Tiranë: Pse dështoi ndarja e mbetjeve në burim?

0
Në vitin 2016 Bashkia Tiranë lidhi një kontratë shërbimi me kompaninë Eco Tirana për pastrimin dhe diferencimin e mbetjeve urbane në qytet. Kontrata u lidh me një afat 25 vjeçar...

Personat me aftësi të kufizuara, të dënuar nga infrastruktura diskriminuese

0
Në Shqipëri ka rreth 164 mijë persona me aftësi të kufizuara, por ata i shohim shumë pak ne jetën e përditshme për shkak të infrastrukturës diskriminuese.

Tremujori i parë i 2019: Tirana zgjeron sipërfaqen e lejeve të ndërtimit

Bazuar në të dhënat e fundit të INSTAT, qyteti i Tiranës vazhdon të ketë rritje të numrit të ndërtimeve dhe sipërfaqes së dhënë për leje ndërtimi. Në tremujorin e...
Citizens Channel

Kaos në transportin publik në Durrës

Të tejmbushur përtej çdo limiti, me vonesa që shkojnë deri në 40 minuta në stacion, me higjenë përtej kushteve e standardeve, udhëtimi në urbanët e Durrësit është një makth i vërtetë.

Tiranës i shtohen biçikletat, por jo pa probleme

0
* Ky artikull është botuar më parë nga Qendra Shqiptare për Gazetari Cilësore Gazetar Denis Tahiri, Redaktor Lutfi Dervishi. Sa herë që përmendim biçikletën, shumëkujt mund t’i shkojë mendja te Shkodra –...

Reportazh: Të rinjtë shkundin monotoninë, risjellin jetë në ish-Fonderinë e Gizës

0
Foto: Eventi i hapjes së Tirana Social Cultural Center | Lorin Kadiu | Citizens Channel Në 16 tetor 1978, në Kombinatin mekanik të Auto-Traktorëve u përurua traktori i parë “made...

Foto të rralla nga “bombardimi” i fundit i Tiranës

0
Pamjet që shohim më së shumti në internet të Tiranës janë të kurura dhe të krijojnë idenë e një qyteti ku gjithëçka është në rregull. Por kryeqyteti ynë ka edhe një fytyrë tjetër.

Çfarë po ndodh te Bregu i Lumit?

0
Prej dy ditësh familjet që jetojnë në zonën e njohur si Bregu i Lumit janë përballur me forcat policore, të cilët kërkojnë të shuajnë rezistencën e banorëve për prishjen...

Faktet pas rezistencës së familjeve te Petro Nini

0
Fillimi i kësaj jave tërhoqi vemendjen me konfliktin e dy familjeve përballë shkollës së mesme "Petro Nini Luarasi" në Tiranë, me përmbaruesin gjyqësor. Përmbaruesi kërkonte lirimin e shtëpisë nga...

“11 arsye pse nuk duhet të ketë incenerator në Tiranë”

0
20 organizata me fokus mjedisin dhe riciklimin në Shqipëri kanë vendosur të kundërshtojnë kontratën e koncesionit për ndërtimin e inceneratorit në Tiranë me qëllim prodhimin e energjisë elektrike nga...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
628SubscribersSubscribe