Rekord i ri ndërtimi në Tiranë, në 2021 u shtuan dy m2 ndërtim për...

0
Tirana ka shënuar rekord për numrin e lejeve të ndërtimit gjatë vitit 2021, referuar të dhënave të INSTAT. Sipërfaqja e ndërtimeve të reja në Tiranë për vitin 2021 sipas INSTAT...

Liqeni i Tiranës, një park i pambrojtur me ligj që po rrethohet nga ndërtimet

0
Parku i Madh i Liqenit Artificial të Tiranës sipas Planit të Përgjithshëm Vendor të Bashkisë Tiranë, bën pjesë në njësinë strukturore TR/2. Është një hapësirë prej 255.75 hektarësh. Parku...

IMT shemb 12 banesa tek “5 Maji”, katër banorë shoqërohen në komisariat

0
Në orët e para të mëngjesit forcat e policisë kanë rrethuar zonën tek “5 Maji” ku ishte parashikuar aksioni i radhës i Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit (IMT). Banorët për...

“12 milion lekë gjobë për shtëpinë që do shembet pas 7 ditësh”

0
Laureta Nikolli, banore e zonës së "5 Majit" është gjobitur sot me një milion e dyqind e tetëdhjetë e katër mijë lekë, nga Inspektoriati i Mbrotjes së Territorit. Edhe...

Zëra nga “5 maji” – Podkast nga Citizens Channel

0
Ky podkast përcjell zërat e banorëve të lagjes "5 Maji", që presin nga dita në ditë shembjen e shtëpive. Një seri vendimmarrjesh që nisin me Aktin Normativ pas tërmetit...

Dëbime dhe shembje banesash në lagjen 5 Maji

0
“Na kanë fikur dritat që në orën 4 edhe neve që nuk do na shembin shtëpitë akoma”, ishte mesazhi që banorët e lagjes “5 Maji” u komunikonin aktivistëve në...

Plani vendor i hap rrugë ndërtimit mbi fushat sportive të kompleksit “Dajti”

0
Bashkia Trianë përmes një vendimi të datës 28 Dhjetor, ka  miratuar Planin e Detajuar Vendor, ku është ndryshuar përdorimi i truallit në zonën e fushave të futbollit të njohur...

Trashëgimi e rrënuar: Banesat monumentale mbeten peng i restaurimeve

0
Shqipëria numëron rreth 1300 banesa të shpallura monumente kulture, por pjesa më e madhe e tyre janë lënë në mëshirë të fatit dhe projektet e restaurimit kanë mbetur në...

“Nga Monument Kulture në pallat”, shembet një tjetër vilë historike e Tiranës

0
Me datë shtatë janar u shemb një tjetër vilë historike në Tiranë. Banesa tip vilë dy katëshe u shpall në vitin 2015 “Monument Kulture Kategoria e Dytë”, me kodin...

Nis shembja e 7-katëshit të parë të Tiranës

1
Godina e ish Agjencisë Telegrafike Shqiptare, e ndërtuar në 1976 nga arkitekti Maks Velo ka nisur të shembet, duke u zhdukur kështu nga harta e Tiranës, së bashku më...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
310SubscribersSubscribe