Çfarë nuk shkon me ndërtesat moderne? Gjithçka, duke përfshirë edhe emetimet e karbonit

0
Autori: Lloyd Alter është editor në  TreeHugger. Ai ka qenë arkitekt, zhvillues, shpikës dhe promotor i prefabrikimit. Ai kontribuon në MNN.com, The Guardian, Azure dhe në revistën Corporate Knights...

Tremujori i parë i 2019: Tirana zgjeron sipërfaqen e lejeve të ndërtimit

Bazuar në të dhënat e fundit të INSTAT, qyteti i Tiranës vazhdon të ketë rritje të numrit të ndërtimeve dhe sipërfaqes së dhënë për leje ndërtimi. Në tremujorin e...

“Numra privatë për shërbime publike” – Kaosi me sistemin e ankesave për autobusët në...

*Erisa Kryeziu | Citizens Channel Foto: Autobusi i Unazës në një ditë të zakonshme në Tiranë | Fjori Sinoruka | Citizens Channel Mijëra qytetarë përdorin çdo ditë transportin publik në Tiranë....

Pas vitesh premtime, askush nuk di t’i përgjigjet pyetjes “Kur do vijë autobusi?”

*Autobusi i linjës së Kasharit ndalon në një hapësirë ku mungon çdo lloj sinjalistike Foto: Lorin Kadiu | Citizens Channel Një ndër premtimet e përsëritura mbi transportin publik në Tiranë...

Qiell-gërvishtëset prej qelqi: një budallallëk i madh mjedisor që mund të ishte shmangur

Nga Henrik Schoenefeldt /The Conversation  Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Bill de Blasio ka deklaruar se qiell gërvishtëset prej qelqi dhe çeliku "nuk kanë më vend në qytetin tonë ose...

Çfarë po ndodh te Bregu i Lumit?

0
Prej dy ditësh familjet që jetojnë në zonën e njohur si Bregu i Lumit janë përballur me forcat policore, të cilët kërkojnë të shuajnë rezistencën e banorëve për prishjen...

Historitë pas tre godinave kulturore që rrezikojnë të shemben me vullnetin e qeverisë

0
Në tubimin e organizuar ditën e shtunë Kryeministri Rama, ndërkohë që po prezantonte ri-kandidimin e kryebashkiakut Erion Veliaj, mbajti disa qëndrime mbi tre nga institucionet kryesore të artit në...

Faktet pas rezistencës së familjeve te Petro Nini

0
Fillimi i kësaj jave tërhoqi vemendjen me konfliktin e dy familjeve përballë shkollës së mesme "Petro Nini Luarasi" në Tiranë, me përmbaruesin gjyqësor. Përmbaruesi kërkonte lirimin e shtëpisë nga...

Të (mos) ecësh në qytet!

0
Para/Tetra Plegjikët dhe personat e verbër në Durrës e kanë të pamundur të lëvizin lirshëm dhe në mënyrë të pavarur në qytet; kjo për shkak të mënyrës si janë...

Parkimi për aftësinë e kufizuar; sfidë me qytetarët dhe standardet

0
Adivije Hoxha është aktiviste për aftësinë e kufizuar prej vitit 2010 dhe kryetare e shoqatës së Para/Tetra Plegjikëve në qarkun e Durrësit. Prej 3 vitesh, çdo ditë i duhet të...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
655SubscribersSubscribe