Reagimet për ngjarjet tek unaza e re: “Ndal dhunës dhe arrogancës përballë mjerimit”

Orët e para të mëngjesit të sotëm shënuan përplasje të forta mes policisë dhe banorëve e aktivistëve që protestojnë në Unazën e Re, 13 persona po marrin ndihmë mjekësore në Spitalin e Traumës.

Policia e Shtetit ka përdorur gaz lotsjellës në brendësi të një lokali ku qëndronin protestuesit ndërsa sipas njoftimit zyrtar janë shoqëruar 10 protestues, mes tyre edhe pedagodun dhe aktivistin Ervin Goci. 

Ngjarja vjen pas nisjes së aksionit të IKMT për prishjen e 33 banesave në këtë zonë, që do t’i hapin rrugë ndërtimit të lotit të parë të projektit të shumëpërfolur të Unazës së Re.

Ngjarjet e mëngjesit të sotëm kanë ngjallur reagimin e një sërë institucioneve, mes të cilëve Presidenti Ilir Meta, i cili e ka quajtur “arrogancë përballë mjerimit” dhe sjelljen e institucioneve shtetërore.
Reagimi i plotë i Presidentit Meta:

 

Edhe Institucioni i Avokatit të Popullit ka bërë thirrje për ndalim të konfliktit dhe respektim të të drejtave të njeriut, duke theksuar se “nuk mund të ketë interes madhor e të mirë kolektive, të themeluar mbi dhunimin e dikujt tjetër”.

Reagimi i plotë i Avokatit të Popullit:

 

Ngjarjet e sotme kanë sjellë reagimin jo vetëm të aktorëve politik dhe institucional. Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri e nis reagimin e saj duke thënë: “Dhuna sistemike mori sot formën e dhunës direkte te Astiri”. “Vetëvendosje” e vazhdon reagimin duke denoncuar parregullsitë e këtij projekti: “Korrupsioni, skandalet, parregullsitë dhe standardet e dyfishta e kanë karakterizuar të gjithë procesin e projektit të “Unazës së Re”. Një shtet i së drejtës nuk ndërtohet përmes një pushteti arbitrar me dhunë strukturore e direkte ndaj qytetarëve”.

Reagimi i plotë i Lëvizjes Vetëvendosje:

 

Edhe aktivistët e Aleancës për mbrojtjen e Teatrit i janë bashkuar me kauzën e Unazës së Re:

 

Ata kanë dokumentuar nëpërmjet videove live në faqen në “Facebook” përplasjen me Policinë:

 

Organizata Politike në reagimin e saj ka bërë thirrje qytetarëve të solidarizohen me banorët e Unazës së Re: “Ajo që po ndodh sot me banorët e Unazës së Re është fati që pret mijëra të tjerë, sidomos familjet e varfra, i vetmi krim i të cilëve është se me sakrifica të mëdha kanë ndërtuar një strehë mbi krye. Mes shtëpive të tyre pritet të kalojnë ruspat e kontratave shumëmilionëshe që fitohen nga një grusht biznesmenësh”, vijon më tej reagimi

Reagimi i plotë i Organizatës Politike:

Nisma Thurje ka shpërndarë disa fotografi të përplasjes me një reagim që përmbyllet me këtë qëndrim: “Në Shqipëri, për qeverinë të jesh njeri i lirë, i ndershëm dhe i thjeshtë është krim.
Të jesh kriminel është normë”

Postimi i plotë i Nismës Thurje:

 

/Citizens Channel /l.k./

 

Protesta e Unazës së Re zhvendoset në Surrel; Avokati: Shtëpia e Kryeministrit, e barabartë me shtëpinë e çdo shqiptari

Dje u shënua dita e 66 e protestës së banorëve të zonës së Astirit.  Prej rreth 2 muajsh e gjysmë ata kërkojnë anulimin e projektit të Unazës së Madhe i cili parashikon prishjen e rreth 200 banesave.

Prej muajsh ata protestojnë çdo ditë duke bllokuar aksin e rrugës që të çon tek sheshi “Shqiponja”. Mbrëmë ata e përshkallëzuan protestën e tyre duke shkuar drejt banesës së Kryeministrit Edi Rama, në Surrel.

Të pajisur me pishtarë dhe me jelekët portokalli ata kërkuan anulimin e këtij projektit, aktualisht i pezulluar për shkak të një hetimi në lidhje me një nga kompanitë fituese të projektit “DH Albania”.

“Qëllimi i kësaj proteste ishte që ti jepej një mesazh Kryeministrit Rama se shtëpia jote kudo qoftë, është e barabartë me shtëpinë e çdo familje në Unazën e Re dhe në gjithë Shqipërinë”, tha për Citizens Channel avokati Artan Manushaqe i cili prej kohësh i është bashkuar protestës së banorëve të Astirit.

Fotogaleri: protesta e banorëve të Astirit zhvendoset pranë shtëpisë së Kryeministrit Rama

Sipas aktivistëve protesta e djeshme ka zgjatur rreth një orë dhe është zhvilluar pa incidente, me pjesëmarrjen spontane të banorëve të zonës së prekur nga projekti, studentëve dhe qytetarëve të tjerë.

Avokati Manushaqe ngriti një sërë shqetësimesh që lidhen me ligjshmërinë e ndërtimit të këtij segmenti të Unazës së Madhe: “Projekti ka rënë sepse është korruptiv dhe shtëpitë dhe pasuritë e shqiptarëve do të mbrohen me çdo kusht brenda garancive kushtetuese dhe të Kodit Penal apo bazuar edhe në të drejtën e Konventës Evropiane të të Drejtave të Njeriut dhe Jurisprudencës së Gjykatës së Strasburgut”.

Avokati liston një sërë shqetësimesh që lidhen me shkeljen e procedurave të shpronësimin dhe legalizimet:

  • Nuk ka pasur asnjë komunikim verbal me banorët e zonës
  • Shkresat e nisura nga autoritetet publike, ku kërkohet lirimi i banesave për 10 ditë dhe parashikohen gjoba deri në 500 mijë lek nëse nuk prishen banesat vullnetarisht, konsiderohen të paligjshme kur në të njëjtën kohë ka një hetim në SHBA dhe Shqipëri për projektin
  • Skualifikimi i banesave që janë pranuar më parë dhe kanë nisur procesin e legalizimit

 

*Citizens Channel / F.S/