“Kryeqyteti i betonit”, Tirana e pesë parqeve ka mbetur në letër

0
Tirana është qyteti shqiptar që ka shënuar rritjen më të lartë dhe të vazhdueshme të popullsisë. Lëvizjet e brendshme demografike të popullsisë nga zonat rurale apo qytetet e vogla...

Reportazh: Të rinjtë shkundin monotoninë, risjellin jetë në ish-Fonderinë e Gizës

0
Foto: Eventi i hapjes së Tirana Social Cultural Center | Lorin Kadiu | Citizens Channel Në 16 tetor 1978, në Kombinatin mekanik të Auto-Traktorëve u përurua traktori i parë “made...

Tiranë: “Street Art” mbyllet në qeli – Artistët kërkojnë liri nga censura institucionale

0
“Ne për momentin ekzistojmë, jemi brenda një qelie siç kemi qenë për shumë gjëra. Ajo çfarë kërkojmë është lirinë nga kjo qeli”, shprehet për Citizens Channel artisti Klodian Luca,...

Çfarë nuk shkon me ndërtesat moderne? Gjithçka, duke përfshirë edhe emetimet e karbonit

0
Autori: Lloyd Alter është editor në  TreeHugger. Ai ka qenë arkitekt, zhvillues, shpikës dhe promotor i prefabrikimit. Ai kontribuon në MNN.com, The Guardian, Azure dhe në revistën Corporate Knights...

Tremujori i parë i 2019: Tirana zgjeron sipërfaqen e lejeve të ndërtimit

0
Bazuar në të dhënat e fundit të INSTAT, qyteti i Tiranës vazhdon të ketë rritje të numrit të ndërtimeve dhe sipërfaqes së dhënë për leje ndërtimi. Në tremujorin e...

“Numra privatë për shërbime publike” – Kaosi me sistemin e ankesave për autobusët në...

0
*Erisa Kryeziu | Citizens Channel Foto: Autobusi i Unazës në një ditë të zakonshme në Tiranë | Fjori Sinoruka | Citizens Channel Mijëra qytetarë përdorin çdo ditë transportin publik në Tiranë....

Pas vitesh premtime, askush nuk di t’i përgjigjet pyetjes “Kur do vijë autobusi?”

1
*Autobusi i linjës së Kasharit ndalon në një hapësirë ku mungon çdo lloj sinjalistike Foto: Lorin Kadiu | Citizens Channel Një ndër premtimet e përsëritura mbi transportin publik në Tiranë...

Qiell-gërvishtëset prej qelqi: një budallallëk i madh mjedisor që mund të ishte shmangur

0
Nga Henrik Schoenefeldt /The Conversation  Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Bill de Blasio ka deklaruar se qiell gërvishtëset prej qelqi dhe çeliku "nuk kanë më vend në qytetin tonë ose...

Çfarë po ndodh te Bregu i Lumit?

0
Prej dy ditësh familjet që jetojnë në zonën e njohur si Bregu i Lumit janë përballur me forcat policore, të cilët kërkojnë të shuajnë rezistencën e banorëve për prishjen...

Historitë pas tre godinave kulturore që rrezikojnë të shemben me vullnetin e qeverisë

0
Në tubimin e organizuar ditën e shtunë Kryeministri Rama, ndërkohë që po prezantonte ri-kandidimin e kryebashkiakut Erion Veliaj, mbajti disa qëndrime mbi tre nga institucionet kryesore të artit në...

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...