Intervistë me Shotën: “Zgjidhja qëndron te solidariteti, rezistenca dhe organizimi”

0
Shota është pseudonimi i një gruaje të re, e cila ka zgjedhur grafitin si një nga mënyrat për të dhënë mesazhe feministe. Në aksionet e ndërmarra, ajo i ka...

“Babi, mos e vrit mamin!”; apel publik kundër dhunës me bazë gjinore

0
Muret e Tiranës i kanë shërbyer vajzës më pseudonimin Shota si hapësirë për të dhënë mesazhe kundër dhunës me bazë gjinore. “Babi, mos  e vrit mamin!” ishte fjalia e...

Të frikësuar dhe të pashpresë, 11 familje rome mbeten në errësirë pas aksionit të...

0
"Ne ishim gjithë, gati për t’u shtrirë. Ishte ora dhjetë , erdhën këtu,  nja 10 makina OSSHE-së edhe nja tre, katër makina të policisë, edhe u futën brenda shtëpisë...

Tiranë, zerohen tarifat për fëmijët rom dhe egjiptian në kopshtet dhe çerdhet shtetërore

0
Që prej vitit 2017, aktivistë në mbrojtje të komunitetit Rom dhe Egjiptian, janë angazhuar në heqjen e tarifave shtetërore për regjistrimin e fëmijëve nga këto grupe në çerdhet dhe...

Nën zgjedhën e patriarkatit; vajzat dhe gratë shqiptare privohen nga liria

0
“Zonja, sot e tre-katër vite rri në kasolle, pa drita, pa ujë, ngjitur me shtëpinë e ish-bashkëshortit. Ajo mban një dhomë, nuk e lëshon, nuk ka shanse ta lëshojë,...

“Dhunuesi je ti”, himni ndërkombëtar mbledh feministet shqiptare në shesh

0
“Dhunuesi je ti”, ishte himni që u këndua në formë proteste nga aktivistet feministe në sheshin Nënë Tereza, për të denoncuar pabarazinë gjinore dhe dhunën ndaj grave. “Un Violador...

OSBE: Gratë dhe vajzat në Shqipëri përjetojnë të gjitha format e dhunës, që në...

0
Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evrope (OSBE) ka realizuar studimin "Mirëqenia dhe siguria e grave", ku janë përfshirë mbi 15.000 vajza dhe gra të moshës 18-74 vjeç, nga...

“Kazanë që mbrohen nga shteti”

0
"Kur i afrohesh kazanëve, më vjen për të vjellë , e gjona kshu, se unë jam njeri  i sëmurë edhe s'e duroj dot erën, sidomos tashi në behar", tregon...

Reklamat seksiste në Shqipëri; Aktivistja: “Reagimi është detyra jonë”

0
Sistemi patriarkal është një sistem i cili në thelb konsiston në mbizotërimin e gjinisë mashkullore ndaj asaj femërore. Rolet, detyrat dhe pritshmëritë janë të ndara sipas seksit dhe individi...

Ligji i Ri për Asistencën Sociale: Personat me aftësi të kufizuar nuk humbasin pagesën...

0
Ligji i Ri për Asistencën Sociale i aprovuar në sesionin e fundit parlamentar, në javën që shkoi parashikon që personat me aftësi të kufizuar nuk do të humbasin pagesën...

RRJETET SOCIALE

5,935FansaPëlqeje
749NdjekësitNdjek
131NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

19 organizata kërkojnë hetim të gjyqtarëve dhe prokurorëve që burgosën 43-vjeçarin që u vetëvra...

0
19 organizata të shoqërisë civile i janë drejtuar me një letër publike Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani, duke kërkuar fillimin e hetimit...

Harta e COVID-19 në Shqipëri, 174 të prekur në 16 qytete

0
Numri i personave të prekur me COVID-19 në Shqipëri, pësoi rënie për herë të parë pas 6 ditësh. 12 raste të reja u zbuluan...

Si t’ja shpjegojmë fëmijëve Koronavirusin?

0
Për miliona njerëz në mbarë globin jeta ka ndryshuar rrënjësisht javët e fundit. Nëse të rriturit kanë mundësinë të marrin një shpjegim logjik dhe...