Thirrjet për furnizim me ujë eklipsojnë edicionin e katërt të maratonës në Tiranë

Ditën e diel u zhvillua edicioni i katërt i maratonës në Tiranë ku morën pjesë garues nga mbi 40 shtete të botës. Ajo u nda në tre kategori; Half Marathone, Tirana 10k dhe We too. Në sajë të organizimit, disa akse kryesore të kryeqytetit janë bllokuar ditën e 12 dhe 13 të tetorit. 

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ishte garues në edicionin e radhës së maratonës. Në një postim në Facebook ai ka treguar se garon për kauzën e rindërtimit të shtëpiave të prekura nga termeti i para pak ditëve. Aktivistët e Organizatës Politike e kanë pritur atë teksa arriti në finish dhe më pas kanë shpalosur banderolën e cila shkruan “Running for Free Water“, “Tirana Without water” [Vrapojmë për ujë falas], [Tirana pa ujë]. Ky moment dhe fjalimi i tij mbyllës u shoqëruan në mënyrë të vazhdueshme nga thirrjet “Duam ujë!” dhe “Tirana pa ujë!“.

Sapo Veliaj mbërriti në finish, ku dhe po e prisnim, shpalosëm banderolën e filluam thirrjet ‘duam ujë’. Policet menjëherë na u afruan e tentuan t’na e merrnin me dhunë. Ashtu nga dy anët e rrethojave, u shtymë por qe patëm edhe mbështetjen e qytetarëve aty pranë e nuk na bezdisen më“, tregon Nebih Bushaj për Citizens Channel. Ai është aktivist i Organizatës Politike dhe njëkohësisht mori pjesë na aksionin e organizuar gjatë maratonës.

Nebih Bushaj, aktivist i Organizatës Politike

Mirela Ruko ishte po ashtu pjesëmarrëse e aktit simbolik në sheshin “Skenderbej”, i cili ishte starti dhe finishi i maratonës. Ajo bën me dije se veprimi në fakt ishte kërkesë llogarie ndaj mosfurnizimit më ujë dhe ndërprerjeve të vazhdueshme gjatë stinës së verës.

Ne në këtë maratonë shpalosëm problemet që shqetësojnë banorët e qytetit dhe ky është rasti ku ne i kërkojmë llogari publikisht kryetarit të bashkisë për mungesën e shërbimeve që i duhen banorit të kryeqytetit dhe që janë të domosdoshme“, sqaron ajo gjatë intervistës për Citizens Channel.

Mirela Ruko, aktiviste e Organizatës Politike

Qyteti ka një mijë e një halle të tjera të cilave nuk po u jepet zgjidhje. Ka tre muaj me furnizim te kufizuar skajshëm të ujit në pjesën më të madhe, ndërkohë ky ka po tre muaj qe trumbeton maratonën, a thua se ai është halli ynë i vetëm a më i madh“, artikulon Bushaj teksa pohon se aktivitete të tilla janë të shëndetshme dhe se aksioni i mësipërm nuk kishte qëllim të ndërpriste garën e cila ka karakter sportiv dhe argëtues.

Të pyetur për nisma të tjera të ndërmarra që ngrenë shqetësimin e mungesës së ujit në Tiranë, Ruko tregon se ditë më parë Organizata Politike ka bërë graffiti në zonat të cilat janë prekur më së shumti nga keqmenaxhimi i burimeve ujore.

Ne kemi realizuar edhe një aksion me graffiti i cili i drejtohet kryesisht banorëve të zonave që nuk kanë pasur ujë me qëllim që t’u themi atyre se duhet të bëhen bashkë dhe të organizohen“, shprehet ajo.

Aksion me graffiti i ndërmarrë nga Organizata Politike

Ujësjellës Kanalizime Tiranë (UKT) në gusht të 2019-tës, iu përgjigj kërkesës për informacion nga Citizens Channel duke na informuar se nuk ka mungesë të ujit por kufizim të pjesshëm në disa pallate në zonën e Astirit dhe Yzberishtit. Gjatë intervistave të zhvilluara, në fakt rezulton se janë prekur mjaft pjesë të tjera të Tiranës, si Ali Demi, Lapraka, Blloku apo Myslym Shyri.

*Citizens Channel/Entenela Ndrevataj