Tirana, kryeqyteti i “1001 pallateve”

Fotografi Aurel Duka, u nis me skuterin e tij elektrik për të shëtitur të gjithë zonën e Unazës së Madhe të Tiranës. Nga pamjet e filmuara me dron Duka...

15 ditë pa abone të përgjithshme të transportit publik; aktivistët nisin peticionin

0
Biblioteka Kombëtare, 9-katëshet, Banka Kombëtare, pedonalja dhe stacione të transportit publik janë shndërruar prej gjashtë ditësh në orientim për qytetarët që kundërshtojnë heqjen e abonesë së përgjithshme për transportin...

Përgjime, kulla, pastrim parash; SPAK lajmëron nisjen e hetimeve

0
Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) njoftoi sot se ka nisur procedim penal pa autor për veprimtari kriminale dhe korrupsion, duke iu referuar përgjimeve të...

Në kërkim të një parkimi në Tiranë, falas vetëm për 1 përqind të shoferëve

0
Autor: Denis Tahiri | Qendra Shqiptare për Gazetari Cilësore Në Tiranë, mesatarisht çdo ditë, qarkullojnë rreth 120 mijë automjete. I njohur si qyteti me trafikun më të rënduar në vend,...

Njoftimi i qeverisë për rihapje nuk gjen mbështetjen e shoqatave të transportit publik

0
Pas 3 muajsh pezullim, transporti publik u njoftua sot për të rifilluar punën, por akoma pa një datë të përcaktuar. Në një dalje publike, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes...

Shqiptarët ende në pritje të autobusit; Rajoni hap transportin publik

0
Gjashtë qytetare nga Bullgaria, Maqedonia e Veriut, Serbia, Kroacia, Greqia dhe Kosova tregojnë për Citizens Channel se si kanë vepruar qeveritë e vendeve të tyre në lidhje me hapjen...

Të rimendosh qytetin; përvoja urbane dhe Covid-19

0
Burimi:  Ravi Ghosh | Versobooks.com Të jesh i izoluar në qytet do të thotë të personifikosh një paradoks bashkëkohor. Megjithëse koronavirusi po përhapet me shpejtësi në zona si New York-u...

“Ground Zero” projekti artistik që vendos bombolat e gazit lotsjellës mbi kantierët e ndërtmit

0
Ergin Zaloshnja, është një artist vizual që përdor forma të ndryshme të artit për të shprehur qasjen personale mbi çështje të mprehta aktuale, shoqërore - politike në vend. Pas trazirave...

Arkitekti Denis Muça: “Kullat në Tiranë kompleks inferioriteti”

0
  Denis Muça, një ndër arkitektët e rinj në kryeqytet i cili edhe pse ka vetëm tre vite që është diplomuar ka realizuar disa punime të veçanta, të cilat e...

Piramida e Tiranës, hapësira publike që u është mohuar qytetarëve

0
Piramida e Tiranës, një simbol dhe pikë referimi i kryeqytetit i kaloi në pronësi në vitin 2016 nga Ministria e Kulturës Bashkisë së Tiranës. Me funksionin si Qendër ndërkombëtare...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
514SubscribersSubscribe