“Vila Mbretërore e Durrësit, një monument i kyçur në harresë”

0
"Vila nuk kuptohet pa Durrësin dhe Durrësi nuk kuptohet pa vilën", - kështu e komenton arkitekti Indrit Hamiti vilë historike të mbretiti Zog në qytetin bregdetar. Vila mbretërore është një...

Gjykata rrëzon për herë të tretë “rindërtimin e detyruar” të Kombinatit 

0
Për herë të tretë banorët e Kombinatit fituan në gjykatë kundër bashkisë Tiranë për shembjen e pallateve. Gjykata Administrative vendosi të rrëzojë vendimit e këshillit bashkiak të Tiranës që përcaktonte...

“Në Berat duke u endur dhe skicuar”, 123 vizatime nga Andi Papastefani

0
“Në Berat duke u endur dhe skicuar” është përmbledhja e 123 vizatimeve nga arkitekti Andi Papastefani. Kjo është përmbledhja e dytë në skica pas 100 skicave të Tiranës për...

Tirana shënon rekordin e radhës në ndërtime; Po paratë nga vijnë?

0
Tirana shënoi një tjetër rekord ndërtimesh. Në tre-mujorin e parë të vitit 2022, Bashkia e kryeqytetit miratoi 112 leje të reja ndërtimi me një sipërfaqe prej 800,375 m2, thuajse...

Urdhri i Inxhinierëve shkon në Kuvend, argumentet pro dhe kundër

0
Deputetja Luljeta Bozo ka propozuar në Kuvend një projektligj për “Urdhrin e Inxhinierëve”, duke risjellë në vëmendje debatin e inxhinierëve dhe arkitektëve që janë kundër miratimit të një urdhri...

Lulishtja “Çajupi”, rikonstruksioni me stola dhe rrugë betoni lë të pakënaqur frekuentuesit

0
“Lulishtja Çajupi”, e ndërtuar në vitet 1955-1960, bashkë me bllokun e pallateve “1 Maji” në Tiranë është një ndër të paktat hapësira çlodhëse për të moshuarit. Një grumbull tryezash...

Kombinat: Banorët kërkojnë ndërtimin e pallateve të shembura aty ku ishin

0
Dhjetëra banorë të Kombinatit në Tiranë u mblodhën sot në shenjë proteste, pranë rrënojave të një prej pallateve të shembura pas tërmetit të 26 nëntorit 2019. Ndërsa kanë kaluar më...

Rekord i ri ndërtimi në Tiranë, në 2021 u shtuan dy m2 ndërtim për...

0
Tirana ka shënuar rekord për numrin e lejeve të ndërtimit gjatë vitit 2021, referuar të dhënave të INSTAT. Sipërfaqja e ndërtimeve të reja në Tiranë për vitin 2021 sipas INSTAT...

Liqeni i Tiranës, një park i pambrojtur me ligj që po rrethohet nga ndërtimet

0
Parku i Madh i Liqenit Artificial të Tiranës sipas Planit të Përgjithshëm Vendor të Bashkisë Tiranë, bën pjesë në njësinë strukturore TR/2. Është një hapësirë prej 255.75 hektarësh. Parku...

IMT shemb 12 banesa tek “5 Maji”, katër banorë shoqërohen në komisariat

0
Në orët e para të mëngjesit forcat e policisë kanë rrethuar zonën tek “5 Maji” ku ishte parashikuar aksioni i radhës i Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit (IMT). Banorët për...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
307SubscribersSubscribe