Rrjeti “Safe Journalists” i shqetësuar për ndryshimet e propozuara në ligjin për të drejtën...

0
Ndryshimet e ligjit për të drejtën për informim të përcjella përmes një projektligji nga Ministria e Drejtësisë janë parë me shqetësim nga rrjeti "Safe Journalists”. Këto shqetësime lidhen me disa...

Ministria e Financave nuk raporton për 162 kontrata koncesionare

0
Ministria e Financave nuk ka dhënë asnjë informacion për 162 kontrata koncesionare, në raportin vjetor. Janë gjithsej 228 kontrata me Partneritet Publik Privat (PPP) që janë në zbatim, teksa ministria...

“Eksodi i mjekëve”, pasiguri dhe pagat e ulëta përballë paralajmërimit për “mbajtjen peng” të...

0
Rei Haluli është student në vitin e tretë për Mjekësi të Përgjithshme dhe dëshiron që qëndrojë në Shqipëri dhe të mos largohet drejt Gjermanisë apo vendeve të tjera të...

Banorët e Lumasit protestojnë në mbrojtje të burimit të Sinecit

0
Banorët e zonës së Lumasit kanë më shumë se një vit që kundërshtojnë projektin e Bashkisë Kuçovë për ndërtimin e një ujësjellësi që do të furnizojë me ujë shtatë...

Ku shkojnë paratë e universiteteve? Miliona për sigurinë e godinave, 0.38% për kërkim shkencor

0
Për të tretin vit radhazi, Universiteti i Tiranës ka shpenzuar zero lekë për kërkimin shkencor. Ndërsa katër universitete të tjera në Shqipëri kanë shpenzuar më pak se 16 mijë...

Kuvendi “i shmanget” konsultimit për buxhetin e shëndetësisë 2023

0
Komisioni për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë anuloi konsultimin me organizatat e shoqërisë civile për projekt-buxhetin e vitit 2023. Takimi ishte konfirmuar për t'u mbajtur sot në orën 12:00 pranë...

“Shpallja e një mbrojtjeje, por që synon dorëzimin”

0
Nga Artan Rama* Një vendim i vonuar i Këshillit të Ministrave që ndryshon statusin dhe sipërfaqen e Peizazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë, pikërisht në vendin ku po ndërtohet Aeroporti Ndërkombëtar i...

Konfiskimi i RTV ORA, një televizion më pak në peizazhin mediatik shqiptar

0
Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar vendosi konfiskimin e 26 pasurive të Ylli Ndroqit mes të cilave dhe televizionet RTV Ora dhe Channel One. Në vendimin e...

“Shqipëria vijon ndërtimin e bypass-it të Gjirokastrës duke injoruar UNESCO-n”

0
Projekti infrastrukturor i bypass-it të Gjirokastrës, qytet i cili bën pjesë në listën e trashëgimisë botërorë të UNESCO, ka marrë vëmendje për dëmin që po i shkakton monumenteve të...

Transporti urban kërkon paketë të re subvencionesh: “Jemi në emergjencë për shpenzimet”

0
Shoqata Kombëtare e Transportit Qytetas dhe Shoqata e Transportit Urban dhe Interurban kërkuan një paketë të tretë ndihmëse nga qeveria. Përmes një letre, shoqatat kërkojnë vazhdimin e subvencionit për...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
310SubscribersSubscribe