Dekreti i dytë i  Presidentit Meta për ligjin e Teatrit Kombëtar, u rrëzua sërish sot dhe pritet të kalojë në seancën plenare për votim. Komisioni i Veprimtarive Prodhuese, sot në orën 9:00 rrëzoi me votat e anëtarëve socialist dekretin e presidentit ku kërkohej rishqyrtimi për herë të dytë i ligjit në Kuvend.

Eduard Shalsi, kreu i Komisionit të Veprimtarive Prodhuese u shpreh sot: “Bëmë gjykimin dhe ndryshimet që i vlerësuam të nevojshme. Jemi pro ndërtimit të një teatri të ri.”

Ndryshimet e kërkuara nga Presidenti që nuk u morën parasysh nga Komisioni sot, shoqërohen me argumente juridike të që lidhen me antikushtetuetshmërinë e ligjit, cenimin e ekonomisë së lirë si edhe shkeljen e marrëveshjeve ndërkombëtare.

Dy rikthimet e ligjit për Teatrin Kombëtar:

Presidenti Meta kthen ligjin për shembjen e Teatrit Kombëtar; (9 shkeljet)

Presidenti Meta kthen për herë të dytë në Kuvend ligjin për Teatrin Kombëtar

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, një grupim qytetarësh dhe artistësh që prej muajsh kundërshtojn këtë ligj mbajti sot qëndrimin e saj nëpërmjet një deklarate të lexuar pranë Parlamentit.  Deklarata thekson se kjo nismë e qeverisë është antikushtetuese dhe synon të grabisë tokën publike duke ia dhuruar klientëve të Kryeministrit në një kohë kur Gjykata Kushtetuese nuk funksionon.

“Si rrjedhojë, kushdo që voton për miratimin e atij ligji famëkeq sot po bëhet haptazi palë në vjedhje kundra interesit publik dhe në shkelje të Kushtetutës. Çfarëdo që të bëni në pjesën e mbetur të jetës suaj, kudo që të shkoni, me cilindo të takoheni, kjo votë do ju ndjekë nga pas! Do konsideroheni përherë si deputetët që votuat për të vjedhur popullin tuaj“, thuhej më tej në deklaratë.


Deklarata e plotë:

Burimi: Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit

Citizens Channel

Raporto

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu