Tiranës i shtohen biçikletat, por jo pa probleme

0
* Ky artikull është botuar më parë nga Qendra Shqiptare për Gazetari Cilësore Gazetar Denis Tahiri, Redaktor Lutfi Dervishi. Sa herë që përmendim biçikletën, shumëkujt mund t’i shkojë mendja te Shkodra –...

Çfarë nuk shkon me ndërtesat moderne? Gjithçka, duke përfshirë edhe emetimet e karbonit

0
Autori: Lloyd Alter është editor në  TreeHugger. Ai ka qenë arkitekt, zhvillues, shpikës dhe promotor i prefabrikimit. Ai kontribuon në MNN.com, The Guardian, Azure dhe në revistën Corporate Knights...

Dështimi i Tiranës në ndarjen e mbetjeve fundosi riciklimin dhe krijoi dëm ekonomik

0
Autor: Fatjona Mejdini * Ky artikull është botuar më parë nga Qendra Shqiptare për Gazetari Cilësore Iljaz Mehmeti, një biznesmen në Tiranë, gjatë vitit 2017 humbi biznesin e tij të riciklimit,...

Tiranë: Pse dështoi ndarja e mbetjeve në burim?

0
Në vitin 2016 Bashkia Tiranë lidhi një kontratë shërbimi me kompaninë Eco Tirana për pastrimin dhe diferencimin e mbetjeve urbane në qytet. Kontrata u lidh me një afat 25 vjeçar...

Shoqata e Arkitektëve reagon ndaj arrestimeve për dëmet e tërmetit

0
Shoqata e Arkitektëve të Shqipërisë me anë të një deklarate për shtyp është shprehur se masat e marra ndaj arkitektëve nga Prokuroria e Tiranës janë të papranueshme në një...

Tremujori i parë i 2019: Tirana zgjeron sipërfaqen e lejeve të ndërtimit

Bazuar në të dhënat e fundit të INSTAT, qyteti i Tiranës vazhdon të ketë rritje të numrit të ndërtimeve dhe sipërfaqes së dhënë për leje ndërtimi. Në tremujorin e...

15 ditë pa abone të përgjithshme të transportit publik; aktivistët nisin peticionin

0
Biblioteka Kombëtare, 9-katëshet, Banka Kombëtare, pedonalja dhe stacione të transportit publik janë shndërruar prej gjashtë ditësh në orientim për qytetarët që kundërshtojnë heqjen e abonesë së përgjithshme për transportin...
Liqeni i Komanit. Komani Lake Albania. Citizens Channel

Liqeni i Komanit, rruga e vështirë për në ‘parajsë’ (Video)

Liqeni i Komanit është një ndër vendet më të vizituara nga turistët e huaj dhe ata vendas në Shqipëri. Por ta arrish nuk është e lehtë sepse 32 kilometrat nga Vau i Dejës deri atje, prej vitesh janë lënë në harresë nga autoritetet shtetërore.

Shqiptarët ende në pritje të autobusit; Rajoni hap transportin publik

0
Gjashtë qytetare nga Bullgaria, Maqedonia e Veriut, Serbia, Kroacia, Greqia dhe Kosova tregojnë për Citizens Channel se si kanë vepruar qeveritë e vendeve të tyre në lidhje me hapjen...

Qiell-gërvishtëset prej qelqi: një budallallëk i madh mjedisor që mund të ishte shmangur

Nga Henrik Schoenefeldt /The Conversation  Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Bill de Blasio ka deklaruar se qiell gërvishtëset prej qelqi dhe çeliku "nuk kanë më vend në qytetin tonë ose...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
638SubscribersSubscribe