“Dhunuesi je ti”, himni ndërkombëtar mbledh feministet shqiptare në shesh

0
“Dhunuesi je ti”, ishte himni që u këndua në formë proteste nga aktivistet feministe në sheshin Nënë Tereza, për të denoncuar pabarazinë gjinore dhe dhunën ndaj grave. “Un Violador...

Gjykata shtyn vendimin për pyllin e Laknasit; Banorët: “Do e mbrojmë me çdo kusht”

0
Gjykata Administrative e Shkallës së Parë në Tiranë e shtyu shpalljen e vendimit për pyllin e Laknasit për në datën 16 mars. Në seancën e sotme, u lexuan konkluzionet...

APP njofton për shmangien e procedurave “me negociim”

0
Agjencia e Prokurimit Publik (APP) në një njoftim të fundit udhëzon të gjithë autoritetet kontraktuese që të minimizojnë dhe të shmangin kontratat e lidhura nëpërmjet mënyrës "me negociim, pa...

Autobusët elektrikë, premtimi i përvitshëm i Bashkisë Tiranë

0
“Linja e parë e gjelbër në Tiranë”, u shpreh kryetari i bashkisë Tiranë Veliaj drekën e të shtunës ndërsa njoftonte futjen e një linje të re të transportit publik...

Greva e të rinjve për klimën do të zhvillohet në më shumë se 100...

0
Nga The Guardian Lëvizja e frymëzuar nga Greta Thunberg ka triumfuar, ndërsa punëtorët belgë bashkohen me grevën. Qindra mijëra fëmijë pritet të dalin nga klasa e tyre të premten për një...

“Në Valbonë fiken turbinat”, përmbarimi pezullon punën e hidrocentraleve

0
Dje, Kompania “Dragobia Energy” ka pezulluar të gjithë veprimtarinë e saj në prodhimin  e energjisë përmes shfrytëzimit të lumit Valbonë në Tropojë. Pezullimi vjen muaj pas vendimit të Gjykatës...

Personat me aftësi të kufizuar protestojnë në Durrës, bashkia iu mohon listë pagesat e...

0
Anëtarët e shoqatës së paraplegjikëve në Durrës protestuan sot përpara bashkisë së qytetit. Ata i kërkuan institucionit t’i vërë në dispozicion listë pagesat e pensionit të invaliditetit gjatë viteve...

Miratohet fondi për ndërhyrje në Urën e Zogut

0
Qeveria ka miratuar ditën e sotme një shtesë fondi në buxhetin e Ministrisë së Kulturës për vitin 2023, për ndërhyrje emergjente në rehabilitimin e Urës së Zogut. Buxheti i shtuar...

Shtëpitë e zhdukura të Gjirokastrës

0
Autore: Brikena Metaj | Citizens Channel  Shtëpitë karakteristike të Gjirokastrës po shkojnë përditë e më shumë drejt zhdukjes si pasojë e braktisjes nga pronarët dhe mungesës së vëmendjes institucionale. E ndërsa...

Ura e Zogut si “monumenti i heshtjes” së Ministrisë së Kulturës

0
Autore: Doriana Musaj* Një tjetër këmbë e urës është fundosur, ndërsa e gjithë struktura ka pësuar dëmtime pas prurjeve të shtuara të lumit Mat për shkak të reshjeve të shumta të...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
732SubscribersSubscribe