Sulmet ndaj medias, kryeministri raportohet në Platformën e Këshillit të Evropës për Mbrojtjen e Gazetarëve

Këshilli Shqiptar i Medias (KShM) bashkë me organizata të tjera mediatike kanë dërguar një ankesë në Platformën e Këshillit të Evropës për Mbrojtjen e Gazetarëve, rreth gjuhës kërcënuese dhe poshtëruese të përdorur nga Edi Rama kundrejt medias pas tragjedisë së 26 nëntorit.

Kjo ankesë është shoqëruar me raportim të disa nga daljeve publike ku kryeministri i është drejtuar në mënyrë specifike televizionit dhe gazetarëve. Në vijim, janë përmendur reagimet e shumta nga organizatat mediatike të cilat kanë dënuar gjuhën denigruese drejt medias dhe kanë theksuar se mbyllja e portalit online Jeta Osh Qef (JOQ) nga AKEP pa një urdhër gjykate është e paligjshme dhe nuk ka bazë ligjore.

Mbyllja e këtij portali ka ardhur menjëherë pasi Rama ka deklaruar në Twitter se në kuadër të gjendjes së jashtëzakonshme, do mbyllë përkohësisht disa portale të cilat, sipas tij, hapin panik përmes shpërndarjes së lajmeve të rreme.

Screenshot i postimit në Twitter

Flutura Kasemi, shtetase kosovare dhe pjesë e organizatës Qendra Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias, njofton në rrjetin social Facebook se sulmet e vazhdueshme të kryeministrit Rama janë denoncuar në Platformën e Këshillit të Evropës për Mbrojtjen e Gazetarëve. Në këtë postim, Kasemi thekson se pasqyrimi i situatës në këtë institucion ndërkombëtar do mundësojë llogaridhënien e tij rreth qëndrimeve dhe sulmeve të vazhdueshme kundrejt medias.

Screenshot i postimit rreth denoncimit te kryeministrit Rama

Raporti i tensionuar i kryeministrit Rama me median

videon e datës 30 nëntor ai i lutet deri në përgjërim qytetarëve që të heqin televizorin dhe të mos lexojnë asnjë portal duke i krahasuar ato me qenefe [tualet].


 

Ju lutem durim dhe ju përgjërohem, sa më pak televizor. Hiç portaleve, qenefeve digjitale mundësisht, hiç fare, ndjesë për gjuhën, por të keqen e qenefeve në fakt kur sheh çfarë ere të rëndë mërzie dhe pasigurie dhe pështjellimi e përzierjeje krijojnë të ashtëquajturat “burime informimi” dhe se sa të pakta janë pasqyrimet njerëzore dhe arsyetimet shkencore në panairin mediatik të Shqipërisë. Për fat të keq njësoj edhe të Kosovës“, u shpreh kryeministri Rama në videon e tij live.

I pyetur nga gazetarët rreth dorëheqjes së kryebashkiakes së Durrësit Valbona Sako fill pas reagimit negativ në rrjetet social rreth mënyrës së artikulimit dhe menaxhimit të situatës pas tërmetit, ai u shpreh në datën një dhjetor se nuk është normale që gazetarët të trajtojnë “çështje anësore” duke iu referuar dorëheqjes së Sakos dhe i këshillon që të përqendrohen në shpërndarjen e energjisë pozitive. Sipas tij, mediat janë “gjeneratorë të tmerrit”.

Unë mendoj që nuk është normale të merreni me histori anësore, por të përqendroheni që të jepni energji pozitive. E kanë fajin ata që mbledhin në darkë lloj-lloj sharlatanësh. Njerëzit janë të tmerruar dhe një nga gjeneratorët e tmerrit janë ekranet e ekraneve pa kuptim”, pohon ai.

Po në atë ditë, kryeministri ka replikuar me Marin Memën, duke përforcuar qëndrimin që ai mban ndaj medias. Ai thekson se media ka një pjesë të madhe të fajit në kaosin e krijuar dhe përhapjen e panikut.

Në këtë fazë, në këto ditë, media është skandaloze, kriminale sepse këtu bëhet fjalë për ekuilibra psikologjikë të njerëzve. Kanë ikur njerëz me mijëra nga Tirane, Durrësi, pse kanë ikur? Ça duhet të bëjë media më shumë, të nxjerrë pushkën?” vijoi ai.

Po këtë ditë, në orën 18.24 gjatë një videoje live, Edi Rama u ka bërë sërish thirrje qytetarëve të shmangin televizionin dhe debatet e mbrëmjes ku sipas tij “në pjesën më të madhe të kohës flitet përçart”.

Shikoni sa më pak tv këto ditë po patët mundësi dhe të paktën shmangni debatet e mbrëmjes, ku pjesën më të madhe të kohës flitet përçart. Më e pakta shmangni ME ÇDO KUSHT ANALISTËT JU LUTEM prej tyre s’ka hajër as në kohë dasmash, jo më në kohë mortesh“, shkruan ai në postimin e tij. 

Sulmet janë intensifikuar në ditët në vijim. Gjatë një takimi me shtabin e emergjencës ditën e dy dhjetorit, ai ka kërkuar të fiken televizionet pasi “nuk i sheh dot me sy”.

Në po atë ditë, në rrjetin social Facebook, ai ka postuar një video të një pallati të prekur nga tërmeti dhe ka shenjëstruar median duke e fajësuar se ka ngjallur panik rreth cilësisë së pallatit. Sipas Ramës, ai është i banueshëm dhe media, bashkë me ankthin e panikun, janë “grup trinjak i padurueshëm”.

Ja pra çfarë shkaktojnë paniku, ankthi dhe media, trinjakët e padurueshëm të kësaj situate, që marrin peng zemrat e mendjet e njerëzve të tromaksur nga goditja shkatërruese e Natyrës dhe Media”, mbyllet postimi i kryeministrit në Facebook.

Nën vazhdën e postimeve brenda së njëjtës ditë, Rama ka postuar në Twitter paralajmërimin e radhës kundrejt medias, duke u shprehur mund të bëjë “atë që nuk ua rrok imagjinata”, pasi i ka quajtur “taksirat mbi taksiratin e madh të tërmetit”.

Screenshot i postimit në Twitter

Në datën tre dhjetor, gjatë një takimi me banorët e ish-Kënetës në Durrës, sulmoi sërish median dhe u sugjeroi banorëve të mos e ndiqnin atë në të kundërt do ta pësojnë, pasi “televizori fut djallin në bark”.

Mos shihni televizor se ju fut djallin në bark. Më mirë shihni radio sesa televizor. Ose shikoni televizor por e pësoni si ai djali pak më tutje që dëgjoi në televizor se po shembej spitali i Durrësit dhe e mori babin ta çonte në spital tjetër. I vdiq babi rrugës. Më mirë shikoni radio për mua”, u artikulua kryeministri Rama.

Postimi i datës pesë dhjetor është shoqëruar me lëvdatë ndaj inxhinieres Luljeta Bozo dhe me gjuhë denigruese ndaj emisioneve mediatike dhe debateve të zhvilluara atje.

Falënderim i posaçëm inxhinieres, Luljeta Bozo, e cila vullnetarisht u përball me argumenta shkencorë e me kulturë të lartë qytetare, në tendat e debateve absurde mediatike gjatë ditëve më të rënda, duke ndikuar pozitivisht mbi shpirtrat e trazuar dhe mendjet e ngritura të njerëzve të zakonshëm“, mbyll postimin ai.

Screenshot i marrë nga postimi në Facebook

*Citizens Channel/Entenela Ndrevataj

 

Ndëpritet greva e minatorëve të Bulqizës, Sindikata: Çeshtja do të ndiqet në mënyrë ligjore

Minatorët e Bulqizës ndërpresin grevën disa ditore të organizuar para hyrjes së minierës së kromit në Bulqizë që administrohet nga kompania Albchrome. 

Sipas një deklarate të shpërndarë nga Sindikata e Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës, ky vendim vjen pas zotimit të Inspektoratit Shtetëror të Punës për të hetuar me imtësi pushimet nga puna të dy punonjësve të minierës, Elton Debreshit dhe Beqir Duriçit. 

Sindikata deklaron njëkohësisht se do të nisë edhe procedurat e duhura për ta çuar çeshtjen në gjykatë. 


 

Rrugëtimi i grevës së minatorëve të Bulqizës

Në datë 17 nëntor, në sheshin e qytetit të Bulqizës u shpall krijimi i një sindikate të re e cila ka si qëllim të kërkojë kushte më të mira pune për minatorët e asaj zone. Kërkesat fillestare të Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës (SMBB) konsistonin në rritjen e pagës, siguri në punë, njohja e vjetërsisë dhe njohja e vështirësisë në punë. Kryetar i kësaj sindikate u zgjodh Elton Debreshi, me një mandat 3-vjeçar.

 

Një vendimi komunikuar me datë 22 nëntor bën me dije se kryetari i Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës, Elton Debreshi pushohet nga puna me arsyetimin se ky i fundit kishte shkelur etikën në punës. Citizens Channel ka zhvilluar një intervistë telefonike me Debreshin. Ai artikulon se në fakt shkarkimi i tij ka motive të tjera që lidhen drejtpërdrejt më krijimin e sindikatës. Debreshi rrëfen se në prill të këtij vitit, kur mblodhën firmat për ta krijuar sindikatën, ai, bashkë me katër kolegët e tij, morën paralajmërim për heqjen nga puna.

Minatorët e kanë konsideruar të padrejtë pushimin e kryetarit të sindikatës nga puna dhe në datën 25 nëntor, tre ditë më vonë, ata janë mbledhur para kompanisë Albchrome dhe kanë kërkuar që Debreshi të kthehet në vendin e punës, duke bojkotuar masivisht procesin e punës. Në një postim të bërë në profilin zyrtar në rrjetin social Facebook, ata kërkojnë që të anulojnë vendimin e zgjidhjes së kontratës së punës më kryetarin e sindikatës, ta kthejnë menjëherë në punë dhe të ndalohet ndërhyrja në veprimtarinë e SMBB-së, duke përmendur thirrjet për takime në Tiranë të dy anëtarëve të Këshillit Sindikal, Behar Gjimi dhe Beqir Duriçi.

 

Në datën 2 dhjetor, teksa minatorët ishin ende në grevë për të risjellë kryetarin në pozicionin e mëparshëm, kompania Albchrome ka shkëputur marrëdhëniet e punës me Beqir Duriçin, i cili është pjesë e Këshillit Sindikal. Kjo shkëputje ka ardhur me arsyetimin së zoti Duriçi ka shkelur kodin e disiplinës.

Vendim i shkëputjes së marrëdhënies së punës

Citizens Channel ka kontaktuar nëpërmjet telefonit më Beqir Duriçin. Ai shprehet se në fakt largimi i tij nga puna lidhet me formimin e sindikatës dhe se në muajin prill, kur ai ka kërkuar rishikim të pagës, kompania i ka ndërruar pozicionin e punës, nga sinjalist manovrues tek kolona është bërë vagonist në nivelin 17. I pyetur rreth vështirësisë së hasur nga ndërrimi i pozicionit, ai shprehet për Citizens Channel: “Si të marrësh një arsimtar e ta çosh të punojë në bujqësi”.

Bojkoti i procesit të punës nga minatorët ka vazhduar edhe në datën 3 dhjetor. Ata kanë shpalosur kërkesat e tyre të vazhdueshme ku kërkojnë rritjen e pagës, rishikimin e normës, bojkot të paguar, kthimin e z. Debreshit dhe z. Beqiri në punë dhe ndalimin e presioneve nga ana e kompanisë.

Nga ana tjeter, kompania Albchrome, me anë të një deklarate në faqen e saj në facebook e ka konsideruar organizimin e minatorëve si një përplasje mes sindikatash. 

“Në zonën e ish- minierës së Bulqizës që administrohet nga kompania Albchrome, prej disa ditësh ka filluar një përplasje ndërmjet sindikatave të ndryshme që janë pjesë e lëvizjes sindakale në qytet. Një pakicë punonjësish, që nuk përfaqësojnë masën e minatorëve, teknikëve dhe inxhinierëve, kanë themeluar një sindikatë tjetër dhe ne si Albchrome nuk jemi pjesë e saj, kjo për arsye se aktualisht, kemi nënshkruar një kontratë kolektive me një sindikatë tjetër.” 


 

Gjatë zhvillimit të grevës minatorët kanë denoncuar kompaninë Albchrome se po detyron disa nga punëtorët të punojnë disa turne radhazi duke u ndryshuar edhe proceset e punës, çka sipas postimit në faqen zyrtare të SMBB-së, është e paligjshme dhe e rrezikshme për jetët e punëtorëve.  

Në po atë ditë, policia ka njoftuar se është nisur procedimi penal i tre vagonistëve të minierës. Konkretisht, Beqir Duriçi, Behar Gjimi dhe Neki Lica janë akuzuar si organizatorë dhe pjesëmarrës në tubime të paligjshme.

 

Ditën e neserme, Policia e Shtetit ka ndërhyrë dhe ka shoqëruar në komisariat katër persona, Elton Debreshi, protestuesit Redi Çekiçi, Ali Gjeta dhe Xhuliano Bregasin i cili është aktivist i Organizatës Politike dhe mbështetës i protestës. Ata janë akuzuar se janë përfshirë në protestat e minatorëve para kompanisë Albchrome.

Për Citizens Channel, Bregasi u shpreh se është shoqëruar pa asnjë shpjegim paraprak.

Ndryshe nga fletë-thirrja, që ishte për dëshmi për ngjarjen, padrejtësisht na shoqëruan në komisariat për më tepër se 10 orë. Pa asnjë arsye dhe asnjë shpjegim paraprak. Thjesht me qëllimin për të trembur punëtorët e tjerë. Bashkë me kryetarin e sindikatës, Elton Debreshin, jemi proceduar edhe ne për një vepër penale që nuk ekziston“. 

*Citizens Channel /E.K/ /E.N/

 

 

 

Studim: Shqipëria e para në Ballkan për numrin më të madh të hidrocentraleve të planifikuara për ndërtim

Shqipëria ka shkallën më të lartë të zhvillimeve në sektorin e hidrocentraleve. Aktualisht në vend numërohen 692 hidrocentrale, duke përfshirë 179 ekzistuese, 453 të planifikuara për tu ndërtuar dhe 60 hidrocentrale të cilat janë në ndërtim e sipër. 

Ky rezultat vjen nga një studim i publikuar në Balkanrivers.net ku thuhet se sektori i hidrocentraleve po lulëzon në Evropë edhe pse shumica e potencialit hidrocentral në kontinent tashmë është shfrytëzuar. Një pjesë e madhe e rritjes është për shkak të zhvillimit të hidrocentraleve të vegjël (0,1-10 MW).

Shpërndarja e hidrocentraleve sipas shteteve (ngjyrat tregojnë 6 rajone)

Dendësia e hidrocentraleve në Evropën Perëndimore është jashtëzakonisht e lartë. Vendet e Ballkanit, veçanërisht Shqipëria, kanë akoma shumë lumenj të paprekur nga pikëpamja hidromorfologjike – por këta lumenj me rrjedhë të lirë janë në rrezik të madh duke pasur parasysh zhvillimin e shpejtë të digave në rajon.

Hidrocentrali në Moglicë (172 MW, i ndërtuar nga Statkraft Norway) në ndërtim në Shqipëri në lumin Devoll, (Pamjet përmes Google Earth, Digital Globe 2019)

Ka një presion të jashtëzakonshëm mbi lumenjtë në të gjithë kontinentin përmes ndërtimeve të hidrocentraleve, pavarësisht rregullave të BE-së që duhet ti kufizojnë ato. 

Përveç 21,387 hidrocentraleve ekzistues, janë planifikuar 8,785 të tjera, kryesisht në Alpe dhe në Ballkan.

Hidrocentralet për rajonin e Ballkanit, Mesdheut Lindor dhe Turqinë

Në hartën e mësipërme me pika të zeza tregohen digat ekzistuese. Me ngjyrë të verdhë digat që janë në ndërtim e sipër dhe me ngjyrë të kuqe, digat të cilat janë planifikuar të ndërtohen.

Lumenjtë e mëparshëm të paprekur – veçanërisht në Ballkan, do të shkatërrohen. 28% e projekteve të planifikuara të hidrocentraleve janë të vendosura në zona të mbrojtura, kryesisht në parqe kombëtare dhe zonën “Natura 2000”. Studimi gjithashtu tregon një rritje alarmante të hidrocentraleve të vegjël (91%), i cili shkatërron mjedisin ndërkohë që prodhon shumë pak energji.

Natura 2000: është një rrjet ekologjik evropian i zonave të mbrojtura tokësore, bregdetare dhe detare, me qëllim mbrojtjen e habitateve dhe specieve më të vlefshme dhe të kërcënuara në të gjithë Evropën.

Hidrocentralet e vogla vijnë me një ndikim të madh ekologjik sepse ato janë të shumta dhe prishin vazhdimësinë e lumenjve, ndërsa kontribuojnë minimalisht në prodhimin e energjisë elektrike.

Hidrocentralet (shpesh hidrocentrale të vegjël) janë nën zhvillim në të gjitha vendet. Sidoqoftë, ekzistojnë dallime të mëdha të klasave të madhësive dhe dinamikës së zhvillimit. Në vendet e Evropës Perëndimore, rritja e hidrocentraleve është realizuar kryesisht nga hidrocentralet e pompës dhe azhurnimi i hidrocentraleve ekzistues. Në Portugali, vendet e Ballkanit, disa vende të Evropës Lindore dhe Turqi, numri i hidorcentraleve rritet çdo vit. Pikat e nxehta të zhvillimit të mesëm dhe hidrocentrale të mëdhenj në Evropën Perëndimore janë Portugalia, Zvicra dhe Austri. Hidrocentralet në Norvegji dhe Skoci po rriten në mënyrë të qëndrueshme, veçanërisht për hidrocentralet e vegjël dhe ato të depozitimit të pompuar. Zhvillimi më dinamik mund të gjendet në rajonin e Ballkanit, Turqinë dhe disa vende të Evropës Lindore. Shqipëria dhe Turqia po zhvillojnë gjithashtu hidrocentrale të mëdhenj.

Shpërndarja e hidrocentraleve në rajone të ndryshme

 

Zonat e mbrojtura dhe hidrocentralet 

Sipas studimit edhe zonat e mbrojtura nuk kursehen nga zhvillimi i hidrocentraleve: 21% (6.409) hidrocentrale në Evropë janë të vendosura në zona të mbrojtura, me 3.936 hidrocentrale ekzistuese, 2.396 të planifikuara, dhe 77 aktualisht në ndërtim.

Hidrocentralet në Evropë në zonat e mbrojtura.

Në kategorinë e parë përfshihen:parqet Kombëtare, vendet Ramsar, vendet e trashëgimisë botërore, rezervat e biosferës
në kategroinë e dytë përfshihen:  Natura 2000, zonat Emerald për Evropën Lindore, rezervat e natyrës
Në kategorinë e tretë përfshihen: Mbrojtja e peizazhit

Aktualisht kategoria II, e cila përfshin zonat Natura 2000, është shtëpia e hidrocentraleve më të mëdha (4,610). Nga 2,396 hidrocentrale të planifikuara në zona të mbrojtura, 572 janë të vendosura në kategorinë më të lartë të zonave të mbrojtura, e cila përfshin parqet kombëtare, vendet e trashëgimisë botërore, vendet  Ramsar ose rezervat e biosferës.

Shpërndarja e hidrocentraleve sipas kategorive

Numri i hidrocentraleve në Evropë është tashmë jashtëzakonisht i lartë dhe mbivendosja e tyre me zonat e mbrojtura zbulojnë një presion të jashtëzakonshëm mbi biodiversitetin e Evropës, dhe për projekte specifike një mosrespektim të ligjeve të Evropës për mbrojtjen e natyrës. 

Studimi tregon më tej se ndryshimet domethënëse hidromorfologjike të shkaktuara nga hidrocentralet janë një nga arsyet kryesore pse trupat ujorë nuk po arrijnë statusin e mirë ekologjik nën Direktivën e Kuadrit të Ujit të BE-së. 10 vitet e kaluara tregojnë qartë, për shembull në Ballkan dhe Turqi, se sa shpejt mund të degradohen tërë shtrirjet e lumenjve të pacenuar duke u tharë. Projektet e reja të hidrocentraleve në lumenjtë e fundit të lirë ose duhet të parandalohet. Projektet e planifikuara të hidrocentraleve, veçanërisht në zonat e mbrojtura, nuk duhet të lejohen të ecin përpara duke marrë parasysh ndikimet e tyre të rënda në biodiversitetin e Evropës,-theksohet më tej në studim. 

*Citizens Channel /E.K/ 

 

Kostot e tërmetit/Anulimi i PPP-ve në arbitrazh mund të falimentojë shtetin Shqiptar

Autore: Klaudja Karabolli/Citizens Channel 

Tërmeti i 26 nëntorit la pas një bilanc tragjik të jetëve njerëzore dhe kostove financiare. Në një kohë kur ende nuk kemi një shifër të saktë për dëmet e shkaktuara, gjithmonë e më shumë po propozohet anulimi i kontratave koncensionare me Partneritet Publik Privat.

Në versionin e fundit të Projektligjit “Për Buxhetin e Vitit 2020” të publikuar në faqen zyrtare të Kuvendit të Shqipërisë, parashikohet se vlera e PPP-ve mund të arrijë deri në 37.3 për qind e Prodhimit të Brendshëm Bruto. Në këtë draft nuk ka një parashikim për numrin e kontratave me PPP, të cilat mund të lidhen përgjatë vitit kalendarik.

Pas Milot- Balldren dhe Orikum- Dukat, nuk do të nënshkruhen më kontrata koncesionare me PPP për ndërtim rrugësh. Qeveria kufizoi ligjin pas rekomandimeve të përsëritura të Fondit Monetar Ndërkombëtar, për të mos pranuar ofertat e pa kërkuara. Por mundësitë për kontrata të reja janë të hapura në të gjithë sektorët e tjerë.

Përgjatë 2019, institucionet më të mëdha ndërkombëtare financiare kanë ngritur alarmin për rrezikun e lartë nga kontratat e PPP-ve, por ekspertët e ekonomisë sqarojnë se anulimi apo prishja e këtyre kontratave nga njëra palë mund të jetë falimentuese për shtetin shqiptar. Në rastet e investimeve të mëdha, kompanitë private preferojnë që për zgjidhjen e kontratës të gjykohen në arbitrazh.

Shqipëria rrezikon të paguajë 58 milionë dollarë në arbitrazh vetëm për koncesionin e parkingjeve të Vlorës. Kompania koncesionare “Tis Park” ka paditur Bashkinë e Vlorës në Gjykatën e Arbitrazhit të Parisit për prishje të njëanshme të kontratës, duke kërkuar një dëmshpërblim nga 24 deri në 58 milionë dollarë.

Drejtoresha e Open DataAlbania, Aranita Brahaj thotë se janë të pakta kompanitë, të cilat zgjedhin gjykatat shqiptare për zgjidhjen e kontratave me shtetin.

“Kontratat e mëdha zgjidhen në arbitrazh, kryesisht ato me kontraktor të huaj. Dy palët përcaktojnë qartë edhe se cilën dhomë arbitrazhi do të ndjekin dhe me sa gjyqtarë do të gjykohen. Pak kompani shkojnë në gjykatat shqiptare për zgjidhjen e kontratave me Partneritet Publik Privat”, thotë Brahaj.

Aranita Brahaj – Drejtuese e Institutit Shqiptar të Shkencës

Agjencia e Trajtimit të Koncesioneve në një korrespodencë me Citizens Channel thotë se në arbitrazh shkojnë edhe mosmarrëveshjet mes një autoriteti dhe një koncesionari, të cilat nuk zgjidhen brenda afateve të përcaktuara.

Në një raport të fundit të Eurodad (Rrjeti Evropian mbi Monitorimin e Borxhit) thuhet se çdo PPP i studiuar është më i rrezikshëm për shtetin sesa për kompanitë private të përfshira, pasi sektori publik kërkohet të hyjë dhe të marrë kostot kur gjërat nuk shkojnë mirë.

Alarmin për risqet e kontratave PPP e ka ngritur edhe Banka Botërore, e cila ka kërkuar nga qeveria një menaxhim më të mirë.

“Shqipëria ka një portofol të konsiderueshëm prej 200 PPP-sh. Ky portofol në rritje shoqërohet me problemin e risqeve të mundshme fiskale, që rrjedhin nga kontratat e PPP-ve. Prandaj është jetike që Shqipëria të vijojë ta forcojë kuadrin e menaxhimit të PPP-ve, gjë që do të trajtonte risqet fiskale”, thotë Banka Botërore.

Pamundësia për të dalë nga “ngërçi” PPP 

Ende pa goditur Shqipërinë tërmeti i 26 nëntorit, politikanë të qendrës dhe opozitës publikisht kanë artikuluar mundësinë dhe zotimin për anulimin e kontratave koncesionare me PPP. Por kjo sipas ekspertëve është e pamundur, pasi zgjidhja e kontratave në bllok nga shteti nënkupton automatikisht një kosto të madhe për buxhetin. Përjashtohen rastet kur kompanitë mund të jenë në shkelje të kontratës dhe shteti mbyll marrëveshjen me këtë argument. Lehtësuese mund të jenë rastet kur në shenjë solidariteti me fatkeqësinë natyrore që tronditi Shqipërinë, kompanitë private të ndërpresin kontratat po e dërguar çështjen në arbitrazh.

Eksperti i ekonomisë, Vjoldi Danaj thotë se gjobat ndaj Shqipërisë në rastin e anulimit të kontratave koncesionare mund të kalojnë edhe vlerën e gjithë investimit të parashikuar.

“E pa mundur që kontratat PPP të anulohen me një të rënë të lapsit. Sepse çdo kontratë që bëhet ka disa penalitete, janë disa klauzola edhe pse të shkruara me të vogla që parashikojnë se nëse kontrata ndërpritet nga shteti paguhet një gjobë shumë e madhe, e cila shpesh herë tejkalon edhe pagesën për funksionimin e partneritetit”, thotë Danaj.

Vjodli Danaj – Ekspert Ekonime

raportet e FMN, theksohet se Ballkani është modeli më i keq në zbatimin e kontratave koncencionare sipas formës së Partneritet Publik-Privat (PPP), por Shqipëria rrezikon më shumë pasi qëndron në krye të listës me volumin më të madh të këtyre kontratave në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto.

FOTO: Nismat PPP në Ballkanin Perëndimor sipas studimit të fundit të FMN

Risqet e shtuara të PPP-ve

Banka Botërore ka kërkuar më tepër transparencë për kontratat me Partneritet Publik Privat dhe po ashtu një analizë kosto- përfitim, në mënyrë që të shmangen risqet financiare.

Edhe Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) në raportin e fundit të Tranzicionit 2019-2020 ka paralajmëruar se projektet me partneritet publik privat (PPP) shtojnë rreziqet për qeverinë pasi janë dhënë pa konkurrencë. BERZH  ngre alarmin se PPP sjellin kosto sociale të madhe në raport me madhësinë e projektit.

Edhe pse nën një presion të madh nga institucionet më të mëdha financiare, qeveria shqiptare nuk ka prezantuar ende një plan për të rishikuar kontratat koncesionare me Partneritet Publik Privat dhe as analizë risku. Gjatë prezantimit të projekt-buxhetit për vitin 2020, institucionet e vendit janë pyetur edhe për kontratat koncesionare, kryesisht në shëndetësi, të cilat nuk kanë funksionuar, por qeveria është shprehur e vendosur për të vijuar më tej me projektet si një mënyrë e mirë për të garantuar shërbime të cilat vetë autoritetet publike nuk i financojnë dot në masën 100%.

Eksperti i financave, Vjoldi Danaj thotë se vetëm një studim i hollësishëm i marrëveshjeve mund të çojë në një anulim të favorshëm për shtetin të kontratave me PPP.

 “Duhet një studim i kontratave nga ana ligjore dhe të krahasohen me Kushtetutën tonë. Nëse gjendet një shkelje apo dëmtim i pronës publike apo ekonomisë që do të ndikojë brezat e ardhshëm atëherë shteti ka mundësi ta ndërpresë kontratën. Zakonisht privatët janë kujdesur të mos ketë gabime dhe të mos kapen ‘mat’ nja një qeveri tjetër”, thotë Danaj.

Teksa PPP nuk llogariten si pjesë e borxhit publik, mbetet për tu parë nëse institucionet financiare vendase do të përdorin instrumente fiskalë për të rritur kontrollin apo për të parashikuar risqet e mundshme nga zbatimi i kontratave me Partneritet Publik Privat. Burimet pranë mazhorancës mohojnë mundësinë e anulimit të kontratave, që paratë t’i kalojnë qytetarëve të prekur nga tërmeti. Mbetet për tu parë zgjidhja për një faturë të majme financiare që do të ndikojë jetën e gjithë shqiptarëve.

*Ky artikull u realizua në vazhdimësi të ciklit të trajnimeve “Mjetet dhe Teknikat e Raportimit Lokal”, të organizuara nga Citizens Channel. 

Rekomandimi i Bankës Botërore për menaxhimin e riskut të PPP në Shqipëri

http://blogs.worldbank.org/ppps/getting-service-delivery-right-albania-through-effective-ppp-monitoring

Rreziqet nga PPP sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar

https://www.imf.org/en/News/Articles/2019/05/06/mcs-050619-albania-staff-concluding-statement-second-post-program-monitoring-mission

Raporti i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim 2019-20 për Shqipërinë

https://2019.tr-ebrd.com/countries/#

Monitorimi i Eurodad për kontratat PPP

https://eurodad.org/HistoryRePPPeated

Minatori Beqir Duriçi: “Në letër shkruan shkelje etike, por është presion për sindikatën e re të formuar”

Beqir Duriçi, minatori i Bulqizës dhe njëkohësisht anëtar i këshillit të Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar, është pushuar nga puna. Kompania Albchrome, me anë të një vendimi të datës 2 dhjetor ka shkëputur marrëdhëniet e punës me arsyen e shkeljes së disiplinës. 


Pas njoftimit të publikuar nga sindikata për shkarkimin nga puna të z.Duriçi, Citizens Channel kontaktoi në telefon me të. Ai u shpreh se ky vendim ka lidhje me formimin e sindikatës.

Në letër shkrun shkelje etike. Shkelje etike gjoja që unë nuk kam zbatu 8 orarshin nga prilli e mbrapa. Unë nuk e pranova këtë lloj shkeljeje, se i kam qëndru punës te koka. Këto janë thjesht presione që po më kërkoni ju, u thashë. Unë kam një përgjegjës niveli, kam një brigadier, kam një teknik që në çdo fund muaj duhet të më raportojë nëse kam një mungesë ose një shkelje etike, sic thonë ata. Mirëpo mua nuk ma ka tërheq vëmendjen askush. Kam qenë shumë i rregullt. Ky ishte presion në lidhje me sindikatën e formuar nga ne”,– tregon ai për Citizens.

Vendimi i heqjes nga puna

Minatori Duriçi ka 13 vite që punon për kompaninë Albchrome. Sipas tij, lëvizja e parë ka nisur që në muajin prill, në momentin kur ai bashkë me kolegët e tjerë kanë kërkuar rishikim page, për shkak të rritjes së normës në punë.  

Më 26 prill të 2019, unë me shokët e mi të punës ngritëm një problem, atë të rritjes së normës nga 100% në 200%. Menduam së bashku të kërkojmë një rishikim page për arsye të rritjes së normës. Ramë dakord më gjithë kolektivin, përgatitëm një peticion, mirëpo pa emërtim, si kolektiv. Në momentin që ja dërgova administratorit lokal këtu në Bulqizë, tha : “Mirë qe e keni shkrujt po nuk paska një emërtim ky peticion.” Edhe kërkonte një emër, se tha nuk mund ta quaj të rregullt. Po mirë vendose emrin tim, i thashë”.

Për shkak të peticionit të ngritur ndaj kompanisë, Z.Duriçi mendon se ka ardhur edhe lëvizja e tij nga pozicioni i punës që kishte në një pozicion tjetër më të vështirë.

“Ndërroi pozicionin e punës .Unë isha sinjalist manovrues te kolona, më çuan vagonist në nivelin 17”.

Niveli 17 sipas tij është niveli më i vështirë. Pyetjes për të përshkruar vështirësinë e pozicionit që kishte marrë pas zhvendosjes ai i përgjigjet: “Si të marrësh një arsimtar e t’a çosh të punojë në bujqësi”.

Përpos lëvizjes në një pozicion pune, minatori Duriçi vazhdoi punën duke punuar edhe përtej orarit.

I rrijsha te koka, madje kisha raste që punojsha edhe 9 orë e gjys, mirëpo kompania kur më kërkoi këtë herën e fundit, me datë 25 nëntor, kishte llogarit minutat, për 6 muaj, nga prilli deri në nëntor. Unë kam kërku që të më jepnin shpjegime për këto minutat që i kisha bërë hyrje e dalje gjasme, nja dy minuta isha fut më vonë e nja dy minuta kisha dalë më herët”.

Duriçi është kryefamiljar i 6 anëtarëve të tjerë, prindërve, gruas dhe tre fëmijëve, si personi i vetëm që sjell të ardhura në shtëpi. Nëse ai nuk rikthehet në punë, do të shohë si alternativë emigracionin.

Nuk di çtë them, do iki n’ emigracion, s ‘di hiç’.

Megjithatë bindja e tij për të vazhduar grevën vazhdon të jetë e fortë sa në fillim.

Ky është rasti i dytë i shkarkimit nga puna të një punonjësi të minierës së Bulqizës nga kompania Albchrome, brenda këtij muaji. Pak ditë më parë u shkarkua Elton Debreshi, i cili sapo ishte zgjedhur kryetar i Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës.

Lexo më shumë: “Barra e rëndë” e Elton Debreshit, minatori që u shkarkua pasi mori kreun e sindikatës në Bulqizë”

Çfarë ndodhi sot në Bulqizë?

Greva e minatorëve ka hyrë në javën e dytë të saj. Të ngritur për të kërkuar kthimin në punë të kreut të sindikatës së tyre, tashmë minatorët kanë rreshtuar edhe kërkesa të tjera që kanë të bëjnë me rishikimin e normës, rritje page dhe ditët e bojkotit të paguara.


 

Pas heqjes nga puna të Beqir Zuriçit, kthimi i tij në punë është një tjetër pikë e shtuar në kërkesat e tyre. Nga ana tjetër, kompania Albchrome e ka cilësuar grevën e minatorëve, si një përplasje mes sindikatash.

Sot, sipas njoftimit të Sindikatës, policia ka nisur procedim penal për tre minatorët, Beqir Duriçi, Behar Gjimi dhe Neki Lica, duke i akuzuar si organizatorë dhe pjesëmarrës në tubime të paligjshme. Ndërkohë janë shoqëruar dhe po mbahen në komisariatin e Bulqizës kryetari i sindikatës, Elton Debreshi së bashku me aktivistin e Organizatës Politike, Xhuliano Bregasi.


 Shoqërimi në polici i këtyre të fundit, ka ardhur si kërkesë e policisë për të dhënë sqarime për vijimësinë e grevës, ndërkohë që vijojnë të qëndrojnë në ambjentet e komisariatit.

*Citizens Channel/ Erisa Kryeziu 

 

 

 

Robert Reich: “10 hapat si nje demokraci mund të rrëshkasë në diktaturë”

Një diktaturë është një formë e qeverisjes autoritare, e karakterizuar nga një drejtues i vetëm ose grup udhëheqësish ku ka pak ose aspak tolerancë për pluralizmin politik, programe ose media të pavarura”, ky është përkufizimi i Diktaturës sipas Merriam Webster, fjalori online më i përdorur në Amerikë.

Sipas Robert Reich, ekonomist amerikan e gjithashtu analist politik i cili ka shërbyer në administratat e Presidentëve Gerald Ford, Jimmy Carter dhe Bill Klinton si dhe Barack Obama, këto janë 10 hapat si një demokraci mund të kthehet në diktaturë.

 1. E para, shkatërro ccdo gjurmë të Sindikatave që njerëzit mos të kenë mundësi të kërkojnë paga më të larta dhe të jenë të pa aftë të organizohen politikisht
 2. Thyej çdo shpresë që kanë studentët për një të ardhme më të mirë (këshillë: rëndoji aq shumë me borxhe studentore dhe bëje aq të vështirë që ata të gjejnë punë të mirë paguara sa të mos i shkojë në mendje që të kundërshtojnë).
 3. Mino edukimin publik me qellim që njerëzit të mund të mos mendojnë në mënyrë kritike.
 4. Bëj marrëveshje me biznesmenë të pasur dhe milionerë të tjerë që ata të të mbështesin e në shkëmbim premtoju dhe reduktoji taksat. Rrit barrën e taksave tek të varfrit dhe rregullo kuadrin ligjor që të pasurit të mos rrezikojnë fitimit e tyre.
 5. Bëje shumicën e njerëzve ekonomikisht të pasigurt, të frustruar, të inatosur dhe të pashpresë.
 6. Bindi njerëzit se problemet e tyre vijnë nga ‘të tjerët’ – të huajt, emigrantet, minoritetet racore ose etnike ose fetare, intelektualët.
 7. Bej që njerëzit të mendojnë në mënyre cinike kundrejt demokracisë
 8. Bindi që ata kanë nevojë për një shpëtimtar, për dikë të fortë i cili i vetëm do të rregullojë çdo gjë.
 9. Mbushi me gënjeshtra
 10. Fito zgjedhjet dhe merr pushtetin

Burimi: MarketWatch.com

*Citizens Channel

Rreth projektit: “Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale”

Projekti “Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale të gazetarisë” (Empower Journalists), është një iniciativë e Qendrës Citizens Channel që ka si qëllim të mbrojë vlerat e gazetarisë profesionale përmes forcimit të kapaciteteve të gazetarëve të rinj dhe njohjes së publikut të gjerë me rëndësinë e qasjes ndaj informacionit cilësor.

“Empower Journalists” zhvillohet në kuadër të projektit “Drejt Përmirësimit të Marrëdhënieve të Punës dhe Profesionalizmit në Median Shqiptare” mbështetur nga Bashkimi Evropian, zbatuar nga Instituti Shqiptar i Medias dhe Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve (IFJ).

Projekti ka këto tre objektivave primare:

 1. Forcimi i aftësive dhe njohurive të profesionistëve të rinj mbi të drejtat e gazetarëve, etikës së medias dhe karakteristikave të peizazhit mediatik shqiptar
 2. Rritja e ndërgjegjësimit qytetar për rëndësinë e lirisë së mendimit dhe të shprehjes
 3. Ngritja e një platforme “e-learning” në internet që ofron përmbajtje të pavarur dhe shërben si mjet për interaktivitet dhe shkëmbimi të mesazheve

“Empower Journalists” synon t’i shërbejë këtyre grupeve kryesore:

 • Gazetarëve të rinj dhe studentëve të gazetarisë dhe komunikimit në Shqipëri
 • Përdoruesve e internetit (publiku i gjerë)
 • Departamenteve të Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetet shqiptare

Plani i aktiviteteve:

Në kuadër të këtij projekti është parashikuar zbatimi i një sërë aktivitetesh që përfshijnë:

 • Ngritja e një platforme “e-learning” për zhvillimin e 3 kurseve online (webinars) dhe hapja e thirrjes për pjesëmarrje të studentëve të gazetarisë dhe komunikimit dhe gazetarëve të rinj nga qytete të ndryshme të Shqipërisë.
 • Përgatitja e kurseve online nga tre ekspertë (vendas dhe ndërkombëtarë) rreth të drejtave të gazetarëve, etikës në media dhe problematikave në peizazhin mediatik shqiptar.
 • Realizimi i një seminari 3-ditor në një nga qytetet e Shqipërisë i fokusuar në krijimin e mesazheve efektive duke përdorur multimedian dhe rrjetet sociale si një shpërndarës të mesazhit.
 • Realizimi i konkursit për përzgjedhjen dhe mbështetjen e 5 punimeve më të mira gazetareske nga studentët dhe gazetarët e rinj të pranishëm në projekt.
 • Realizimi i një fushate online e cila do të synojë rritjen e ndërgjegjësimit duke kombinuar forma të ndryshme të prodhimeve multimediale si: info-grafikë, video informative, animacion etj. Të gjitha këto mjete do të përdoren për të zhvilluar dhe përmirësuar mirëkuptimin qytetar të publikut të gjerë në platformat e rrjeteve sociale si facebook, instagram, twitter.

 

 

 

 

 

 

Policia tenton të arrestojë aktivisten e Aleancës për Teatrin pas një statusi në Facebook

Menjëherë pasi Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) mbylli protestën e përditshme, policia tentoi të ndalonte aktivisten Adriana Kalaja, e cila ishte duke udhëtuar me automjetin e saj privat. Ngjarja vjen pas reagimit të Ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, ku aktivistët e AMT etiketohen si “pisa pa nder dhe dinjitet” dhe “hajdutë”, pasi publikuan një video ku ngriheshin pyetje mbi disa ndihma që po transportoheshin në brendësi të Ministrisë.

Aktivistja Kalaja tregon në video momentin e ndalimit të saj nga policia. 

Unë u largova nga sheshi i teatrit për t’ju bashkuar familjes time dhe rrethohem nga dy makina, njëra makinë policie, ndërsa tjetra në kundërshtim të plotë me ligjin, nga një makinë private. Më thuhet që duam të komunikojmë. Hapa xhamin për të komunikuar pasi i thashe po flas me avokatin. Në moment që hapa pak xhamin, fusin dorën në xham në mënyrë të dhunshme dhe më tërhoqën zvarrë për të më futur në makinën e policisë për të më shoqëruar në komisariat në një kohë që i kërkova disa herë fletën e shoqërimit.”-shprehet ajo. 

Video: Aktivistja flet pas tentativës për arrestim

 

Aktivistë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit u mblodhën mbremjen e sotme në oborrin e Teatrit kombëtar për t’’ju përgjigjur deklaratës së Ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj.

Shkak për këtë është bërë një video e postuar më herët nga aktivistja Adriana Kalaja, ku pasqyrohet se si qese me ndihma për banorët e prekur nga tërmeti me logon e organizatës bamirëse Fundjavë Ndryshe shkarkohen në Ministrinë e Brendshme. Punonjësit që po merreshin me shkarkimin e materialeve janë shprehur se këto qeska janë prova materiale.


Në një postim tjetër të mëpasshëm, Aleanca ka shkruar se sipas Kodit të Procedurës Penale provat materiale dorëzohen në polici e prej aty në prokurori, duke ngritur pikëpyetje për qëllimin e këtij veprimi.


Menjëherë pas kësaj viedoje, ka reaguar Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, me anë të një postimi në faqen e tij në facebook.  Duke ju drejtuar aktivistëve të Aleancës me fjalët “korba” dhe “pisa pa nder dhe dinjitet’ e ka konsideruar këtë akt si një mashtrim të ulët. Në vazhdim të deklaratës së tij ka kërkuar të provohet lajmi i rremë ose në kundërt do të japin llogari para ligjit.


Pas këtij reagimi në një deklaratë publike të lexuar në oborrin e Teatrit, regjisori Robert Budina ka kërkuar nga Ministri Lleshaj tërheqjen e menjëhershme të deklaratave fyese dhe denigruese dhe kerkimin e një faljeje pubike.


“Aleanca për mbrojtjen e Teatrit i kërkon Ministrit të Brendshëm të tërheqë menjëherë deklarat fyese dhe denigruese, të kërkojë falje publike qytetarëve të cilët shërbyen qysh në orët e para të tragjedisë që kaploi vendin mëngjesin e 26 nëntorit. Qytetarët e Tiranës të bashkuar në fatkeqësinë natyrore që mori 52 jetë njerëzore dhe plagosi mbi 900 të tjerë dhanë ndihmën emergjente ndaj të mbijetuarve atëherë kur shteti dhe strukturat e tij dështuan. Nëse ne jemi hajdut dhe pisa, bashkë me ne janë edhe 15 mijë qytetarë të Tiranës që na besuan. “


Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar e ka konsideruar deklaratën e Ministrit presion të pastër politik me sjellje tipike të një diktature ushtarake.

*Citizens Channel /e.k./ /l.k./

Xhuliana Aliaj lirohet me masën “detyrim paraqitje”; Gjykata konsideron të ligjshëm arrestimin

Sot është zhvilluar seanca gjyqësore ndaj Xhuliana Aliajt para Gjykatës së Durrësit. Ajo është arrestuar me datë 29 nëntor nga forcat e Anti-terrorit nën akuzën “Përhapjen e informatave të rreme që ngjallin panik”. Gjykata e ka lënë të lirë 25 vjeçaren dhe ka dhënë masën e sigurisë “detyrim paraqitje” por e ka konsideruar të ligjshëm arrestimin e saj. Gjatë kësaj seance, prokurori Ardit Kullori është shprehur se mirëkupton Aliajn, pasi statusi është bërë në nxitim e sipër dhe ka mbajtur parasysh faktin që ajo është banore e Durrësit.

Të pranishëm gjatë zhvillimit të kësaj seance kanë qenë familjarët e Aliajt, aktivistë dhe qytetarë të cilët e konsiderojnë këtë arrestim rast flagrant të shkeljes së lirisë së fjalës dhe censurë të mendimit të lirë.

Fatmir Aliaj, babai i qytetares së arrestuar, është shprehur pas mbarimit të seancës se ka frikë të jetojë në Porto Romano dhe se do jetë në një kërkim të një banese të sigurt, pasi e gjithë situata të ketë përfunduar. Në një video të publikuar nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, ai falënderon të gjithë njerëzit që i kanë qëndruar pranë dhe bën thirrje për më shumë solidaritet për qytetarët e prekur nga tërmeti, duke e larguar fokusin nga arrestimi i vajzës së tij.

Unë kisha dopio siklet, nuk prish punë po të marrim parasysh në çfarë hallesh janë shtetasit shqiptar sot. Ju lutem vetëm harmoni, solidaritet sa të kemi mundësi. Ju jam mirënjohës edhe juve, shtypit, gazetarëve, të gjithëve“, shprehet ai pak pasi u përshëndet me avokatin.

Andi Tepelena, aktivist i Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit ishte i pranishëm gjatë seancës gjyqësore. Ai tregon se e ka njohur edhe më herët Xhulian falë aktivizmit të vazhdueshëm kundra betonizimit të qytetit të Durrësit dhe dëmtimit të veprave kulturore.  

Nuk e vej as pikën e dyshimit që ajo është nisur nga dëshira e mirë për t’i paraprirë një të keqeje që mund të ndodhte në Porto Romano duke qenë se është një zonë vërtetë problematike, me betonizime dhe karburante. Ka dashur t’i njoftojë miqtë e vet, shikoni, kini mendjen, kini kujdes sepse mund të ndodhë ndonjë e keqe“, vijon ai teksa nuk e konsideron shqetësimin e saj një vepër penale.

 

Në këndvështrimin e Tepelenës, arrestimi i Xhulianës është një mesazh dhe paralajmërim për të gjithë qytetarët të cilët janë shoqërisht të zëshëm dhe mbajnë qëndrime kritike.

Ndaj ky është një mesazh jo vetëm për Xhulian, por për të gjithë aktivistët, për të gjithë qytetarët shqiptarë, që të mbyllin gojën e mos të bëjnë kritikë. Duhet shpëtuar fjala e lirë, duhet shpëtuar media e pakapur ende ndryshe do të shkojmë drejt një autoritarizmi shumë të fortë” , sqaron Tepelena gjatë intervistës.

Të njëjtin qëndrim ndan edhe Liri Kuçi, aktiviste e Organizatës Politike. Ajo ka ardhur për të mbështetur Xhulianën dhe për të mbrojtur fjalën e lirë.

Jemi këtu për të mbështetur Xhulian sepse kjo që është bërë është sigurisht nën kushtet e një shteti totalitarist që kujdeset që të censurojë fjalën e lirë edhe në momente të tilla krize dhe gjendje të jashtëzakonshme ku ndodhemi“, përfundon ajo.

 Media nën kërcënimet e vazhdueshme të kryeministrit

Gjatë një postimi në Twitter, kryeministri Rama ka kërcënuar sërish median. Duke marrë shembull rastin e Japonisë dhe reagimin e tyre ndaj mediave, ai i konsideron ato “taksirat mbi taksiratin e madh të tërmetit”. Fjalia mbyllëse e postimit në Twitter tregon se masat mund të përshkallëzohen dhe se ai mund të bëjë “atë që s’ua rrok imagjinata”.

Screenshot i postimit te Edi Ramës në Twitter

Kjo deklaratë vjen fill pas asaj të datës 28 nëntor, ku Rama njofton se është i detyruar të ndërhyjë forcërisht për të mbyllur disa portale dhe kanale informimi të cilët përhapin panik dhe postojnë lajme të rreme.

Mbyllja dhe rihapja e domainit të JOQ

Ditën e enjte 28 Nëntor, dy nga administratorët e portalit Jeta Osh Qef (JOQ) janë arrestuar nën akuzën se kanë përhapur panik nëpërmjet postimit të lajmeve të pavërteta. Më pas, Autoritetit i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka mbyllur aksesin në faqen joqalbania.com. Brenda më pak se 24 orësh, ata e kanë zëvendësuar adresën e mbyllur me një të re, “joq-albania.com”.

Hacker-at shqiptarë sulmojnë faqen e AKEP

Pak ditë pas kësaj ngjarje adresa zyrtare e AKEP është sulmuar  nga grupi shqiptar i hacker-ave i quajtur Anonymos Albania. Nëpërmjet një postimi në faqen e tyre në facebook, grupimi anonim shqiptar ka marrë autorësinë e këtij sulmi, ndërkohë që  faqja e AKEP vijon të jetë e pa aksesueshme.   

Reagojnë organizatat e medias

Për të gjitha rastet e mësipërme, Këshillimi Shqiptar i Medias (KSHM) ka reaguar duke e konsideruar mbyllja e portalit Jeta Osh Qef si të paligjshëm pasi ligji “Për mbrojtjen civile” i referohet vetëm televizioneve dhe radios, po jo portaleve online. Ata kundërshtojnë dhe arrestimin e Xhuliana Aliaj dhe sugjerojnë përcjelljen e situatës me transparencë dhe informim serioz, në mënyrë që të shmanget paniku dhe të qetësohet publiku.

 

Edhe Unioni Gazetarëve të Medias i është bashkuar shqetësimit rreth rritjes së censurës. Deklarata e tyre fillon duke shprehur shqetësimin rreth shenjave paralajmëruese për censurë në kushtet e gjendjes së jashtëzakonshme. Unioni kërkon që autoritetet e qeverisë të tregojnë maturi dhe respekt ndaj mediave si dhe inkurajojnë shumë më tepër nismat vetërregulluese të gazetarëve.

 

*Citizens Channel/ E.N

“Barra e rëndë” e Elton Debreshit, minatori që u shkarkua pasi mori kreun e sindikatës në Bulqizë

Ndërkohë që greva e minatorëve ka hyrë në ditën e saj të tetë, minatorët shprehen të vendosur për vijimin e saj.

Në një intervistë të zhvilluar disa ditë më parë, kreu i Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës, Elton Debreshi ka shpjeguar për Citizens Channel arsyet e shkarkimit nga detyra dhe ecurinë që do të ketë greva e organizuar nga minatorët. 

Sa kohë keni që punoni në AlbChrome? Si erdhi njoftimi për shkarkimin nga puna?

-Saktësisht unë kam 6 vite, po më saktë 5 vite 9 muaj pothuajse. Në prill, me shokët e mi, kur mblodhëm firmat e punëtorëve të krijonim një sindikatë, atëherë na dhanë paralajmërime për heqjen nga puna, mua dhe katër shokëve të mi. Vetëm prej këtij veprimi, thoshte se është shkelje e etikës në punë, mos përqëndrim në punë. Ata e kanë manipulu aq bukur.

Mu në atë letër më dhanë pretekstin që kisha nja 5 ditë mungesa. Edhe ato i kisha të justifikuara se pata raportin mjeko-ligjor, e kisha të vulos edhe nga mjeku i ndërmarrjes që është aty. Ia kisha dërgu ndërmarrjes po ndërmarrja nuk e kishte pranu se e ke sjellë me vonesë dhe ku di unë çfarë preteksti kishte nxjerrë ai. Në tetor ishim të gjithë me leje, ishte leje e zakonshme,  kur shkova në nëntor unë, nuk e kishin pranu me të thanë të drejtën edhe unë thashë do më paguani ditën e punës se unë kam sjellë raportin. Ne se pranojmë këtë raport , po ama thanë vazhdo punë, s’ka gja, 5 ditë mungesë. Pasi u shpall sindikata në 17 nëntor këtu në qytet, dy ditë më para më thirrën tek zyra edhe më thanë kshu kshu, po merr një barrë të madhe, çfarë do bësh ti, çfarë do t’u japësh punëtorëve, prapë s’kishte lidhje me mungesat.  

Kush ua tha këtë?

-Luan Saliaj, këtu tek zyrat e AlbChrome-it në Bulqizë, përgjegjës, administrator i përgjithshëm i firmës AlbChrome.

Si keni reaguar pas këtij veprimi?  

-Mora raportet, edhe shkova i vërtetova që ato ditë që kisha pas mungesa, ja urdhëro edhe raportin. I morën i panë, edhe thanë ok, shko në Bulqizë vazhdo punë prapë. Punova dy ditë, pas dy ditsh, më erdhi paralajmërimi, apo pushimi direkt nga puna, urgjentisht. Nuk thonte që shkarkohet për arsye të mungesave po thoshte shkelje e etikes në punë dhe dicka pa lidhje.

Jeni ankuar më pas për këtë vendim?

-Jo, se ato mi kanë shkëputur të gjitha marrëdhëniet, s’kam të drejtë të futem brenda administratës.

Si u zgjodhët kryetar i sindikatës?

-Kryesia zgjodhi anëtarët që ishin 39 veta, themelues të sindikatës edhe këshilli sindikal që vendosi. Ma lanë mua këtë pjesë që të jesh kryetar, se gjithmonë, nisma kush e nis i pari, ai e meriton thonë. Isha zgjedh prej 39 vetëve, edhe këshilli sindikal është dakord. Me fjalë ishin dakord që unë të isha kryetar i kësaj sindikate.

Çfarë do të ndodhë tashmë më tej, do vazhdojë protesta?

-Po, patjetër , në ditet e tjera do vazhdojmë me protesta, me bojkot në fakt se akoma nuk jemi te pjesa e protestave, dhe na mbështetin punëtorët më shumë. Punëtoria na mbështetin 100%  e punëtorëve që ishin aty, ato që kanë reparte ndihmëse, mekanike, pompat e elektricistët që janë të detyruar të shkojnë në punë, e kanë në kontratë. Tashi neve do vazhdojmë hapat ti ndjekim. Punëtoria ne na mbështet, ne do vazhdojmë deri në bllokimin e punës, nuk besoj se do shkojnë punët deri atje.

Në ditën e parë të grevës ju kanë thirrur në polici. Për ç’arsye?

-Në polici më kanë thirrë për arsye, pse nuk e ke vënë në dijeni policinë, që do të bëheshe një shenjë proteste. Nuk ishte protestë në fakt, ishte dicka paqësore, që punëtorët kanë dalë vetë që duam shokun tonë në punë, e kanë bërë 5 punëtorë , se nesër pasnesër mund ti kapi i njëjti fat edhe ato. Nuk u prek askush me dorë, ishte paqësore. Një paralajmërim për firmën, ju dha mesazhi, ata e morën në pjesë tjetër, se shteti i rregullon punët simas llogarisë së vet.

Çfarë ju është thënë në polici?

-Na tha policia që na veni në dijeni për ktë pjesë, mos nxisni dhunë, a ku ta di unë cfarë pra. Mirë është ta vini institucionin e policisë në dijeni, çoni një letër që nesër do ketë bojkot ose greve, se nuk e di si mund te vazhdojnë punët. Na bënë një vërejtje për këtë arsye.

Keni pasur presione të tjera gjatë kësaj periudhe?

-Jo, jo aspak, nuk behet fjale. Nga askush

Ky vendim për t’ju hequr nga puna do të ndikojë në kryesinë e sindikatës? Do të vazhdoni të qendroni në këtë pozicion?

-Unë besoj se me atë pëlqimin tim them po, do jem deri në pikën e fundit. Ama do vijë një pikë ndoshta që do rri pa punë. Pa punë nuk rrihet po do vijë momenti e do them o cuna hajt zgjidhni dikë tjetër se dhe unë do vazhdoj punën time, në privat apo ku do shkoj. Pa punë këtu, rri kryetar sindikate pa punë? S’besoj.

*Citizens Channel /Erisa Kryeziu