Pse koha para ekranit për foshnjat, fëmijët dhe adoleshentët duhet të jetë e kufizuar

0
Nga The Conversation Është një shqetësim në rritje sasia e kohës që fëmijët dhe adoleshentët shpenzojnë në ekranin rekreativ. Ka gjithashtu polemika në rritje në lidhje me faktin nëse koha...

Indeksi i Shëndetit Konsumator 2018: Shqipëria e fundit në Europë për shërbimin shëndetësor

0
Nga 35 vendet e marra në vëzhgim në  Indeksin e Shëndetit Konsumator për vitin 2018 , Shqipëria rënditet e fundit. Kjo matje është realizuar nga instituti suedez “ Health Consumer Powerhouse”,...

Një WC dhe pak ujë të ngrohtë për të voglën time

0
*Nga Arlinda Shehu Për të gjithë ata që e kanë përjetuar prindërimin, është e kotë të them se çfarë është ajo çka në jetë i çon në "ferr" apo "parajsë". Një...

Avokatit i Popullit nxjerr në pah probleme shqetësuese të spitaleve psikiatrike

0
Esmeralda Keta / Citizens Channel Avokatit i Popullit nxjerr në pah probleme shqetësuese të spitaleve psikiatrike Të mbipopulluar, me të sëmurë kronikë që braktisen nga familjarët dhe harrohen nëpër spitale, me...

5 mijë adoleshentë me kartelë klinike; Në vend të mjekut flet fjala e Zotit

0
Esmeralda Keta / Citizens Channel Rritja e frikshme e problemeve mendore, 30 mijë shqiptarë te psikiatri I rritur me një nënë që vuan nga probleme të shëndetit mendor, Ermand Rama nga...

Infermierët i përgjigjen me protestë kartolinave të qeverisë për fundvit

0
"Gëzuar 2018, vitin e Skënderbeut", është shkrimi në hyrje të kartolinës që Kryeministri Rama i ka dërguar infermierëve shqiptar fundvitin e kaluar. Shoqata e Infermierëve të Shqipërisë "Albanian Nurses Association"...

Studimi “Largimi i Mjekëve nga Shqipëria” – hedh dritë mbi arsyet e eksodit të...

0
Shoqata "Together for Life" e mbështetur nga fondacioni Friedrich Ebert, publikoi sot studimin "Largimi i Mjekëve nga Shqipëria", ku hidhej dritë mbi disa nga arsyet kryesore për largimin masiv...

Të rinjtë e mjekësisë marrin valixhet, të zhgënjyer nga kushtet e punës dhe pagat

0
* Citizens Channel / Esmeralda Keta Shqipëria po bëhet gjithnjë e më shumë anemike për mjekë e infermierë. Me numrin më të vogël në rajon të mjekëve për banorë, përllogaritet...

Burokracitë rrezikojnë mostrajtimin  e pacientëve me sëmundje të veçanta

0
28 vjeçari me sëmundjen e rrallë prej dy vitesh nuk gjen dot mjekimin në farmaci Erand Malkaj, 28 vjeç, prej 5 vitesh diagnostikohet me një sëmundje shumë të rrallë të...

Adoleshentët që pijnë duhan dhe alkool, i vuajnë efektet e sëmundjeve që nga mosha...

0
Adoleshentët që pijnë duhan dhe alkool janë duke ju shkaktuar dëme të dukshme arterieve të tyre, që në moshën 17 vjeçare, ka zbuluar një studim i publikuar në "European...

RRJETET SOCIALE

5,601FansaPëlqeje
596NdjekësitNdjek
121NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

“Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale”

0
Projekti “Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale të gazetarisë” (Empower Journalists), është një iniciativë e Qendrës Citizens Channel që ka...

“Citizens Stories”

0
Titulli: “Citizens Stories” Mbështetur nga: Programi i Granteve të Vogla të Komisionit për Demokraci të Ambasadës së SHBA në Tiranë Kohëzgjatja: 01/11/2018 – 31/08/2019 “Citizens Stories” është...

“My art is my activism” – Gazetaria mjedisore dhe MoJo

0
Titulli: Trajnim për gazetarët e rinj - "My art is my activism" Partnerë: Qendra Art Kontakt Mbështetur nga:  Fondacioni Heinrich Boll Kohëzgjatja: 7-8 tetor, 2019 Qëllimi: Qëllimi i...