

“Qendra e Tiranës, një shesh ndërtimi pa kriter”

0
Një tjetër kullë shumëkatëshe do t’i shtohet qendrës së Tiranës. “Tirana Multifuncional Center” quhet projekti më i ri për të cilin u mbajt një konkurs ku morën pjesë 5...

Konfliktet mes investitorëve lënë pa shtëpi 120 familje në Tiranë

0
Konflikti midis dy investitorëve privatë ka lënë pa shtëpi 120 familje në rrugën Ndre Mjeda në Tiranë. Sipas kontratës së nënshkruar, banorët duhet të kishin hyrë në apartamentet e...

Të (mos) ecësh në qytet!

0
Para/Tetra Plegjikët dhe personat e verbër në Durrës e kanë të pamundur të lëvizin lirshëm dhe në mënyrë të pavarur në qytet; kjo për shkak të mënyrës si janë...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
310SubscribersSubscribe