8 Mars ka çdo ditë; vajzat dhe gratë në shesh për të drejtat e...

0
Siç ishte paralajmëruar nga aktivistet feministe, sot u mbajt protesta kundra diskriminimit gjinor nga qindra mbështetës të kësaj kauze. Qytetarë nga grupime të ndryshme sociale vendosën të festonin sot...

Organizatat e shoqërisë civile: “Paketa ‘ANTI-KÇK’ cenon të drejtat dhe liritë themelore të njeriut”

0
Akti normativ nr 1, "Masat parandaluese në kuadër të forcimit të luftës kundër terrorizmit, krimit të organizuar, krimeve të rënda dhe konsolidimit të rendit dhe sigurisë publike", njohur ndryshe...

Letër institucioneve ndërkombëtare: “Demokracia dhe liria e shprehjes është nën sulm”

0
Një muaj më parë, aktivistët Flori Haçkaj dhe Besa Sharrah, i janë drejtuar me një letër-ankesë institucioneve ndërkombëtare, përfshirë edhe Zyrës së Komisionerit për Zgjerim në Bashkimin Evropian, lidhur...

Intervistë me Shotën: “Zgjidhja qëndron te solidariteti, rezistenca dhe organizimi”

0
Shota është pseudonimi i një gruaje të re, e cila ka zgjedhur grafitin si një nga mënyrat për të dhënë mesazhe feministe. Në aksionet e ndërmarra, ajo i ka...

“Babi, mos e vrit mamin!”; apel publik kundër dhunës me bazë gjinore

0
Muret e Tiranës i kanë shërbyer vajzës më pseudonimin Shota si hapësirë për të dhënë mesazhe kundër dhunës me bazë gjinore. “Babi, mos  e vrit mamin!” ishte fjalia e...

Kostoja e kritikës; flasin studentët që u shoqëruan në komisariat pasi ndërprenë fjalimin e...

0
Pallati i Kongreseve ka pritur dje ceremoninë e diplomimit të studentëve të Universitetit të Mjekësisë, ku mori pjesë Kryeministri Rama dhe Ministria e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, të cilët mbajtën...

Themelohet “Aleanca për Media Etike”, iniciativa që synon vetërregullimit e medias

0
"Aleanca për Media Etike " është nisma e ndërmarrë dje nga mediat që synon  vetë-rregullimin dhe  respektimin e kodit të etikës së gazetarit. Ky organizim i Këshillit të Medias vjen...

Qeveria shtyn votimin e paketës “antishpifje”, reagojnë organizatat mediatike shqiptare

0
Mazhoranca e Kuvendit të Shqipërisë vendosi në seancën e sotme të shtyjë votimin e paketës "anti-shpifje", duke pritur opinionin nga Komisioni i Venecias. Taulant Balla, kreu i grupit Parlamentar të...

Organizatat ndërkombëtare thirrje qeverisë shqiptare për të mos votuar paketën “anti-shpifje”

0
Organizatat ndërkombëtare të shtypit dhe të lirisë së medies kanë reaguar sërish kundër zotimit të qeverisë shqiptare për të votuar paketën e quajtur "anti-shpifje" . Qendra Evropiane e Shtypit dhe...

Raportet Ndërkombëtare: Shqipëria shënon përkeqësim në demokraci dhe luftën ndaj korrupsion

0
Shqipëria ka shënuar përkeqësim të treguesve demokratik dhe luftës kundër korrupsionit në dy raportet të publikuara së fundmi nga “Transparency International” dhe revista britanike “The Economist”. Indeksi i Demokracisë nga...

RRJETET SOCIALE

5,935FansaPëlqeje
749NdjekësitNdjek
131NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

19 organizata kërkojnë hetim të gjyqtarëve dhe prokurorëve që burgosën 43-vjeçarin që u vetëvra...

0
19 organizata të shoqërisë civile i janë drejtuar me një letër publike Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani, duke kërkuar fillimin e hetimit...

Harta e COVID-19 në Shqipëri, 174 të prekur në 16 qytete

0
Numri i personave të prekur me COVID-19 në Shqipëri, pësoi rënie për herë të parë pas 6 ditësh. 12 raste të reja u zbuluan...

Si t’ja shpjegojmë fëmijëve Koronavirusin?

0
Për miliona njerëz në mbarë globin jeta ka ndryshuar rrënjësisht javët e fundit. Nëse të rriturit kanë mundësinë të marrin një shpjegim logjik dhe...